Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Techniki skutecznego uczenia się.. Wchodzę do pokoju, patrzę książka leży …. Myślę może i ja poleżę …. I tak mija jedno popołudnie, drugie trzecie a ja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Techniki skutecznego uczenia się.. Wchodzę do pokoju, patrzę książka leży …. Myślę może i ja poleżę …. I tak mija jedno popołudnie, drugie trzecie a ja."— Zapis prezentacji:

1 Techniki skutecznego uczenia się.

2 Wchodzę do pokoju, patrzę książka leży …. Myślę może i ja poleżę …. I tak mija jedno popołudnie, drugie trzecie a ja ciągle leżę i nic mi się nie chce. Zadania wydają mi się nieciekawe, już sama treść mnie przeraża, a w dodatku co chwilę myślę o niebieskich migdałach. Co jest ze mną nie tak? Dlaczego nie mogę się skupić?

3 Brakuje Ci MOTYWACJI, czyli gotowości do pracy. Nie wierzysz, że jesteś w stanie wykonać powierzone Ci zadanie.

4 Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci się zmotywować do nauki:

5  Określ swój cel. Przykładowo celem może być dobra ocena z kartkówki.  Myśl pozytywnie  Zamartwianie się możliwością otrzymania złej oceny utrudnia uczenie się!  Wyznaczaj sobie małe cele, np. dziś przeczytam 4 strony lektury, zbyt duże cele szybko Cię zniechęcą.  Wyznacz sobie małe cele na dziś, jutro. Pomyśl też o dalszym celu. Zapisz je i powieś nad biurkiem!

6  Przypomnij sobie moment, kiedy na Twoim sprawdzianie pojawiła się piątka, a Ty tak bardzo się bałaś/bałeś… Przywołuj to miłe uczucie za każdym razem kiedy się uczysz… tak jakbyś odtwarzała/odtwarzał miły film.

7  Myśl pozytywnie o tych wszystkich rzeczach, które wydarzą się, gdy osiągniesz swój cel.  Może ucieszą się rodzice, nauczyciel Cię pochwali. Piątka z matmy to kolejny srebrny medal a nawet i złoto!

8  Zaplanuj sobie, co po kolei chcesz zrobić, aby osiągnąć swój cel.  Łatwiej jest nam pracować, kiedy wiemy, co robić.

9 Jak często zaczynasz się uczyć z myślą: -Nie dam rady ! Tego jest za dużo! Zmień to, jesteś dobry z innych przedmiotów, więc matma Cię nie pokona!

10  Dobry nastrój to podstawa, pamiętaj, nie samą nauką żyje człowiek!  Przed uczeniem się zrelaksuj się: idź pobiegać, spotkaj się z kolegami bądź obejrzyj ulubiony serial.

11  Jeśli uda Ci się wykonać swój plan, czyli to co założyłeś, że dziś chcesz zrobić, nagródź się  Nagrodą może być ulubiony baton, czas na grę czy obejrzenie filmu, coś, co jest dla Ciebie przyjemnością. ZASŁUŻYŁAŚ/EŚ NA TO !

12  Zapewne masz jakiś przedmiot szkolny, którego nie lubisz się uczyć. Być może jest to polski, a może matma.  5 minut – tyle codziennie poświęcaj na naukę tego przedmiotu. To tak niewiele a zobaczysz, jakie przynosi efekty, wypróbuj już dziś !

13  Wyobraź sobie siebie jako bohatera filmu, w którym uczeń dostaje piątkę ze sprawdzianu z polskiego, tak to właśnie Ty jesteś tym bohaterem, to o Tobie są reklamy!

14

15  Pamiętasz kiedy pierwszy raz spotkałaś/ spotkałeś chłopaka/ dziewczynę, która Ci się spodobała? Może razem tańczyliście, jaką piosenkę wtedy zagrano? Co czujesz, kiedy słyszysz ją po raz kolejny ?  Określona muzyka, zapach przywołuje dane wspomnienie, możesz to wykorzystać podczas nauki.

16

17 Zdarzało Ci się uczyć w hałasie, bałaganie pośpiechu ? Wszystko to utrudnia Ci naukę.  Zadbaj, o to aby uczyć się w ciszy lub przy muzyce, która Cię odpręża  Dbaj o to, aby był porządek.  Przewietrz pokój, świeże powietrze ułatwia naukę.  Miej pod ręką szklankę wody.

18 Wykorzystuj światło dzienne, lepiej uczyć się za dnia - niż kiedy jest ciemno. Wieczór to czas wypoczynku.

19 Najlepiej zapamiętujemy rzeczy, których uczymy się na początku i na końcu. Planując naukę, uwzględnij przerwy, zamiast siedzieć godzinę nad podręcznikiem, ucz się dwa razy po pół godziny. Dwa razy zaczynasz i dwa razy kończysz, więc dwa razy więcej zapamiętujesz.

20 Rób notatki, pomogą Ci one powtórzyć materiał. Notatka powinna:  być krótka i treściwa,  obejmować najważniejsze informacje,  kolorami zaznacz naj ważniejsze słowa.

21  Przeczytaj tekst na głos: Latem dzieci lubią się bawić na podwó-- -. Mama prosi, żeby nie oddalały się od domu, ale Janek jej nie słucha. A to goni za motylk----, a to kolega zaproponuje mu obejrzenie czegoś zupełnie niezwykłego przy domu trzy uli-- dalej. Mama złości się na Janka i grozi, że do końca wakacji będzie siedział w domu, jeśli będ--- się -ddalał z podwórka. „Muszę w każdej chwili wiedzieć, gdzie jesteś synku” – mówi ma—i gro-- palcem.

22  Czy zrozumiałeś tekst? Jeśli tak, sprawdź jak wykorzystać technikę szybkiego czytania.

23  Znajdowanie najważniejszych fragmentów tekstu,  Czytamy wolniej, kiedy wymawiamy dane słowo, co spowalnia Twoje czytanie,  Nie musimy czytać każdej literki w słowie, nasz mózg poradzi sobie ze zrozumieniem tekstu,o czym się przed chwilą przekonałeś.

24 To bardzo ważny element podczas nauki. Kiedy będziesz zdenerwowany, wszystko Cię będzie rozpraszało. Znajdź swój własny sposób na odprężenie przed nauką i w trakcie przerw.

25 Gimnastyka mózgu polega na jednoczesnej pracy obu półkul mózgowych. Do takiej gimnastyki służą ćwiczenia naprzemienne, np. dotknij prawym łokciem lewego kolana. Warto takie ćwiczenia wykonywać

26

27  Mapa myśli jest notatką. Rysujemy mapę, która zawiera informacje z omawianego materiału. Na mapie mogą się znaleźć: -rysunki, -symbole, -DRUKOWANE LITERY.  Używaj kolorów, linie rysuj grubsze i cieńsze. Wykorzystuj skojarzenia.

28  Dzięki tej technice uporządkujesz zdobytą wiedzę. Polega ona na powiązaniu przyswojonych informacji i sporządzeniu ilustracji.  Najpierw czytamy tekst, którego mamy się nauczyć, a na środku kartki zapisujemy najważniejsze pojęcie.  Wokół niego zapisujemy wszystko, co nam się z nim skojarzy.

29  Znajdujemy w tekście słowa magnesy, czyli takie, które kojarzą się z daną rzeczą.  Np. W bajce o Czerwonym Kapturku, słowami magnesami będą: -Czerwony Kapturek, -babcia, -wilk.

30  Wypisz wszystkie najważniejsze informacje z tekstu, a następnie wpisz wiadomości niezbędne i wiadomości pomocnicze w piramidę.

31  Stosujemy ją w grupie osób zanim zaczniemy się uczyć.  Na dużej kartce papieru zapisujemy temat, którego chcemy zgłębić.  Wokół zapisujemy skojarzenia z tym tematem. UWAGA zapisujemy skojarzenia wszystkich, każdy w grupie może się wypowiedzieć.

32


Pobierz ppt "Techniki skutecznego uczenia się.. Wchodzę do pokoju, patrzę książka leży …. Myślę może i ja poleżę …. I tak mija jedno popołudnie, drugie trzecie a ja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google