Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Efekt cieplarniany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Efekt cieplarniany."— Zapis prezentacji:

1 Efekt cieplarniany

2 Spis treści: Czym jest efekt cieplarniany? Porównanie do szklarni
Jak powstaje efekt cieplarniany? Czym są gazy cieplarniane? Rozwiązania problemu Przyczyny efektu cieplarnianego Skutki efektu cieplarnianego: Odbijanie promieniowania od różnych rodzajów podłoża na powierzchni Ziemi.

3 Czym jest efekt cieplarniany?
Efekt cieplarniany – zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia.

4 Porównanie do szklarni
Ogrzewanie się szklarni następuje w wyniku ograniczenia ucieczki ciepłego powietrza. Promienie słoneczne nagrzewają grunty w szklarni, co z kolei ociepla powietrze w środku pomieszczenia. Temperatura powietrza wzrasta.

5 Jak powstaje efekt cieplarniany?
W skutek ocieplenia powietrza Ziemi następuje emisja promieniowania podczerwonego . Znaczna część promieniowania słonecznego jest przepuszczona przez atmosferę ziemską i pochłaniana przez powierzchnię Ziemi, co powoduje ogrzanie

6 Czym są gazy cieplarniane?
Gazy cieplarniane są lotnymi substancjami chemicznymi występującymi w atmosferze, których budowa fizyko-chemiczna pozwala na zatrzymywanie i magazynowanie energii cieplnej oraz przekazywanie jej do powierzchni Ziemi w postaci promieniowania podczerwonego.

7 Rozwiązania problemu Efekt cieplarniany stanowi zagrożenie dla całej ludzkości, dlatego rozwiązań tego problemu muszą poszukiwać wszyscy ludzie. Każdy człowiek może wpływać na zmniejszanie się natężenia efektu cieplarnianego poprzez np. segregację śmieci i używanie surowców wtórnych. Społeczeństwo powinno oszczędzać energię.

8 Przyczyny efektu cieplarnianego
Produkcja lodówek, zamrażarek, dezodorantów itp. Elektrociepłownie i środki transportu Wypalanie lasów, naturalne pożary, spalanie paliw Zwiększenie stężenia tlenków azotu i węglowodorów Procesy gnilne, hodowla bydła i uprawa ryżu

9 Skutki efektu cieplarnianego:
Wysychanie rzek i jezior Wzrost temperatury Topnienie lodowców Zalewanie niżej położonych terenów Susze Zmiana lokalnych i globalnych warunków klimatycznych Ziemi

10 Odbijanie promieniowania od różnych rodzajów podłoża na powierzchni Ziemi:

11 Warto wiedzieć ! Efekt cieplarniany występuje nie tylko na Ziemi, lecz na wszystkich planetach posiadających atmosferę o odpowiednim składzie gazów. Są to planety nie tylko Układu Słonecznego ale całego wszechświata . Najlepszym tego przykładem jest planeta Wenus, której atmosfera w 96% składa się z dwutlenku węgla – CO2, a temperatura na jej powierzchni w punkcie podsłonecznym wynosi +450°C!!!!

12 Dziękujemy za obejrzenie


Pobierz ppt "Efekt cieplarniany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google