Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zestaw pomocy opracowany w dużej mierze przez twórczynię metody - Marię Montessori, a wzbogacany i poszerzany przez jej następców, nazywamy MATERIAŁEM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zestaw pomocy opracowany w dużej mierze przez twórczynię metody - Marię Montessori, a wzbogacany i poszerzany przez jej następców, nazywamy MATERIAŁEM."— Zapis prezentacji:

1 Zestaw pomocy opracowany w dużej mierze przez twórczynię metody - Marię Montessori, a wzbogacany i poszerzany przez jej następców, nazywamy MATERIAŁEM ROZWOJOWYM. Opracował: Witold Wawrzyczek

2 1. Ćwiczenia praktycznego życia. 2. Ćwiczenia rozwijające zmysły. 3. Materiały do nauki matematyki. 4. Materiały do edukacji językowej. 5. Materiały do edukacji kosmicznej.

3  uczą prawidłowego wykonywania najprostszych umiejętności wykorzystywanych w życiu codziennym;  zaspakajają wewnętrzną potrzebę aktywności dziecka;  doskonalą:  sprawność manualną;  precyzję działania;  koordynację ruchu;  koncentrację uwagi. W trakcie wykonywania ćwiczeń dziecko uczy się:  organizacji miejsca swojej pracy,  planowania kolejności działań w zadaniu,  porządkowania najbliższego otoczenia.

4  Ćwiczenia praktycznego życia obejmują:  ćwiczenia wstępne - nauka przenoszenia różnych przedmiotów, otwierania drzwi, zasuwania krzesła (to naprawdę nie jest łatwe dla dziecka!);  ćwiczenia z zakresu samoobsługi i troski o najbliższe otoczenie: zestaw ram z różnymi zapięciami: guziki, zatrzaski, zamek błyskawiczny, pasek, sznurowadła, itd.;  ćwiczenia z łyżką, przesypywanie, przelewanie, czyszczenie butów;  troskę o najbliższe otoczenie - zestawy do zamiatania, wycierania kurzu, czyszczenia i polerowania różnych przedmiotów;  utrwalanie form grzecznościowych;  ćwiczenia ruchowo-przestrzenne i wyciszające;

5 http://www.centrummontessori.pl/

6

7

8

9  Odbieranie świata poprzez zmysły jest podstawą zdobywania wiedzy i rozwoju inteligencji. W początkowej fazie pracy wyodrębnia się oddziaływanie na poszczególne zmysły, aby w efekcie osiągnąć możliwość maksymalnego uwrażliwiania kilku zmysłów jednocześnie. Najważniejsze cechy materiałów rozwijających zmysły, to:  aktywizowanie dziecka - tak dalece jak to możliwe, materiały przygotowują do działania w systemie dziesiętnym (10 elementów w zestawie), a każdą część trzeba przenosić oddzielnie;  doskonalenie koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowej;  wyodrębnianie, rozróżnianie i nazywanie fizycznych właściwości przedmiotów (wielkość, kolor, ciężar, temperatura, materiał, faktura itp.);  materializowanie abstrakcyjnych pojęć (nauka na konkretnym materiale);  stopniowanie trudności w kolejnych wariantach ćwiczeń;  możliwość samokontroli błędu i jego poprawa;  przygotowanie do pracy z materiałami z następnych działów.

10 Kolorowe walce http://www.centrummontessori.pl/

11 Cylindry http://www.centrummontessori.pl/

12 Klocki logiczne http://www.centrummontessori.pl/

13 Odcienie barw http://www.centrummontessori.pl/

14 Różowa wieża http://www.centrummontessori.pl/

15 Czerwone sztangi http://www.centrummontessori.pl/

16 Komoda geometryczna http://www.centrummontessori.pl/

17 Trójkąty http://www.centrummontessori.pl/

18  Stanowią nieocenioną pomoc podczas wprowadzania dziecka w abstrakcyjny świat pojęć matematycznych. Poznanie cyfr, działania arytmetyczne na liczbach (nawet czterocyfrowych !), geometria i ułamki, nie stanowią dla kilkulatka problemu. Wszystkie nowe wiadomości poprzedzone są obcowaniem z konkretnym materiałem, który można wziąć do ręki, porównać, zważyć i zmierzyć.  Kolorowe i złote perły - kolejny charakterystyczny dla metody Montessori materiał - umożliwiają już przedszkolakom poznawanie tajników dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.  Pomoce służące do nauki matematyki (podzielone na pięć grup), pozwalają poznać i utrwalić:  1. zakres liczbowy od 0 do 10;  2. dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie w zakresie 10 000;  3. przeliczanie w zakresie 100;  4. działania arytmetyczne w zakresie 100;  5. działania w zakresie liczb wielocyfrowych, ułamki i dział geometrii;  W/w kolejność nie jest przypadkowa. W metodzie Montessori - zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu" - naukę wykonywania działań arytmetycznych można rozpocząć od liczb czterocyfrowych (przy pomocy zestawu złotych pereł).

19 http://www.centrummontessori.pl/

20

21

22 Łańcuchy pereł http://www.centrummontessori.pl/

23

24 Tablica do dzielenia http://www.centrummontessori.pl/

25

26  W tym dziale znajdują się zestawy do wzbogacania słownictwa, oraz materiały służące nauce czytania i pisania.  Wszystkie materiały w metodzie Montessori są tak skonstruowane, aby doskonalić sprawność manualną dziecka. Sposób chwytania poszczególnych elementów przygotowuje do prawidłowego posługiwania się przyborami piśmienniczymi.  Ogromną wagę przywiązuje się podczas pracy do wzbogacania i poszerzania zakresu słownictwa. Poznanie liter następuje poprzez tabliczki z kontrastem faktury gładkiej i szorstkiej (podobnie, jak w przypadku cyfr i kontynentów).  Ruchome alfabety (obecne w wielu innych metodach nauczania właśnie dzięki Montessori), pozwalają na tworzenie wyrazów i zdań już w początkowej fazie nauki czytania i pisania. W obrazowy sposób przekazywana jest też wiedza dotycząca gramatyki.

27 Symbole części mowy http://www.centrummontessori.pl/

28

29

30

31  Ta tajemnicza nazwa kryje zestaw materiałów wprowadzających dziecko w dziedziny geografii, historii, przyrody.

32 Formy geograficzne http://www.centrummontessori.pl/

33 Globus z kolorowymi kontynentami http://www.centrummontessori.pl/

34 Globus z papieru piaskowego http://www.centrummontessori.pl/

35

36

37

38  https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Montessori  http://www.centrummontessori.pl/  Adamek Irena : Maria Montessori i jej system // W : Podstawy edukacji wczesnoszkolnej / Irena Adamek. - Kraków, 1997. - S. 146-153  Głodzik Beata : Idee i założenia pedagogiki Marii Montessori w odniesieniu do zreformowanego systemu oświaty w Polsce // W : Kształtowanie umiejętności wychowawczych / pod red. Teresy Sokołowskiej-Dzioby. - Lublin, 2002. - S. 123-128


Pobierz ppt "Zestaw pomocy opracowany w dużej mierze przez twórczynię metody - Marię Montessori, a wzbogacany i poszerzany przez jej następców, nazywamy MATERIAŁEM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google