Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

54°21′N 19°41′E Frombork Frombork - to miasteczko liczące ok. 2500 mieszkańców. Jest położone nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Głównym źródłem dochodu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "54°21′N 19°41′E Frombork Frombork - to miasteczko liczące ok. 2500 mieszkańców. Jest położone nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Głównym źródłem dochodu."— Zapis prezentacji:

1

2

3 54°21′N 19°41′E Frombork Frombork - to miasteczko liczące ok. 2500 mieszkańców. Jest położone nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Głównym źródłem dochodu mieszkańców Fromborka jest dzisiaj turystyka. W końcu XIII wieku dzisiejszy Frombork tworzyły dwie niezależne od siebie jednostki: Zespół Katedralny na Wzgórzu i Osadniczy gród nad Zalewem Wiślanym. Kanonicy przyjęli nazwę od patronki Katedry określali go jako "Gród naszej Pani", a osadnicy niemieccy Frauenburg. W 1310 roku Fromborkowi nadano prawa miejskie i stał się stolicą Warmii. Od roku 1320 miasto należało do Kapituły Warmińskiej i nazywano je Civitas Warmiensis. Od roku 1510 do śmierci w 1543 r. na Wzgórzu Katedralnym żył i pracował Mikołaj Kopernik. Właśnie tutaj opracował swoje dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" („O obrotach sfer niebieskich”), które burzyło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. Po zakończeniu II wojny światowj, po 173 latach, Frombork powrócił do Polski. Miasto zwane jest Klejnotem Warmii jak również Grodem Kopernika.

4

5 Widok na Wzgórze Katedralne z tarasu widokowego czworobocznej Dzwonnicy zwanej Wieżą Radziejowskiego. Jest to najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, gotycko-barokowa z 1685 r. Spłonęła w 1945 r., odbudowana w latach 1972 - 1973.

6 Dziedziniec katedralny

7 Dzwonnica-Wieża Radziejowskiego

8

9 Most drewniany do Bramy Południowej

10 Strona południowa - Ruiny fundamentów Barbakanu Widok Wzgórza Katedralnego od strony wschodniejWidok od strony północnej

11 Gotycka Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła to najstarsza budowla fromborskiego Wzgórza. Zbudowana została w XIV wieku. Posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego i Zbawiciela. studnia Kaplica Zbawiciela

12 Nawa główna Katedry – 90m x 16,6m Słynne katedralne organy barokowe z 1683 roku. Fromborską atrakcją kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Sklepienie gwieździste

13 Grobowiec Mikołaja Kopernika w Katedrze. Badania potwierdziły, że szczątki znalezione w Katedrze pod koniec 2005 roku należą do Mikołaja Kopernika. Uroczysty pochówek szczątków astronoma odbył się 22 maja 2010 r. Międzymurze północne Brama Zachodnia w murach obronnych

14 Wieża Kopernika zbudowana przed 1400 r. w północno-zachodnim narożu murów była wielokrotnie przebudowana i niszczona. Zrekonstruowano ją w 1965 r. Wystrój wnętrza ma przypominać pracownię mistrza. Była to prywatna wieża Kopernika niesłusznie uważana za jego dawne obserwatorium. W rzeczywistości było to jego formalne mieszkanie wewnątrz murów obronnych zespołu katedralnego na wypadek wojny.

15 Planetarium w przyziemiu Wieży Radziejowskiego wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.

16 Grubość oktagonalnego muru przyziemia Dzwonnicy wynosi 7 m.

17 Unikatowe wahadło Foucaulta zawieszone w Wieży Radziejowskiego, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Długość linki stalowej 28 m, ciężar kuli 46,5 kg. Czas pełnego obrotu płaszczyzny wahań wahadła we Fromborku wynosi 29,5 godziny. Schody na taras widokowy w Wieży Radziejowskiego W osi zdjęcia widać zawieszoną pod kopułą wieży stalową linkę wahadła Foucaulta.

18 Neogotycki kościół św. Wojciecha, dawny ewangelicki Przystań na Zalewie Wiślanym Port rybacki i przystań żeglarska nad Zalewem Wiślanym

19

20 Muzeum Kopernika w dawnym Pałacu Biskupim

21 Wystawa witraży katedralnych w Muzeum Kopernika

22 Rynek, w głębi dawny kościół św. Mikołaja

23 Były szpital św. Ducha istnieje od końca XV w. Po remoncie mieści się w nim muzealny Dział Historii Medycyny. Od strony południowej znajduje się ogród herbarium z uprawami ziół leczniczych.

24 Kaplica św. Anny w zespole poszpitalnym św. Ducha

25 Foto i opracowanie : Tadeusz Łomiński 2012 © Muzyka: Zeljko Joksimovic – „Lane moje” mix by Cvitka


Pobierz ppt "54°21′N 19°41′E Frombork Frombork - to miasteczko liczące ok. 2500 mieszkańców. Jest położone nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Głównym źródłem dochodu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google