Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Kacper Kinasiewicz  Klasa VI / 12 lat  Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku  ul. Szkolna 1 98- 100 Łask  Anetta Szulc.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Kacper Kinasiewicz  Klasa VI / 12 lat  Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku  ul. Szkolna 1 98- 100 Łask  Anetta Szulc."— Zapis prezentacji:

1  Kacper Kinasiewicz  Klasa VI / 12 lat  Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku  ul. Szkolna 1 98- 100 Łask  Anetta Szulc

2 Mój patron

3  Nazywam się Kacper Kinasiewicz. Jestem uczniem klasy VI Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku. Chciałem opowiedzieć o naszym szkolnym patronie, abyście go Państwo poznali i może dzięki tej prezentacji lepiej zapamiętali.

4  Mikołaj Kopernik, Copernicus (1473-1543) wybitny polski astronom, polski astronom, matematyk, lekarz, matematyk, lekarz, prawnik, tłumacz prawnik, tłumacz poezji włoskiej, ekonomista, itd., itd., poezji włoskiej, ekonomista, itd., itd.,itd...

5  To już każdy kiedyś słyszał, ale czy wiecie Państwo coś więcej o życiu człowieka, który wywrócił świat do góry nogami? Ja w tej prezentacji chciałem Państwu przedstawić mniej znane fakty i ciekawostki z życia naszego patrona.

6  Nazwisko Kopernika nie pochodziło od kopru (tego do ogórków) jakby można myśleć, lecz od łacińskiego określenia miedzi-żółtoczerwonego metalu, którym handlował jego ojciec.  Może już czas zamiast o Koperniku tylko wspominać, traktować go jak superbohatera. Bo człowieka, który wbrew wszystkim ówczesnym ludziom zaczął głosić, że Ziemia nie jest pępkiem świata, tylko krąży sobie wokół Słońca, można było skazać na śmierć. To on dzięki tym odkryciom dokonał rewolucji naukowej.

7  Poglądy Kopernika narodziły się nie z powodu przyglądania się nocnemu niebu, ale ze studiowania starożytnej astronomii. A prostota i jednolitość wyjaśnień sprawiła, że doprowadził do usunięcia Ziemi a wraz z nią człowieka, z centralnego miejsca we wszechświecie.

8  On też pokazał, że podróże kształcą, chociaż to były wielkie wyprawy. Czas podróży mierzono nie w godzinach, ale w dniach. W ciągu jednego dnia konnej jazdy dało się pokonać 35-40km, zaś wozem 25-35km. Tyle samo – około 30 km, mógł pokonać jednego dnia piechur. Gdy Mikołaj ruszał z Torunia do Krakowa na studia, aby przebyć ponad 400km, musiał zarezerwować sobie na podróż mniej więcej 2 tygodnie.  Skutecznie leczył ludzi, gdy wierzono w zabobony, znachorki, itp., a ból zęba leczono obcęgami.

9  Był twórcą wspaniałych praw z dziedziny finansów, które służą nam do dziś. finansów, które służą nam do dziś.  Opracował nowoczesny kalendarz w czasach, gdy połowa ludzi w Europie nie bardzo wiedziała, który jest aktualnie rok.  Tworzył wspaniałe mapy Polski, gdy odległości mierzono w pacierzach.

10  Człowiek, który największego w dziejach kosmicznego odkrycia dokonał, nie mając teleskopu. I choć odkrył prawdziwą budowę wszechświata, nie miał pojęcia, jak naprawdę wygląda księżyc. Więc chyba warto poznać i pamiętać takiego człowieka. Człowieka, który miał być zwykłym, pospolitym kupcem, a sięgnął do gwiazd. Chociaż ciągle chodził z głową w chmurach, nie miał problemów w szkole.

11  Kopernik był wiecznym studentem z głową w chmurach. Lubił się uczyć, ale tylko wybranych przedmiotów, kochał wiedzę, pasjonował się nauką, cieszyło go studenckie życie, najchętniej przedłużyłby je na wiele lat. I dlatego wcale nie spieszy mu się do zakończenia studiów oraz do zdania końcowych egzaminów.

12  I trudno mu się dziwić, że pokochał gwiazdy, ponieważ tam, gdzie się uczył, trafił pod opiekę profesorów, którzy potrafili dostrzec w młodym człowieku ogromne talenty i odpowiednio nimi pokierować. Gdyby nie oni, Mikołaj z Torunia zrobiłby może karierę kościelną lub jako lekarz, a w gwiazdy lub jako lekarz, a w gwiazdy patrzyłby jedynie, by je podziwiać. Wiadomo, że to on „wstrzymał słońce i ruszył Ziemię’’, jednak musieli znaleźć się tacy, którzy pomogli mu dostrzec, że Ziemia wymaga „poruszenia’’.

13  Nie wiem, czy wiecie, ale w XVI w istniał autentyczny portret Kopernika namalowany jego ręką. Uczony, jak przystało na prawdziwego człowieka renesansu, obok innych umiejętności posiadał również talent malarski. Może gdyby portret nie uległ zniszczeniu, wcześniej wiedzielibyśmy, jak wyglądał nasz patron. Oto jak prawdopodobnie wyglądał.

14  Może zainteresuje Państwa fakt, że wybudowanie ówczesnych wodociągów we Fromborku przypisuje się właśnie Kopernikowi, o czym świadczy tablica z wierszem: „Tutaj wody pitne zmuszone zostały płynąć z wysokości. Aby ich tam mieszkańców gasiły pragnienia. Czego odmówiła przyroda, tego sztuką dokonał Kopernik. Ten jeden czyn, obok innych rozgłosi sławę jego.”

15  Kopernik odkrył, że powodem szerzenia się zarazy w Olsztynie był brudny, niewłaściwie przechowywany chleb. Sposobem na stopniowy zanik epidemii było smarowanie chleba masłem, co weszło w nawyk Europejczykom i stało się powszechnym zwyczajem. Tym sposobem do dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, dołączyło kolejne wielkie i przede wszystkim praktyczne odkrycie Kopernika, którym była kanapka.

16  Może dzięki tym ciekawostkom zainteresowałem Państwa bardziej postacią człowieka, który sięgnął do gwiazd. Był wielką osobliwością i ciekawą postacią, a doczekał się skromnego pochówku w bezimiennej trumnie, tak głęboko ukrytej pod ziemią, że dopiero niedawno udało się odnaleźć grób naszego astronoma.

17  Mikołaj Kopernik powinien być patronem i symbolem instytucji i ludzi rozwijających się w wielu dziedzinach – i taka jest nasza szkoła. Cieszę się, że mamy Kopernika za patrona, bo dzięki temu mogłem opisywać geniusz tego człowieka.

18  Źródła:  Mikołaj Kopernik | www.torun.pl Mikołaj Kopernik | www.torun.pl Mikołaj Kopernik | www.torun.pl  Mikołaj Kopernik - Edulandia Mikołaj Kopernik - Edulandia Mikołaj Kopernik - Edulandia  Kopernik Mikołaj - WIEM, darmowa encyklopedia Kopernik Mikołaj - WIEM, darmowa encyklopedia Kopernik Mikołaj - WIEM, darmowa encyklopedia  Mało znane fakty z życia Mikołaja Kopernika | Zespół Szkół... Mało znane fakty z życia Mikołaja Kopernika | Zespół Szkół... Mało znane fakty z życia Mikołaja Kopernika | Zespół Szkół...  Mikołaj Kopernik był też wynalazcą kanapki! - Wiadomości24 Mikołaj Kopernik był też wynalazcą kanapki! - Wiadomości24 Mikołaj Kopernik był też wynalazcą kanapki! - Wiadomości24  Mikołaj Kopernik-Marcin Przewoniak  Księga Najciekawszych Faktów –John Farndon  Popularna Encyklopedia-Collins


Pobierz ppt " Kacper Kinasiewicz  Klasa VI / 12 lat  Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku  ul. Szkolna 1 98- 100 Łask  Anetta Szulc."

Podobne prezentacje


Reklamy Google