Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Sebastian Bach urodził się w Eisenach, w Niemczech, w 1685 roku. Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku. Jego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Sebastian Bach urodził się w Eisenach, w Niemczech, w 1685 roku. Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku. Jego."— Zapis prezentacji:

1

2 Jan Sebastian Bach urodził się w Eisenach, w Niemczech, w 1685 roku. Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku. Jego ojciec, Johann Ambrosius Bach, był muzykiem w Erfurcie i w Eisenach. Również wujowie byli zawodowymi muzykami, organistami kościelnymi, nadwornymi muzykami i kompozytorami. Prawdopodobnie Jan Sebastian bardzo wcześnie rozpoczął przepisywanie nut i naukę gry na różnych instrumentach.

3 Matka Bacha zmarła w 1694 r., wkrótce potem, w kolejnym roku, zmarł także jego ojciec. Osierocony Jan Sebastian nie miał jeszcze 10 lat, gdy opiekę nad nim przejął starszy brat Ambrosiusa Bacha, Johann Christoph, organista w Ohrdruf. W jego domu Bach kontynuował przepisywanie nut, naukę i grę na różnych instrumentach.

4 W Ohrdruf Bach uczył się u swego brata i po raz pierwszy poznał budowę organów. Instrument w tutejszym kościele wymagał ciągłych napraw i często posyłano młodego Jana Sebastiana, by naprawił lub wymienił którąś z części. Praktyczna wiedza o budowie organów przydała się później w grze.

5 W 1723 r. Jan Sebastian został kantorem w kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pozostał do końca życia. Nowa posada wymagała od niego nie tylko nauczania śpiewu w szkole przykościelnej, ale też systematycznego dostarczania muzyki do dwóch głównych kościołów Lipska. Artysta podjął się komponowania na każdy tydzień nowego utworu o charakterze religijnym. Praca zaowocowała powstaniem wielu znakomitych utworów, z których większa część przetrwała do dziś. Większość kantat z okresu lipskiego bazuje na czytaniach Biblii przeznaczonych na dany tydzień

6 Oprócz systematycznie komponowanych kantat, wykorzystywanych podczas niedzielnych nabożeństw, Bach zajmował się w Lipsku muzyką świecką – zarówno wokalną jak i instrumentalną. Wiele dzieł było tworzonych przy współudziale lipskiego zespołu Collegium Musicum. Niektóre miały charakter introspekcyjny i abstrakcyjny. Do arcydzieł należą m.in.: Klavier-Übung składające się z czterech części: Sześciu partit na instrument klawiszowy, Koncertu włoskiego (BWV 971), Uwertury francuskiej i Wariacji Goldbergowskich (BWV 988). Swoje ostatnie dni kompozytor spędził w Lipsku. Zmarł w 1750 roku, w wieku 65 lat. Pochowany został w prezbiterium kościoła św. Tomasza

7 Jan Sebastian Bach posługiwał się w sposób mistrzowski kontrapunktem. Na dorobek orkiestrowy składa się: 6 koncertów brandenburskich (1721), 4 suity na orkiestrę, koncerty na instrumenty klawiszowe i skrzypcowe. Równie istotne w jego dziełach są utwory na organy i klawesyn, muzyka chóralna i fugi. Tworzył też utwory kameralne i pieśni. Do utworów sakralnych należą: 220 kantat kościelnych (pozostałe zaginęły), oratoria na Wielkanoc (1732-1735) i Boże Narodzenie (1734-1735), 2 wspaniale pasje: "Pasja według św. Jana" (1724) i "Pasja według św. Mateusza" (1729), "Wielka msza h-mol" (1733).

8 Dorobek kompozycji na instrumenty klawiszowe obejmuje zbiór 48 preludiów i fug zatytułowany: "Das Wohltemperierte Klavier" (1722- 1744), "Wariacje Goldbergowskie" (1742), "Koncert włoski" (1734), organowe preludia chorałowe. Dwa dzieła stworzone pod koniec życia objaśniają reguły i demonstrują możliwości polifonicznej sztuki Bacha: "Musikalisches Opfer" (1747), "Kunst der Fuge" (1750), ogłoszone po śmierci wielkiego kompozytora

9 W 1707 r. Bach poślubił swoją daleką kuzynkę, Marię Barbarę. Miał z nią siedmioro dzieci, czworo z nich przeżyło do wieku dorosłego. O Marii Barbarze wiadomo niewiele, pewne jest, że zmarła nagle w 1720 r., gdy Bach przebywał wraz z księciem Leopoldem za granicąPodczas pobytu w Köthen Bach poznał młodą sopranistkę, Annę Magdalenę Wilcke. Do małżeństwa doszło w 1721 roku. Mimo różnicy wieku (17 lat), para tworzyła udane małżeństwo, które doczekało się 13 dzieci. Anna wspierała Jana Sebastiana w jego zajęciach kompozytorskich, a Bach namawiał żonę do śpiewania..

10 Jego synowie Wilhelm Friedemann Bach, Johann Gottfried Bernhard Bach, Johann Christoph Friedrich Bach, Johann Christian Bach i Carl Philipp Emanuel Bach zostali znanymi muzykami. Johann Christian Bach miał duży wpływ na wczesne dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. Również córki Jana Sebastiana Bacha były muzykami

11 Pasja według św. Mateusza, BWV 244 Pasja według św. Jana, BWV 245 Wielka msza h-moll, BWV 232 Kantaty – około 201 kantat kościelnych i kilkanaście świeckich (BWV 001-200, 201-224) Motety, BWV 225-231 Magnificat, BWV 243 Koncerty brandenburskie, BWV 1046-1051 Musikalisches Opfer, BWV 1079 Das Wohltemperierte Klavier – dwutomowy zbiór preludiów i fug w każdej tonacji skali temperowanej na instrument klawiszowy, BWV 846-893

12 Pasja według św. Jana Najbardziej podobał mi się ten utwór ponieważ przy nim energicznie mi się myśli. Jest spójny i bardzo długi, trwa ponad 2h.

13


Pobierz ppt "Jan Sebastian Bach urodził się w Eisenach, w Niemczech, w 1685 roku. Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku. Jego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google