Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ENERGIA WODY- PRZYSZŁOŚCIĄ DLA ZIEMI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ENERGIA WODY- PRZYSZŁOŚCIĄ DLA ZIEMI"— Zapis prezentacji:

1 ENERGIA WODY- PRZYSZŁOŚCIĄ DLA ZIEMI

2 Energia wodna, czyli hydroenergetyka- to wykorzystanie energii płynącej wody. Zamienia się ją na energię elektryczną i mechaniczną, dzięki turbinom wodnym i hydrogeneratorom, znajdujących się w elektrowniach.

3 Dawniej energie wodną powszechnie stosowano do napędu m. in
Dawniej energie wodną powszechnie stosowano do napędu m.in.. młynów, foluszów.

4 Energia wodna ZALETY: WADY: Nie zanieczyszcza środowiska
Łatwe gromadzenie energii Długi czas działania instalacji Wzrost retencji (zbiorniki) Wysokie koszty instalacji Zniszczenie naturalnych siedlisk Zależność od odpadów Nie wszędzie dostępna

5 Woda Woda życiodajna substancja - bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Potrzebuje jej i słoń, i bakteria; nie można jej niczym zastąpić. Aby być zdrowym, każdy z przeszło pięciu miliardów ludzi musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody. Gdyby jej nie było, nie istniałoby życie. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia. W NIEKTÓRYCH MIEJSCACH NA ZIEMI NIE MA WODY, JEST TRUDNO DOSTĘPNA, ALBO JEST NIEZDATNA DO PICIA (woda słona lub toksyczna)

6 WODA NA ŚWIECIE WYKRES PRZEDSTAWIA ZASOBY WODY NA ZIEMI NA NIM WIDAĆ ŻE WODY PITNEJ W PRZYRODZIE JEST CORAZ MNIEJ, A WIĘC DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ WODY PITNEJ MOŻE JUŻ NIE WYSTARCZYĆ!

7 Elektrownie dzielimy na:
Elektrownie przepływowe - przetwarzają bezpośrednio w turbinach energię kinetyczną przepływającą w rzece wody. Ich moc uzależniona jest od ilości przepływającej wody. Brak zbiornika gromadzącego wodę.

8 Elektrownie regulacyjne (zbiornikowe) – wyrównują sezonowe różnice w ilości płynącej wody dzięki zastosowaniu zbiornika wodnego umieszczonego przed elektrownią.. Mogą mieć one charakter retencyjny (wyrównują poziom rzeki poniżej zapory).

9 Elektrownie szczytowo-pompowe - służą głównie do magazynowania energii elektrycznej wyprodukowanej w inny sposób. Elektrownia taka znajduje się pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi –górnym i dolnym. Umożliwiają kumulowanie energii w okresie małego zapotrzebowania na nią przez pompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego, (co powoduje stratę pewnej części energii). Natomiast w okresie większego zapotrzebowania energia wyzwalana jest przez spuszczenie wody ze zbiornika górnego do dolnego, która napędza turbiny. Elektrownie te skutecznym akumulatorem o ogromnej pojemności.

10 ELEKTROWNIE NA ŚWIECIE I W POLSCE

11 Zapora Trzech Przełomów w Chinach na rzece Jangcy
Kontrowersyjna zapora uzyskała pełną funkcjonalność 4 lipca 2012 roku (za wyjątkiem przejścia dla żeglugi). Na zalanych terenach było wiele cennych archeologicznie miejsc. Przesiedlono 1,3 mln mieszkańców. Mimo to rząd chiński uznał projekt za wielki sukces, który pozwoli m.in. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

12 Zapora Itaipu, na granicy Brazylii i Paragwaju
Jest drugą co do wielkości elektrownią na świecie. Nazwa Itaipu pochodzi od słowa Tupi w języku Indian Guarani i oznacza "śpiew kamieni” . Jest położona na granicznym odcinku rzeki, w miejscu wodospadu Guairá i w pobliżu wodospadów Iguaçu.

13 Tama Guri w Wenezueli na rzece Caroni
Hydroelektrownia znajdująca się na tamie nosi imię Simona Bolivara, wcześniej zaś nosiła imię Raula Leoniego. Zapora budowana była etapami między 1963 a 1986 rokiem. Dwie główne maszynownie hydroelektrowni mieszczą po 10 generatorów każda. Zapora Guri jest również atrakcją turystyczną, wraz ze zbiornikiem wodnym, powstałym wskutek zbudowania zapory. Ze zbiornika korzystają ponadto miejscowi rybacy.

14 Hydroelektrownia Tucurui w Brazylii
Hydroelektrownia położona na rzece Tocantins w Brazylii w stanie Pará. Na skutek jej budowy powstało największe sztuczne jezioro w państwie.

15 Elektrownia wodna we Włocławku
Największa elektrownia przepływowa w Polsce. W wyniku wybudowania elektrowni powstało na Wiśle zaporowe Jezioro Włocławskie.

16 Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce
Zespół 2 elektrowni wodnych na sztucznych zbiornikach wodnych na rzece San w gminie Solina w województwie podkarpackim. W ubiegłym roku Przemysław Truściński na jednej ze ścian tamy stworzył mural, przedstawiający faunę i florę Bieszczad.

17 Działanie elektrowni wodnej

18 Turbiny wodne Turbiną wodną nazywamy silnik przetwarzający energię mechaniczną wody (energię wody płynącej) na pracę użyteczną w wirniku, w którym następuje zmiana wiru wody i wytwarzanie momentu obrotowego. W turbinach wodnych wykorzystuje się energię ciśnienia i energię prędkości. W zależności od tego, w jakiej postaci energia jest doprowadzona do wirnika, turbiny dzieli się na dwa rodzaje: -Turbiny akcyjne (natryskowe), w których woda zostaje doprowadzona do wirnika pod ciśnieniem atmosferycznym. W turbinach tego typu zostaje wykorzystana energia kinetyczna. -Turbiny reakcyjne (naporowe), w których woda zostaje doprowadzona do wirnika pod ciśnieniem wyższym niż ciśnienie atmosferyczne (wyjątek stanowi przypadek lewarowego doprowadzenia wody).

19 Turbiny wodne Turbiny możemy też podzielić względem liczbowej wartości wyróżnika szybkobieżności na: wolnobieżne, średniobieżne oraz szybkobieżne, natomiast ze względu na liczbę wirników osadzonych na jednym wale na: jednowirnikowe i wielowirnikowe.

20 Turbiny wodne W turbinie akcyjnej energia ciśnienia wody na wlocie do turbiny zamieniana jest w dyszy na energię prędkości, która następnie jest przenoszona na wirnik, gdzie następuje zamiana energii kinetycznej wody na energię mechaniczną. W turbinie reakcyjnej ciśnienie wody na wlocie do turbiny zamieniane jest w kierownicy jedynie w pewnej części na prędkość. W wirniku następuje obniżenie ciśnienia oraz prędkości związane z zamienianiem energii ciśnienia i energii kinetycznej wody na energię mechaniczną.

21 Konstrukcja turbiny Konstrukcje poszczególnych turbin różnią się od siebie. Każda z nich ma jednak podstawowe elementy do których zaliczyć możemy: wirnik, korpus, przymocowane do niego łopatki oraz kierownicę. Kierownica składa się z układu ruchomych łopatek, za pomocą których sterować można przepływem wody. Wyjątek w budowie kierownicy stanowi turbina Peltona.

22 ENERGIA PŁYWÓW Energia pływów - Pływy są źródłem energii o mniejszym potencjale niż prądy morskie, ale za to bezpieczniejszym i lepiej poznanym. Pierwszą elektrownię pływową zbudowali Francuzi w Saint-Malo. Elektrownia ta ma moc maksymalną 550 MW i pracuje od 4 do 8 godzin dziennie, wytwarzając średnio 600 GWh energii elektrycznej rocznie.

23

24 Podwodny generator energii.
Odnawialne źródło energii do zasilenia 1000 domów.

25 Jednym ze sposobów pozyskiwania energii z pływów morskich jest budowanie zapór w zatokach czy w ujściach rzek. Zamykając wodę w takim zbiorniku wykorzystujemy energię spadku wody. Wysokie brzegi umożliwiają zamknięcie wody w korycie rzeki, co zwiększa objętość zbiornika. 

26 Woda wlewając/wylewając się ze zbiorników podczas przypływu/odpływu porusza turbiny produkując energię.

27 ENERGIA FAL MORSKICH

28 Innym źródłem energii może być falowanie morza
Innym źródłem energii może być falowanie morza. Wielkie fale oceaniczne niosą ze sobą naprawdę znaczne jej ilości, lecz problemem nie jest jej efektywne pozyskanie. Testuje się obecnie różne rozwiązania, zwykle znajdujące się w fazie eksperymentu. W jednym z eksperymentalnych urządzeń pływak poruszany jest w górę i w dół, w miarę falowania powierzchni wody. Ruch ten napędza pompę, która dostarcza wodę pod ciśnieniem na turbinę, zasilająca generator.

29 Najważniejsze sposoby konwersji energii fal na elektryczną:
elektrownie pneumatyczne elektrownie mechaniczne elektrownie indukcyjne elektrownie hydrauliczne

30 Energia fal morskich Wiatr wiejący nad powierzchnią oceanu wywołuje ruch falowy na powierzchni wody. Energię mechaniczną fal można zamienić na energię elektryczną.

31 NASTĄPIŁ WZROST ZAPOTRZEBOWANIA NA ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGI, ODKĄD SUROWCE NIEODNAWIALNE GWAŁTOWNIE SIĘ KOŃCZĄ. HYDROENERGETYKA IDZIE CAŁY CZAS NAPRZÓD, CORAZ WIĘCEJ PAŃSTW STAWIA NA JEJ ROZWÓJ. POWINNIŚMY SZANOWAĆ WODĘ, BO NIE ZDAJĄC SOBIE SPRAWY JAK WAŻNĄ ROLĘ ODGRYWA W NASZYM ŻYCIU MARNUJEMY JĄ. ENERGIA WODY JEST PRZYSZŁOŚCIĄ DLA NASTĘPNYCH POKOLEŃ. KIEDY INNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ZABRAKNIE, WODA ZOSTANIE.

32 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Przygotowali: Paulina Strylewicz Dominika Skura
Daniel Osieczko Dawid Dębicki Opiekun grupy: Mgr Barbara Trzyna


Pobierz ppt "ENERGIA WODY- PRZYSZŁOŚCIĄ DLA ZIEMI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google