Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

...czyli o złudzeniach optycznych. To błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "...czyli o złudzeniach optycznych. To błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają."— Zapis prezentacji:

1 ...czyli o złudzeniach optycznych

2 To błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. W określonych warunkach mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia. Przykład złudzenia: Wbrew pozorom pole A jest ciemniejsze od pola B. ?

3 Złudzenie ściany kawiarni Na ilustracji powyżej wszystkie szare linie są do siebie równoległe. Taki wzór został ułożony z kafelków na ścianie pewnej kawiarni, stąd nazwa złudzenia. Złudzenie Ebbinghausa Na pierwszy rzut oka wydaje się, że okrąg po lewej stronie jest większy. W rzeczywistości oba okręgi mają jednak dokładnie ten sam rozmiar. Okrąg po prawej stronie uznajemy za mały, ponieważ znajduje się w otoczeniu większych obiektów. Przyjrzyjmy się szarym liniom Czy okręgi są tej samej wielkości?

4  Złudzenie Ponza Górna pomarańczowa kreska wydaje się dłuższa niż ta leżąca niżej. Dzieje się tak dlatego, iż rysunek przypomina tor kolejowy zniekształcony przez perspektywę. Dwie ukośne linie postrzegamy, dzięki stałościom spostrzeżeniowym, jako w rzeczywistości równoległe, co z kolei sugeruje, że dwie linie poziome mają różną długość. Czy pomarańczowe linie są tej samej długości?

5 Siatka Hermana Białe punkty migają i zmieniają kolor na czarny. Ta iluzja optyczna oszukuje wzrok poprzez sprytne zaburzenie percepcji światła naszego wzroku. Złudzenia powodowane fizjologią układu wzrokowego Przyjrzyjmy się białym punktom

6 Złudzenia jasności i barwy - kontrast równoczesny Szare kwadraty mają taką samą jasność, ale kwadrat otoczony czernią wydaje się jaśniejszy od tego, który otoczony jest bielą. Szare kwadraty mają taką samą jasność, ale kwadrat otoczony czernią wydaje się jaśniejszy od tego, który otoczony jest bielą. Szary pasek wydaje się zmieniać odcień od jaśniejszego do ciemniejszego, gdy w rzeczywistości cały ma jednakowy odcień. Szary pasek wydaje się zmieniać odcień od jaśniejszego do ciemniejszego, gdy w rzeczywistości cały ma jednakowy odcień. Przyjrzyjmy się szarym kwadratom Przyjrzyjmy się szaremu paskowi

7 To moja żona czy moja teściowa? Ten sześcian się rusza? Twarze czy wazony? Mężczyzna z trąbką czy twarz kobiety? Cztery czy trzy półki?

8 Jeżeli będziemy skupiali wzrok na czarnym punkcie wystarczająco długo, szary prostokąt po lewej stronie obrazka zmieni kolor na niebieski. Choć trudno w to uwierzyć, oba prostokąty poruszają się przez cały czas dokładnie w tym samym tempie.

9  Gdy w animacji pojawiają się zielone kwadraty wydaje nam się, że niebieskie linie same tworzą duży kwadrat. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg często interpretuje różne obiekty jako coś, co jest mu już dobrze znane.

10  Jeśli skupimy przez kilkadziesiąt sekund wzrok na krzyżyku w środku, otaczające go koła znikną!

11

12  Wydaje się, że kolor poszczególnych boków sześcianu jest różny. Tak naprawdę oba boki mają jednak identyczną barwę. Przekonamy się o tym, jeśli położymy poziomo palec w miejscu ich styku.  Obraz namalowany przez Salvadora Dalego. Elementy składające się na wizerunek pary staruszków to tak naprawdę inne, mniejsze postacie.

13 Prezentację wykonał: Adam Fudala, klasa 2E Źródła: Wikipedia (Złudzenia optyczne) Wikipedia (Złudzenia optyczne) Wyszukiwarka Google Grafika Wyszukiwarka Google Grafika http://www.komputerswiat.pl (artykuł o złudzeniach) http://www.komputerswiat.pl (artykuł o złudzeniach)


Pobierz ppt "...czyli o złudzeniach optycznych. To błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają."

Podobne prezentacje


Reklamy Google