Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dietetyk to interdyscyplinarny specjalista medyczny zajmujący się: badaniem produktów żywnościowych badaniem pochodzenia żywności oceną wzajemnego wpływu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dietetyk to interdyscyplinarny specjalista medyczny zajmujący się: badaniem produktów żywnościowych badaniem pochodzenia żywności oceną wzajemnego wpływu."— Zapis prezentacji:

1

2 Dietetyk to interdyscyplinarny specjalista medyczny zajmujący się: badaniem produktów żywnościowych badaniem pochodzenia żywności oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia stosowaniem zasad racjonalnego odżywiania się planowaniem żywienia indywidualnego i zbiorowego dla wszystkich grup ludności planowaniem żywienia dla osób zdrowych, w stanach chorobowych i w specjalnych stanach organizmu ludzkiego np. ciąża planowaniem żywienia dla osób w różnym wieku planowaniem jadłospisów - opracowywaniem diet żywieniowych opracowywaniem metod leczenia zaburzeń żywieniowych nadwagi, niedożywienia opracowywaniem procesu przygotowywania potraw i obróbki termicznej produktów żywnościowych profilaktyką żywieniową chorób leczeniem żywieniowym chorób nadzorowaniem żywienia w placówkach żywienia zbiorowego.

3 Do pełnego wykonywania zawodu uprawnia uzyskanie stopnia zawodowego licencjata uzyskane na wyższych uczelniach medycznych. Edukacja: uczelnie wyższe - kierunek: dietetyka (możliwość uzyskania tytułów naukowych: licencjat, magister, doktor, profesor) Uczelnie medyczne: kierunek: dietetyka kierunek: zdrowie publiczne specjalizacja: dietetyka W toku studiów realizowane są min takie przedmioty jak: anatomia człowieka, fizjologia człowieka, farmakologia, biochemia, mikrobiologia, chemia spożywcza, towaroznawstwo spożywcze, psychologia kliniczna, choroby wewnętrzne, żywienie w chorobach wewnętrznych, żywienie w chirurgii, pediatria, żywienie niemowląt, alergologia, żywienie w alergiach, podstawy onkologii, żywienie w chorobach onkologicznych, podstawy diabetologii, żywienie w cukrzycy, interakcje leków z żywnością, dietoterapia, toksykologia żywności, higiena i bezpieczeństwo żywności, analiza i ocena jakości żywności, diagnostyka laboratoryjna, prawo medyczne, parazytologia, genetyka, kwalifikowana pierwsza pomoc, edukacja żywieniowa, technologia żywności, epidemiologia żywieniowa, immunologia, zdrowie publiczne, metodologia badań, żywienie kobiet ciężarnych i karmiących, dietoprofilaktyka i leczenie dietetyczne chorób niezakaźnych i żywieniowo zależnych, zasady i organizacja żywienia zbiorowego i żywienia w szpitalach, przechowalnictwo żywności.

4 Rola dietetyka: w Polsce zawód dietetyka jest wciąż mało popularny i mało rozpoznawalny. Z porad i usług dietetyków korzysta mało osób, co powoli zmienia się na korzyść wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia i wzrostem standardu życia Polaków ; w krajach Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Australii dietetycy stanowią ważny element ochrony zdrowia. Miejsca zatrudnienia dietetyków: szpitale (układanie diet w zależności od chorób pacjentów, kontrola jakości żywności), przychodnie (porady żywieniowe dla osób chorych (pacjentów) - wymagane skierowanie od lekarza), prywatne gabinety (układanie diet niskoenergetycznych, wysokoenergetycznych, wysokobiałkowych, niskotłuszczowych itd), sanatoria.

5 Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich Bydgoska Szkoła Wyższa Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński Gdański Uniwersytet Medyczny Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusickiego Uniwersytet Medyczny w Łodzi

6 Dietetyk wczoraj i dziś. Tradycje dietetyki – mimo że długie – nie znaczą, że zawód dietetyka jest bardzo popularny. Pomimo powszechnej otyłości społeczeństwa zawód dietetyka to wciąż niszowa i niestety mało doceniana profesja. Dietetyk – współcześnie. Z jednej strony można zaobserwować rosnący trend związany z dbaniem o własne zdrowie przez co ludzie coraz bardziej interesują się zdrowym żywieniem. Z drugiej jednak strony dietetyka, zdrowa dieta to jedno z czołowych haseł wyszukiwanych na większości portali medycznych. Dodatkowo sekcja dietetyka – oprócz powszechnego bólu głowy stanowi jeden z najgorętszych tematów. Przez to dietetycy mają mniej pracy – gro ludzi woli korzystać z bezpłatnych porad wyszukanych w Internecie.

7 Jako osoba pracująca z pacjentami, dietetyk musi być otwarty na ich potrzeby, cierpliwy i wyrozumiały. Powinien mieć umiejętność empatii, a także pasję studiowania nowości i uzupełniania wiedzy, znajomość języków obcych. Dietetyk musi również umieć współpracować z lekarzem, psychologiem, czy rehabilitantem. Jego zadaniem jest wspomóc proces leczenia odpowiednim doborem diety lub poprawić samopoczucie pacjenta poprzez odżywianie, dlatego musi doskonale znać nie tylko anatomię i fizjologię człowieka, ale też skutki działania produktów żywnościowych.

8 Dietetycy na początku kariery mogą liczyć na niezbyt wielkie zarobki. Praca w instytucie badawczym czy w państwowych służbach sanitarnych to z reguły zarobki rzędu 1200 zł netto miesięcznie. W prywatnych firmach, czyli głównie w gastronomii dietetycy mogą liczyć na co najmniej 2 tys. zł netto w początkowym okresie pracy. Potem przychodzi czas na awans i zwiększenie zarobków do poziomu zazwyczaj nie wyższego niż 4-5 tys. zł. Na początku kariery wiele osób zaczyna swoją pracę w publicznych placówkach zdrowia. Niestety płace w publicznych placówkach zdrowia przypominają bardziej pensje dla salowych (około 1500 – 2000 złotych netto) niż wykształconych osób kończących studia. Zarobki za granicą (Wielka Brytania, Niemcy czy USA) są nieporównywalnie bardziej atrakcyjne. Dla przykładu pojedyncza konsultacja dietetyczna w USA kosztuje od 50 do nawet 200 dolarów. Generalnie panuje zasada, że w instytucjach publicznych dietetycy rzadko zarabiają dużo powyżej minimalnej pensji i ich zarobki oscylują wokół kwoty 2000 złotych netto. W firmach prywatnych dietetycy zarabiają zazwyczaj około 1000 – 1500 złotych netto więcej.

9 Od 2006 roku zawód dietetyka jest profesją medyczną, dzięki czemu rozwinęła się wizja pracy dla przyszłych dietetyków. Niestety z drugiej strony często przy cięciach budżetowych, na przykład w szpitalach, jest to pierwszy etat przeznaczony do likwidacji. Przyszłość zawodu dietetyka na terytorium krajów Unii jest więc zagwarantowana, ponieważ stosowne przepisy przewidują obowiązkowe zatrudnienie dietetyków w określonych instytucjach. W naszym kraju dietetycy znajdą też swoje miejsce jako osobiści konsultanci polityków czy gwiazd estrady. Taki model obowiązuje od dawna na Zachodzie. Na razie dietetycy muszą stawić czoło przeciwnościom i opinii, że ich praca nie jest koniecznie potrzebna. Ponieważ dietetyk nie jest technologiem żywności ani lekarzem, a łączy oba zawody w jednej profesji, może pracować w różnych miejscach: zarówno w ośrodkach zdrowia czy szpitalnictwie, jak i w klasycznej gastronomii. Dietetyk dzięki odpowiednim produktom i technologiom sporządzania potraw wspomaga zarówno hospitalizowanych chorych w powrocie do zdrowia, jak i stwarza im szansę zachowania dobrego stanu zdrowia. Zapobieganie chorobom powstającym na tle wadliwego żywienia to z kolei zadanie dla dietetyka w otwartej służbie zdrowia. Natomiast w gastronomii dietetyk dba o zdrowie i bezpieczeństwo klientów. Dietetyk może także zrobić karierę w poradniach chorób metabolicznych – jednostkach otwartych. Przed dietetykiem stoi także kariera naukowa, która może zacząć się od doktoratu z zakresu nauk medycznych (np. w zakresie biologii medycznej).

10 Plusy: Z roku na rok rośnie prestiż zawodu dietetyka. Coraz więcej osób zaczynam dostrzegać jak ważna jest dieta i zdrowe odżywianie. Instytucje unijne wymagają obecności dietetyków w wielu firmach. Patrząc na dane demograficzne lekko ponad 50% naszego społeczeństwa to k obiety. A k obiety naprawdę potrafią dbać o swoje ciało – dlatego pracy dla dietetyków nie powinno zabraknąć. To mimo wszystko bardzo przyszłościowy zawód, gdyż otyłość i nadwaga stanowią jedno z najważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych. Przy siedzącym trybie życie i postępującej nadwadze wszelkie porady dotyczące zdrowego trybu życia będą na wagę złota. Dietetycy to bazo szanowany zawód, ale niestety poza granicami naszego kraju. Minusy: Niestety rynek dietetyków obwarowany jest bardzo dużą konkurencją. Poza dużymi miastami o pracę w tym zawodzie jest trudno a najlepiej płatne pozycje tj. otyłość związana z chorobą (cukrzyca) zdarzają się rzadziej niż powszechna otyłość. Ogromna konkurencja w tym zawodzie – wymagania dla dietetyków są coraz niższe – wielu kończy szkoły policealne i wkracza na rynek dużo szybciej niż studenci studiujący w 5 - letnim trybie studiów. Internet sprawił, że ludzie coraz częściej szukają jadłospisów w Internecie i dbają o własny ruch. Przy takim stylu życia dietetyk nie jest potrzebny. Ogłoszenia dla dietetyków zdarzają się bardzo rzadko w ogólnych liczbach rekrutacji. Niedoświadczone społeczeństwo – Polacy wciąż wolą przeczekać ból: wziąć tabletkę, wypić miętę aniżeli udać się do specjalisty. W wielu placówkach – na przykład w szpitalach dietetyczki traktowane są jako zło konieczne i powszechnie uważa się, że ich etat musi istnieć, ale nie wnosi nic do pracy.

11 Bibliografia : Wikipedia.pl Careego.pl


Pobierz ppt "Dietetyk to interdyscyplinarny specjalista medyczny zajmujący się: badaniem produktów żywnościowych badaniem pochodzenia żywności oceną wzajemnego wpływu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google