Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

...czyli o złudzeniach optycznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "...czyli o złudzeniach optycznych"— Zapis prezentacji:

1 ...czyli o złudzeniach optycznych
Czy te oczy mogą kłamać? ...czyli o złudzeniach optycznych

2 Co to jest złudzenie optyczne?
To błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. W określonych warunkach mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia. ? Przykład złudzenia: Wbrew pozorom pole A jest ciemniejsze od pola B.

3 Deformacja kształtu, długości i wielkości
Czy okręgi są tej samej wielkości? Przyjrzyjmy się szarym liniom Złudzenie ściany kawiarni Na ilustracji powyżej wszystkie szare linie są do siebie równoległe. Taki wzór został ułożony z kafelków na ścianie pewnej kawiarni, stąd nazwa złudzenia. Złudzenie Ebbinghausa Na pierwszy rzut oka wydaje się, że okrąg po lewej stronie jest większy. W rzeczywistości oba okręgi mają jednak dokładnie ten sam rozmiar. Okrąg po prawej stronie uznajemy za mały, ponieważ znajduje się w otoczeniu większych obiektów.

4 Deformacja kształtu, długości i wielkości cd.
Złudzenie Ponza Górna pomarańczowa kreska wydaje się dłuższa niż ta leżąca niżej. Dzieje się tak dlatego, iż rysunek przypomina tor kolejowy zniekształcony przez perspektywę. Dwie ukośne linie postrzegamy, dzięki stałościom spostrzeżeniowym, jako w rzeczywistości równoległe, co z kolei sugeruje, że dwie linie poziome mają różną długość. Czy pomarańczowe linie są tej samej długości?

5 Złudzenia powodowane fizjologią układu wzrokowego
Przyjrzyjmy się białym punktom Złudzenia powodowane fizjologią układu wzrokowego Siatka Hermana Białe punkty migają i zmieniają kolor na czarny. Ta iluzja optyczna oszukuje wzrok poprzez sprytne zaburzenie percepcji światła naszego wzroku.

6 Złudzenia jasności i barwy - kontrast równoczesny
Przyjrzyjmy się szarym kwadratom Szary pasek wydaje się zmieniać odcień od jaśniejszego do ciemniejszego, gdy w rzeczywistości cały ma jednakowy odcień. Szare kwadraty mają taką samą jasność, ale kwadrat otoczony czernią wydaje się jaśniejszy od tego, który otoczony jest bielą. Przyjrzyjmy się szaremu paskowi

7 Mężczyzna z trąbką czy twarz kobiety?
Figury dwuznaczne Cztery czy trzy półki? To moja żona czy moja teściowa? Ten sześcian się rusza? Mężczyzna z trąbką czy twarz kobiety? Twarze czy wazony?

8 Animacje - złudzenia Jeżeli będziemy skupiali wzrok na czarnym punkcie wystarczająco długo, szary prostokąt po lewej stronie obrazka zmieni kolor na niebieski. Choć trudno w to uwierzyć, oba prostokąty poruszają się przez cały czas dokładnie w tym samym tempie.

9 Animacje – złudzenia cd.
Gdy w animacji pojawiają się zielone kwadraty wydaje nam się, że niebieskie linie same tworzą duży kwadrat. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg często interpretuje różne obiekty jako coś, co jest mu już dobrze znane.

10 Animacje – złudzenia cd.
Jeśli skupimy przez kilkadziesiąt sekund wzrok na krzyżyku w środku, otaczające go koła znikną!

11 Złudzenia 3D

12 Inne złudzenia i iluzje
Wydaje się, że kolor poszczególnych boków sześcianu jest różny. Tak naprawdę oba boki mają jednak identyczną barwę. Przekonamy się o tym, jeśli położymy poziomo palec w miejscu ich styku. Obraz namalowany przez Salvadora Dalego. Elementy składające się na wizerunek pary staruszków to tak naprawdę inne, mniejsze postacie.

13 Prezentację wykonał: Adam Fudala, klasa 2E Źródła: Wikipedia (Złudzenia optyczne) Wyszukiwarka Google Grafika (artykuł o złudzeniach)


Pobierz ppt "...czyli o złudzeniach optycznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google