Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI. Tradycje Francja, jak większość krajów ma swoje własne tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje te nie różnią.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI. Tradycje Francja, jak większość krajów ma swoje własne tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje te nie różnią."— Zapis prezentacji:

1 BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI

2 Tradycje Francja, jak większość krajów ma swoje własne tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje te nie różnią się bardzo od tych w innych krajach. Uroczystości świąteczne we Francji charakteryzuje kilka elementów, chociażby posiłki czy Wigilia.

3 Przygotowania do świąt Przygotowanie do świąt we Francji rozpoczyna się kilka tygodni wcześniej. W regionie Alzacji i Lotaryngii przedświąteczny okres rozpoczynają wielkie jarmarki nazywane "Marchés de Noel". Jest to połączenie zabawy z komercją. Na jarmarkach klienci mają między innymi okazję zaopatrzenia się w tradycyjne produkty do sporządzania świątecznych potraw, a inni mogą wypatrzyć oryginalny upominek pod choinkę dla kogoś bliskiego.

4 Święta Bożego Narodzenia We Francji Święta Bożego Narodzenia obchodzi się tylko 24 wieczorem i 25 grudnia. Przywilej obchodzenia dwóch świątecznych dni ma tylko Alzacja i Lotaryngia. W większości kościołów nie ma szopek. Udekorowane są choinkami i innymi ozdobami.

5 Zanikanie tradycji W dzisiejszej Francji niewiele osób zna świąteczne rytuały (rezultat 150-letniej laicyzacji). Kiedy umierają seniorzy rodu, problematyczne staje się przekazywanie starych tradycji. Szczególnie w rodzinach rozbitych kłopotliwym staje się zgromadzenie wszystkich członków rodziny przy jednym stole.

6 Święta we Francji W czasie świątecznym mieszkańcy francuskich miasteczek i wiosek, prawdopodobnie śladem sąsiadów zza oceanu, dekorują bajecznie swoje domy. Każdego roku merowie miasteczek i wsi ogłaszają konkursy na najpiękniej udekorowany świątecznie dom. Najbardziej pomysłowo i pięknie udekorowany dom nagradzany jest nagrodą pieniężną, a zdjęcie domu zamieszczane jest w prasie.

7 CHOINKA We Francji, tak jak we wszystkich krajach ubierana jest choinka.

8 Choinka we Francji

9 Mikołaj Mikołaj to postać starszego mężczyzny, który co roku przynosi dzieciom prezenty.

10 Tradycje Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

11 Wigilijny obiad W zwyczajach wigilijnych obecnych jest wiele elementów zaczerpniętych z pogańskiej obrzędowości, które w formie szczątkowej, nie zawsze uświadomionej, zachowały się do dziś. Obecnie w kolacji wigilijnej związki z tymi wierzeniami zachowały się przede wszystkim w potrawach przyrządzanych głównie z ziaren zbóż, maku, miodu, grzybów, a więc typowych dla styp pogrzebowych.

12 OPRACOWAŁA ANNA NIKEL KL. V


Pobierz ppt "BOŻE NARODZENIE WE FRANCJI. Tradycje Francja, jak większość krajów ma swoje własne tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje te nie różnią."

Podobne prezentacje


Reklamy Google