Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Czym jest efekt cieplarniany?  Porównanie do szklarni  Jak powstaje efekt cieplarniany?  Czym są gazy cieplarniane?  Rozwiązania problemu  Przyczyny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Czym jest efekt cieplarniany?  Porównanie do szklarni  Jak powstaje efekt cieplarniany?  Czym są gazy cieplarniane?  Rozwiązania problemu  Przyczyny."— Zapis prezentacji:

1

2  Czym jest efekt cieplarniany?  Porównanie do szklarni  Jak powstaje efekt cieplarniany?  Czym są gazy cieplarniane?  Rozwiązania problemu  Przyczyny efektu cieplarnianego  Skutki efektu cieplarnianego:  Odbijanie promieniowania od różnych rodzajów podłoża na powierzchni Ziemi.

3 Efekt cieplarniany – zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia.

4 Ogrzewanie się szklarni następuje w wyniku ograniczenia ucieczki ciepłego powietrza. Promienie słoneczne nagrzewają grunty w szklarni, co z kolei ociepla powietrze w środku pomieszczenia. Temperatura powietrza wzrasta.

5 W skutek ocieplenia powietrza Ziemi następuje emisja promieniowania podczerwonego. Znaczna część promieniowania słonecznego jest przepuszczona przez atmosferę ziemską i pochłaniana przez powierzchnię Ziemi, co powoduje ogrzanie

6 Gazy cieplarniane są lotnymi substancjami chemicznymi występującymi w atmosferze, których budowa fizyko- chemiczna pozwala na zatrzymywanie i magazynowanie energii cieplnej oraz przekazywanie jej do powierzchni Ziemi w postaci promieniowania podczerwonego.

7 Efekt cieplarniany stanowi zagrożenie dla całej ludzkości, dlatego rozwiązań tego problemu muszą poszukiwać wszyscy ludzie. Każdy człowiek może wpływać na zmniejszanie się natężenia efektu cieplarnianego poprzez np. segregację śmieci i używanie surowców wtórnych. Społeczeństwo powinno oszczędzać energię.

8  Produkcja lodówek, zamrażarek, dezodorantów itp.  Elektrociepłownie i środki transportu  Wypalanie lasów, naturalne pożary, spalanie paliw  Zwiększenie stężenia tlenków azotu i węglowodorów  Procesy gnilne, hodowla bydła i uprawa ryżu

9  Wysychanie rzek i jezior  Wzrost temperatury  Topnienie lodowców  Zalewanie niżej położonych terenów  Susze  Zmiana lokalnych i globalnych warunków klimatycznych Ziemi

10

11 Efekt cieplarniany występuje nie tylko na Ziemi, lecz na wszystkich planetach posiadających atmosferę o odpowiednim składzie gazów. Są to planety nie tylko Układu Słonecznego ale całego wszechświata. Najlepszym tego przykładem jest planeta Wenus, której atmosfera w 96% składa się z dwutlenku węgla – CO2, a temperatura na jej powierzchni w punkcie podsłonecznym wynosi +450°C!!!!

12 Dziękujemy za obejrzenie


Pobierz ppt " Czym jest efekt cieplarniany?  Porównanie do szklarni  Jak powstaje efekt cieplarniany?  Czym są gazy cieplarniane?  Rozwiązania problemu  Przyczyny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google