Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI"— Zapis prezentacji:

1 BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI

2 Tradycje Francja, jak większość krajów ma swoje własne tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje te nie różnią się bardzo od tych w innych krajach. Uroczystości świąteczne we Francji charakteryzuje kilka elementów, chociażby posiłki czy Wigilia.

3 Przygotowania do świąt
Przygotowanie do świąt we Francji rozpoczyna się kilka tygodni wcześniej. W regionie Alzacji i Lotaryngii przedświąteczny okres rozpoczynają wielkie jarmarki nazywane "Marchés de Noel". Jest to połączenie zabawy z komercją. Na jarmarkach klienci mają między innymi okazję zaopatrzenia się w tradycyjne produkty do sporządzania świątecznych potraw, a inni mogą wypatrzyć oryginalny upominek pod choinkę dla kogoś bliskiego.

4 Święta Bożego Narodzenia
We Francji Święta Bożego Narodzenia obchodzi się tylko 24 wieczorem i 25 grudnia. Przywilej obchodzenia dwóch świątecznych dni ma tylko Alzacja i Lotaryngia. W większości kościołów nie ma szopek. Udekorowane są choinkami i innymi ozdobami.

5 Zanikanie tradycji W dzisiejszej Francji niewiele osób zna świąteczne rytuały (rezultat 150-letniej laicyzacji). Kiedy umierają seniorzy rodu, problematyczne staje się przekazywanie starych tradycji. Szczególnie w rodzinach rozbitych kłopotliwym staje się zgromadzenie wszystkich członków rodziny przy jednym stole.

6 Święta we Francji W czasie świątecznym mieszkańcy francuskich miasteczek i wiosek, prawdopodobnie śladem sąsiadów zza oceanu, dekorują bajecznie swoje domy. Każdego roku merowie miasteczek i wsi ogłaszają konkursy na najpiękniej udekorowany świątecznie dom. Najbardziej pomysłowo i pięknie udekorowany dom nagradzany jest nagrodą pieniężną, a zdjęcie domu zamieszczane jest w prasie.

7 CHOINKA We Francji, tak jak we wszystkich krajach ubierana jest choinka .

8 Choinka we Francji

9 Mikołaj Mikołaj to postać starszego mężczyzny, który co roku przynosi dzieciom prezenty .

10 Tradycje Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej , oznaczającej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

11 Wigilijny obiad W zwyczajach wigilijnych obecnych jest wiele elementów zaczerpniętych z pogańskiej obrzędowości, które w formie szczątkowej, nie zawsze uświadomionej, zachowały się do dziś. Obecnie w kolacji wigilijnej związki z tymi wierzeniami zachowały się przede wszystkim w potrawach przyrządzanych głównie z ziaren zbóż, maku, miodu, grzybów, a więc typowych dla styp pogrzebowych.

12 OPRACOWAŁA ANNA NIKEL KL. V


Pobierz ppt "BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google