Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OTO JEST KASIA Mira Jaworczakowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OTO JEST KASIA Mira Jaworczakowa."— Zapis prezentacji:

1 OTO JEST KASIA Mira Jaworczakowa

2 BIOGRAFIA Mira Jaworczakowa urodziła się w 1917 roku. Jest niezwykle znaną autorką powieści dla dzieci, które są czytane od pokoleń. Jej książki są mądre i pełne ciepła, a przy tym bardzo ciekawe. Poruszają tematy bliskie młodym czytelnikom i pozwalają im lepiej zrozumieć świat. Najpopularniejsze z nich to: Oto jest Kasia, Jacek, Wacek H. Ożogowska Chłopak na opak, bohater epizodyczny, kolega Jacka. Słownik bohaterów literackich - gimnazjum i Pankracek, Zielone pióro, Coś ci powiem, Stokrotko. Oprócz pisania książek Mira Jaworczakowa współpracowała też z prasą dziecięcą oraz z Polskim Radiem. Pisarka zmarła w 2009 roku.

3 streszczenie Tytułowa bohaterka powieści Miry Jaworczakowej jest ośmioletnią dziewczynką uczęszczającą do drugiej klasy szkoły podstawowej. Jest bardzo lubiana przez nauczycieli ze względu na świetne stopnie, ogromną ochotę do nauki i systematyczność, pozostałe dzieci z klasy uważają zaś Kasię za sympatyczną i ciekawą towarzyszkę zabaw. Zalety dziewczynki czynią z niej oczko w głowie rodziców i pomagają im wybaczać rozmaite kaprysy córeczki. Przymykanie oka na grymaszenie i ciągłe kłótnie ze starszym bratem Jurkiem kończy się jednak definitywnie wraz z pojawieniem się najmłodszej siostrzyczki – Agnieszki. Obecność niemowlaka wymaga ciągłej ciszy w domu i zdecydowanie odciąga uwagę rodziców od Kasi, nic więc dziwnego, że dziewczynka wcale nie cieszy się z posiadania małej siostry. Pojawiają się coraz to nowe obowiązki, których Kasia ani myśli się podejmować, za nic mając wezwania rodziców i starszego brata do zachowywania się jak odpowiedzialna dziewczynka. Aby zwrócić na siebie uwagę bohaterka wymyśla coraz to nowe złośliwe psoty, z czasem przenosząc swoje złe zachowanie z domowych pieleszy do szkoły. Nie potrzeba dużo czasu, aby z prymuski Kasia stała się jedną z najgorszych uczennic w klasie, a z lubianej koleżanki – omijaną przez innych uczniów naburmuszoną samotnicą. O szkolnych kłopotach Kasi tato dowiaduje się na zebraniu, prosząc później Jurka, aby pomógł siostrze w powrocie do dawnych wyników. W dalszym ciągu problemem jest jednak pełen zazdrości, negatywny stosunek Kasi do małej Agnieszki, który zmienia dopiero pewien dramatyczny wypadek: pewnego dnia rodzice zostawiają siostrzyczkę pod opieką Kasi i wychodzą na chwilę, bohaterka ani myśli jednak opiekować się Agniesią i ucieka do swoich zabawek. Niepilnowane niemowlę przewraca się na tyle nieszczęśliwie, że zaczyna się dusić, później zaś – pomimo błyskawicznej pomocy – zapada na zapalenie płuc. Dopiero niebezpieczeństwo utraty siostrzyczki uświadamia Kasi jak bardzo mała jest dla niej ważna, dlatego też zmienia swoje nastawienie. Wyeliminowanie zazdrości przywraca Kasi dawną pogodę, stopniowo odzyskuje więc sympatię kolegów z klasy, a jej świat powraca do normy, dodatkowo bogatszy o miłość do siostrzyczki.

4 Utwory napisane przez Mire
Marmotek z gór Kolorowa kołderka Hasło: Szkoła Jacek, Wacek i Pan Kracek Zielone pióro Oto jest Kasia Przyjaciel na zawsze Najmniejszy podróżnik Coś ci powiem, Stokrotko Po słonecznej stronie Majka z Siwego Brzegu Gdy odbijamy od portu Wszystkim swoje księgi kładę Seria Poczytaj mi mamo A co się stało z derkaczem Łąkowa piosenka Niebieskie piórko Sanki

5 Charakterystyka Kasi Kasia - ośmioletnia dziewczynka, uczennica drugiej klasy. Ma starszego brata Jurka i młodszą siostrę Agnieszkę. Jest ładna, ale rozpieszczona, często się dąsa i obraża. Do pewnego momentu była najmłodsza w rodzinie i przyzwyczaiła się, że zawsze jest w centrum uwagi. Po narodzinach Agnieszki rodzina jednostka systematyczna - jedna z kategorii w systemie klasyfikacji organizmów, wyższa od rodzaju, a niższa od rzędu, np. rodzina: liliowate, rodzina: trawy, rodzina: jaskrowate, rodzina: człowiekowate . Słownik biologiczny musi zająć się niemowlęciem i nie może już poświęcać tyle czasu Kasi. Dziewczynka tego nie rozumie, obraża się, zachowuje niegrzecznie, jest niemiła dla wszystkich wokół. W rzeczywistości Kasia czuje się niekochana i odrzucona, nie rozumie, że malutkie dziecko wymaga ciągłej troski i opieki. Jej stosunek do Agnieszki zmienia się, gdy malutka z winy Kasi zapada na bardzo poważne zapalenie płuc - Kasia S. Wyspiański Wesele, bohaterka epizodyczna; młoda chłopka, bawiąca się na weselu Słownik bohaterów literackich - liceum czuje się winna i cieszy się, gdy siostrzyczka zdrowieje. Od tej pory zauważa urodę dziecka i zaczyna czuć się dumna z roli starszej siostry. Zaczyna też czekać na czas, w którym Agnieszka M. Hłasko Ósmy dzień tygodnia, bohaterka główna; studentka filozofii, dziewczyna Piotra Wygląd: Młoda dziewczyna, niewiele informacji w utworze Życiorys: Pochodzi z rodziny robotniczej. Słownik bohaterów literackich - liceum podrośnie i będą się mogły razem bawić. Przekonuje się, że nie trzeba być zawsze w centrum uwagi, aby być szczęśliwą, kochaną i mieć przyjaciół.

6 Bohaterowie Kasia Brat Jurek Mama Tata Siostra Agnieszka Antolka

7 Spis treści skarżypyta Nowa Jaka z niej panna Coś dziwnego
Wielkie rzeczy: porządki Piszczący tłumoczek Dlaczego Kasiu dlaczego? Kasia nie może dostać złego stopnia Dziadzio Hilary zapomniał …dostałam dwóję Żeby nie Agnieszka była najważniejsza Złote rybki Film o niesfornej kaczuszce Kłamczucha Błękitna królewna Brat pomoże Przecież nie chciała Przyjemny dzień

8 Spis treści c.d Co to właściwie znaczy Agnieszka popamięta Gdyby dziś – było by inaczej Niech tylko wyzdrowieje Książka Antolki i książka Kasi Pierwszy uśmiech Mama wie zawsze Nie musi się być kapitanem

9 Brat Kasi Jurek - starszy brat Kasi i Agnieszki, kocha obie swoje siostry. Jest bardzo cierpliwy i wyrozumiały dla Kasi, stara się pomagać rodzicom i nie sprawiać im kłopotów. Pomaga tacie w sprzątaniu mieszkania podczas pobytu mamy w szpitalu, pomaga też Kasi w poprawieniu ocen w szkole; stara się być pomocnym mamie w opiece nad Agnieszką. Jest rozsądnym, odpowiedzialnym chłopcem.

10 Koleżanka Kasi Antola Antolka - koleżanka z klasy Kasi, jest córką strażaka. Można się domyśleć, że nie pochodzi z bogatej rodziny, z tego powodu Kasia początkowo się z niej wyśmiewa. Jednak inne dzieci Z. Nałkowska Medaliony - Dorośli i dzieci w Oświęcimiu, bohaterowie autentyczni; dzieci przybywające do Oświęcimia nie miały wielkich szans przetrwania. Mniejsze i słabsze natychmiast kierowano... Słownik bohaterów literackich - liceum w klasie ją lubią, ponieważ jest przyjazna, uczynna, chętnie pomaga innym, pożycza też swoje książki. Ma młodszego braciszka, którym się opiekuje. Pod koniec książki Kasia się z nią zaprzyjaźnia.

11 Siostra Kasii Agnieszka - malutka siostrzyczka Kasi. Kasia początkowo jej nie znosi, zaczyna ją lubić dopiero po ciężkiej chorobie malutkiej. Była ona wynikiem niechęci Kasi, która zostawiła Agnieszkę w zimnym pokoju z oknem otwartym na oścież i nie przykryła jej, gdy zrzuciła kocyk.

12 Mira Jaworczakowa

13 Mój sąd Lubię książkę „Oto jest Kasia” ponieważ można uczyć się na błędach Kasi popełnionych wobec młodszej siostry Agnieszki i sprzeczek ze starszym bratem Jurkiem.


Pobierz ppt "OTO JEST KASIA Mira Jaworczakowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google