Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uniejów moje miasto Witaj w Uniejowie! Ty zdecyduj, co najpierw chcesz zobaczyć. Kliknij na miejsce, które chcesz poznać…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uniejów moje miasto Witaj w Uniejowie! Ty zdecyduj, co najpierw chcesz zobaczyć. Kliknij na miejsce, które chcesz poznać…"— Zapis prezentacji:

1 Uniejów moje miasto Witaj w Uniejowie! Ty zdecyduj, co najpierw chcesz zobaczyć. Kliknij na miejsce, które chcesz poznać…

2 Położony przy brzegu rzeki Warty, na niewielkim sztucznym wzniesieniu. Czy wiesz, że… podczas wojny trzynastoletniej na zamku przechowywano skarby: kosztowności i relikwie należące do Kościoła !

3 z „Komnatą Rycerską” Tuż przy wjeździe do uniejowskiego zamku położony jest Kasztel Rycerski W Kasztelu znajduje się wieża widokowa oraz dębowe balie z solankową wodą termalną Czy wiesz, że… Bitwa pod Grunwaldem, stoczona 15 lipca 1410 roku była największą z bitew historii średniowiecza w Europie. W Uniejowie odbywają się turnieje rycerskie. Rycerze zmagają się w walkach konnych oraz „walkach na stal”

4 Świątynia zachowała wiele elementów wystroju, począwszy od gotyckiego portalu, gotyckiej kropielnicy kamiennej, po barokowe kaplice z ołtarzami, rokokowy ołtarz główny i ambonę. Czy wiesz, że… najważniejszą osobą w Kościele Katolickim jest Papież. Od 1978 do 2005 Papieżem był Polak – Karol Wojtyła. Na czas pontyfikatu przyjął imię Jan Paweł II. W sąsiedztwie Kolegiaty jest neobarokowa, wolnostojąca Dzwonnica zakończona kopulastym hełmem Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny budowana była przez 16 lat (1349-1365) We wnętrzu kolegiaty przechowywane są relikwie świętego Bogumiła oraz jego sarkofag z 1666 r. wykonany w brązie

5 Czy wiesz, że… najstarszym i największym znanym w Polsce drzewem jest dąb Bartek. mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Park w Uniejowie powstał w XIX wieku i zajmuje ponad 34 hektary W parku znaleźć można około 60 gatunków drzew, rodzimych i egzotycznych Rzeka Warta jest miejscem zimowania łabędzi Parkowe aleje zachęcają do spacerów, wycieczek rowerowych i biegania

6 Czy wiesz, że… dziedzinę medycyny zajmująca się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych nazywa się balneologią. Woda wypływająca z odwiertów w Uniejowie ma 68 ͦC. Baseny termalne – pierwsze w centralnej Polsce solanki lecznicze, położone u stóp średniowiecznego zamku Basen pływacki z temperaturą 25-27°C w okresie letnim i 28-30°C w okresie zimowym Basen solankowy z temperaturą 33°C w okresie letnim i 36°C w okresie zimowym Basen dla dzieci z temperaturą 30°C w okresie letnim.

7 Nasze przedszkole to miejsce zabawy, nauki, rozwijania wszechstronnych zdolności Każda pora roku, każda pogoda i każde miejsce to okazja do świetnej zabawy!!! Kochamy nasze przedszkole!

8 Przygotowały: Monika Bartnik Małgorzata Wojtasiak


Pobierz ppt "Uniejów moje miasto Witaj w Uniejowie! Ty zdecyduj, co najpierw chcesz zobaczyć. Kliknij na miejsce, które chcesz poznać…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google