Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Asystent osoby niepełnosprawnej Czas trwania nauki – 1 rok.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Asystent osoby niepełnosprawnej Czas trwania nauki – 1 rok."— Zapis prezentacji:

1 Asystent osoby niepełnosprawnej Czas trwania nauki – 1 rok

2 Kwalifikacja K1 Kwalifikacja K1 Udzielanie pomocy i organizowanie wsparcia osobie niepełnosprawnej. Po ukończeniu szkoły słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły policealnej na druku MEN oraz po zadaniu egzaminu zawodowego przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną dyplom z tytułem zawodowym Asystent osoby niepełnosprawnej, zgodny z klasyfikacją zawodów Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

3 Charakterystyka zawodu: Asystent osoby niepełnosprawnej to pracownik, dzięki któremu życie i samopoczucie wielu osób może się diametralnie poprawić. Jest to swoisty lekarz dusz, ponieważ jego pomoc w podstawowych czynnościach sprawia, że niepełnosprawny poczuje się w pełni sprawnym człowiekiem. Asystent jest to wzór opiekuna idealnego, który nie tylko pomaga w codziennych zadaniach takich jak posiłek, kąpiel, ubieranie, ale zna potrzeby emocjonalne swojego podopiecznego. Wie, czego mu potrzeba, co sprawia mu radość, jakie ma oczekiwania, co go uszczęśliwi.

4 Predyspozycje Pomocnikiem osoby niepełnosprawnej powinna być osoba, która czuje ku temu powołanie. Jej obowiązki są bardzo trudne i często ciężko jest się przełamać psychicznie, aby móc pomagać we wszystkich sferach życia. Ważne jest, aby przez cały czas wykonywania zadań nie stracić poczucia empatii, jednocześnie nie odnosząc się w sposób współczujący dla swojego podopiecznego. Asystent osoby niepełnosprawnej musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Od tego, czy jest osobą rzetelną, kompetentną, cierpliwą, wrażliwą zależy zdrowie podopiecznego. W wielu przypadkach asystent musi mieć dużo fizycznej siły, aby móc przenieść podopiecznego czy pomóc mu w ćwiczeniach.

5 Absolwent nabywa wszechstronne przygotowanie do wykonywania kluczowych zadań zawodowych takich jak: współtworzenie programów rehabilitacji i pomocy osobie niepełnosprawnej, doradzanie w zakresie usług medycznych, rehabilitacyjnych, zawodowego przekwalifikowania, kontaktów społecznych, usług kulturalnych, rekreacji i integracji ze środowiskiem, diagnozowanie warunków życia i dążenia do usuwania wszelkiego typu barier (psychologicznych, społecznych, architektonicznych, komunikacyjnych itp.), pobudzanie aktywności osoby niepełnosprawnej oraz jej rodziny w celu zaspokojenia potrzeb biopsychospołecznych, planowanie, kontrolowanie i ocenianie indywidualnego programu, planu pomocy osobie niepełnosprawnej,

6 Jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?. Aby zostać asystentem osoby niepełnosprawnej wymagane jest minimum średnie wykształcenie, jednak najbardziej pożądani są absolwenci kierunków medycznych, pedagogicznych, psychologicznych. Osoba, która będzie chciała profesjonalnie pracować w tym zawodzie, powinna mieć wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii, zasad rehabilitacji, pierwszej pomocy, psychologii. W ten sposób może kompleksowo świadczyć swoje usługi i sprawić, że podopieczny poczuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.

7 Możliwości zatrudnienia: ośrodki i domy pomocy społecznej środowiskowe domy samopomocy kluby samopomocy ośrodki wsparcia świetlice terapeutyczne fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych prywatne praktyki pracy socjalnej szpitale specjalistyczne niepubliczne zespoły opieki zdrowotnej


Pobierz ppt "Asystent osoby niepełnosprawnej Czas trwania nauki – 1 rok."

Podobne prezentacje


Reklamy Google