Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MORZE WATTOWE Julia Duda 3A. Co to morze wattowe i gdzie ono si ę znajduje? Morze wattowe jest akwenem i pomimo swojej nazwy nie jest morzem. Obejmuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MORZE WATTOWE Julia Duda 3A. Co to morze wattowe i gdzie ono si ę znajduje? Morze wattowe jest akwenem i pomimo swojej nazwy nie jest morzem. Obejmuje."— Zapis prezentacji:

1 MORZE WATTOWE Julia Duda 3A

2 Co to morze wattowe i gdzie ono si ę znajduje? Morze wattowe jest akwenem i pomimo swojej nazwy nie jest morzem. Obejmuje przybrzeżne wody Niemiec, Danii i Holandii. Rozciąga się od wyspy Texel w Holandii do wyspy Fanø w Danii. Ma około 450 km długości 10-30 km szerokości.

3 KRAJOBRAZ

4 FAUNA ostrygojad zwyczajny rybitwa, bardzo agresywny ptak W okresie wiosennych i jesiennych migracji ptaków, tuż przed zachodem słońca setki tysięcy szpaków przygotowują się do lądowania, tworząc żywą, rozedrganą chmurę. Można to obserwować w Vadehavet Nasjonalpark w Danii. ohar W faunie Morza Wattowego przeważa ptactwo.

5 brodziec śniady biegus zmienny

6 FLORA Wielką część Morza Wattowego stanowią watty (inaczej osuchy), czyli szerokie równiny pływowe, które są odsłaniane podczas odpływu. W okół Morza Wattowego znajuduje się również wiele wydm, lasów czy łąk. Soliród zielny (Kveller) - roślina przystosowana do słonego środowiska

7 ODP Ł YW VS. PRZYP Ł YW Na animacji z boku, możemy zobaczyć jak wygląda wyspa Sylt (wyspa w Niemczech) podczas odpływu i przypływu. flut – przypływ ebbe – odpływ

8 Ciekawostki o Pod względem geologicznym morze to jest bardzo młode, ma 10 000 lat i wciąż jest kształtowane przez wiatr i pływy morskie. Co sześć godzin następują odpływy i przypływy, a krajobraz tego miesjca zmienia się za każdym razem. o Morze Wattowe jest obiektem na szlaku UNESCO „Cuda natury i dumne miasta”, wpisano go na tę listę w 2009 roku. o Żyje na nim 10 000 gatunków zwierząt i roślin, a do tego robią sobie na nim przystanek miliony ptaków, które sa w drodze do i z Afryki. o Morze Wattowe jest płytkie, promienie słoneczne sięgają samego dna. Dzięki temu woda szybko się nagrzewa. To powoduje szybkie namnażanie się planktonu, który jest ważnym ogniwem łańcucha pokarmowego. o Ze względu na swoje unikatowe walory przyrodnicze, cały obszar Morza Wattowego jest obecnie objęty ochroną i uznany, na podstawie konwencji ramsarskiej, za "obszar wodno-błotny mający znaczenie międzynarodowe„.

9 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "MORZE WATTOWE Julia Duda 3A. Co to morze wattowe i gdzie ono si ę znajduje? Morze wattowe jest akwenem i pomimo swojej nazwy nie jest morzem. Obejmuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google