Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ignacy Krasicki (1735 - 1801) "I śmiech niekiedy może być nauką, Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa." Ignacy Krasicki Źródło: Portret Ignacy Krasicki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ignacy Krasicki (1735 - 1801) "I śmiech niekiedy może być nauką, Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa." Ignacy Krasicki Źródło: Portret Ignacy Krasicki."— Zapis prezentacji:

1 Ignacy Krasicki ( ) "I śmiech niekiedy może być nauką, Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa." Ignacy Krasicki Źródło: Portret Ignacy Krasicki ( ), wikipedia, Domena publiczna

2 Ignacy Krasicki urodził się trzeciego Lutego w Dubiecku nad rzeką San w pobożnej rodzinie, w której od małego był przygotowywany do życie w zakonie. Źródło: Zamek Dubiecko-budynek od frontu. Rysunek z natury Napoleon Orda,,wyszukano w dniu r.,

3 Ignacy Krasicki studiował we Lwowie, Rzymie i Warszawie
Ignacy Krasicki studiował we Lwowie, Rzymie i Warszawie. Jego przyjacielem był król Polski August Poniatowski, który uczynił go kapelanem swoich i stowarzyszonych.

4 Krasicki przybył do Kijowa oraz Przemyśla jako kanonik w1759 a w 1763 otrzymał stanowisko sekretarza prymasa Łubieńskiego. W 1766 Krasicki został mianowany biskupem warmińskim dzięki czemu zdobył status senatora Rzeczypospolitej. Źródło:Mapa Warmii z roku 1755, autor Johann Friedrich Endersch, wikipedia, Domena publiczna

5 Jego klasztor w Lidzbarku Warmińskim był centrum kultury i życia artystycznego.
Żródło: Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim, wyszukano w

6 W 1772r. na skutek pierwszego rozbioru Polski Krasicki stał się podwładnym króla pruskiego, jednak to nie był koniec jego stosunków z Ojczyzną. Jego artykuły ukazywały się w gazecie „Monitor”, której był redaktorem naczelnym. Źródła: I rozbiór Polski, wyszukano w dn r, w domena publiczna.

7 Od tego czasu, Ignacy Krasicki rzadko bywał w Warszawie
Od tego czasu, Ignacy Krasicki rzadko bywał w Warszawie. Mnóstwo czasu spędzał na pisaniu i organizowaniu swojego pobytu w Lidzbarku Warmińskim. Żył na wysokim poziomie, lecz popadł w długi, których nie był stanie spłacić, aż do końca swojego życia. Żródło: Kaplica na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Dzieje - Architektura - Fundacje artystyczne - Konserwacja i restauracja. Olsztyn: Muzeum Warmii i Mazur, 2010.

8 W 1795r. został mianowany na arcybiskupa gnieźnieńskiego, w związku z czym przeprowadził się do Skierniewic i Łowicza. Ignacy Krasicki zmarł 14 marca1801r. w Berlinie. Źródło: Nowy Pałac, wikipedia, Domena publiczna

9 Rozkwit twórczości Ignacego Krasickiego miał miejsce w latach1775 i Był pisarzem wielu gatunków literackich dzięki czemu nazwano go postacią polskiego oświecenia. Jego dzieła poświęcone są człowiekowi i jego cechom. Prezentowane są w bardzo ciekawej formie poprzez humor, satyrę i ironię.

10 Najpopularniejszymi dziełami Krasickiego są: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia, czyli Wojna mnichów (1778), w której satyrycznie opowiada o upadku zakonu, edukacyjna powieść Pan Podstoli (część 1-2, ), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779), Antymonachomachia (1779 ).

11 Krasicki jest autorem treści patriotycznych, takich jak Hymn do Miłości Ojczyzny (1774) oraz pieśni związanych z dniem 3-ego maja Był mistrzem w wielu gatunkach literackich, ale także innowatorem w prozie. Żródło: "Uchwalenie Konstytucji 3 maja" – obraz Jana Matejki, 1891.wikipedia. Domena publiczna.

12 Dziękujemy! Prezentację wykonali uczniowie Gimnazjum nr 7 im. Ignacego Krasickiego w Olsztynie.


Pobierz ppt "Ignacy Krasicki (1735 - 1801) "I śmiech niekiedy może być nauką, Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa." Ignacy Krasicki Źródło: Portret Ignacy Krasicki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google