Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadleśnictwo Babki. Charakterystyka... Nasze Nadleśnictwo jest interesujące i bardzo dla nas ważne... Nadleśnictwo Babki, o którym mowa podlega Regionalnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadleśnictwo Babki. Charakterystyka... Nasze Nadleśnictwo jest interesujące i bardzo dla nas ważne... Nadleśnictwo Babki, o którym mowa podlega Regionalnej."— Zapis prezentacji:

1 Nadleśnictwo Babki

2 Charakterystyka... Nasze Nadleśnictwo jest interesujące i bardzo dla nas ważne... Nadleśnictwo Babki, o którym mowa podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W jego skład wchodzi 115 kompleksów leśnych. Powierzchnia lasów uznanych za ochronne w omawianym Nadleśnictwie wynosi 89% powierzchni leśnej. Granicę zachodnią i południową Nadleśnictwa stanowi rzeka Warta, wschodnią wyznacza Struga Średzka, natomiast północną – rzeka Główna. Przez teren Nadleśnictwa przepływają również Głuszynka, Michałówka i Cybina. Lasy Nadleśnictwa są w większości lasami podmiejskimi. Wyjątkiem jest Leśnictwo Kobylepole, które mieści się w dużej swej części na terenie Poznania i jako jedyne ma swą siedzibę w mieście. Tereny leśne to cudowne miejsce dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców całej aglomeracji poznańskiej. Lasy odwiedzają zbieracze grzybów i jagód, spacerowicze, rowerzyści, jeźdźcy oraz inni miłośnicy odpoczynku na łonie natury. Lasy odwiedzamy także my, uczniowie i właśnie na ich terenie spędzamy ważne dla nas chwile.

3 Dęby rogalińskie Na terenie Nadleśnictwa są miejsca zachwycające... W Rogalinie i jego okolicach występują licznie, luźno rozmieszczone wspaniałe okazy dęba szypułkowego - Quercus robur. W 1992 roku zinwentaryzowano 1435 egzemplarzy, które w pierśnicy ( na wysokości pnia 1,3 m) mają obwód większy od 2 m. Wiele z nich to pomniki przyrody - niekwestionowane ikony wielkopolskiego krajobrazu. Najsłynniejsze, o imionach LECH (6,33 m obwodu), CZECH (7,35 m obwodu, niestety martwy od 1992 roku) i RUS (9,15 m obwodu, aktualnie najgrubszy w rogalińskiej dąbrowie) oraz DĄB EDWARDA (6,18 m obwodu) rosną nieopodal pałacu, w urokliwej scenerii naturalistycznego parku krajobrazowego (dziś 27 ha kiedyś 300 ha).

4 Kraina Modrej Przygody (Odrzykożuch) Nadleśnictwo to dla nas miejsce nauki... W Krainie Modrej Przygody każdy z punktów ścieżki edukacyjnej ma związek z odmiennym przedmiotem szkolnym: historią, geografią, językiem polskim, muzyką. Uczniowie poznają też nowy przedmiot - gospodarka leśna. Atrakcją jest dwupoziomowe jezioro Modre, które można podziwiać z pomostu widokowego. Ścieżka ma charakter interaktywny. Uczestnicy mogą zapoznać się z tematyką dotyczącą lasu przez doświadczenie; elementy wyposażenia umożliwiają poznanie wielozmysłowe, są ciekawe, kolorowe, grające. Można też oglądać wystawę gniazd naturalnych, m. in. bielika i bociana czarnego, czyli dotknąć rzeczy nieosiągalnych... izba leśna wyposażona jest też w sprzęt multimedialny oraz liczne eksponaty zwierząt.

5 Łękno... Nadleśnictwo to teren zmagań sportowych a po nich miejscem rekreacji … Ścieżka przyrodnicza „Łękno" przebiega przez teren Leśnictwa Łękno. Cyklicznie odbywają się tutaj biegi na orientację. Pierwszy przystanek ścieżki znajduje się obok budynku leśniczówki i wigwamu. Jeden z przystanków wyznaczony jest przy trzech okazałych dębach – pomnikach przyrody. Po zawodach spotykamy się w wigwamie aby zjeść posiłek regeneracyjny, odpocząć. Wewnątrz jest specjalnie przygotowane i zabezpieczone miejsce do rozpalania ogniska, wokół znajdują się ławeczki i stoliki, a obok pomieszczenia sanitarne.

6 Łęgi Mechlińskie Nadleśnictwo to miejsce gdzie mieszkamy i chodzimy do szkoły... Jesteśmy dumni,że wokół nas znajdują się takie piękne tereny. Zespół "Łęgi Mechlińskie" został utworzony w 1996 roku. Zajmuje on powierzchnię około 780 ha, usytuowany jest na terenie gminy Śrem. W parku występują lasy łęgowe wraz z obszarem bagiennych łąk, lasy grądowe, a w nich dęby szypułkowe, wiązy i jesiony. W lesie spotkać można około 100 gatunków ptaków. Podziwiać można niezwykłe zimorodki i żółwie błotne zagrożone wyginięciem.

7 Rezerwat przyrody „Czmoń” Nadleśnictwo to miejsce, gdzie możemy wciąż podziwiać ginące rodzaje lasów... Rezerwat położony jest na granicy gmin Śrem i Kórnik, w odległości 300 m na wschód od ruchliwej trasy łączącej Kórnik ze Śremem. Leży na obszarze mezoregionu Kotliny Śremskiej. Celem ochrony tego miejsca jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych jednego z najlepiej zachowanych fragmentów lasów dębowo-grabowych środkowej Wielkopolski z przestojami starych drzew, bogatą florą wiosenną oraz chronionymi gatunkami roślin.

8 Las nowożeńców... Nadleśnictwo to miejsce westchnień... "Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" upamiętnia ważne, pozytywne wydarzenia w życiu osobistym np.: zawarcie związku małżeńskiego, rocznicę ślubu, urodzenie dziecka, sukces osobisty, spotkania okolicznościowe po latach itp. Pod drzewkiem można zakopać przesłanie dla przyszłych pokoleń w postaci: listu, zdjęć, dokumentów upamiętniających wydarzenie, umieszczonych w zalakowanej butelce. Do każdego posadzonego dębu Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki wystawia certyfikat zawierający podstawowe informacje o posadzonym drzewie wraz z jego współrzędnymi geograficznymi. Sadzonki przekazuje nieodpłatnie Nadleśnictwo.

9 Galeria...

10 Dziękujemy za uwagę! Wpatrz si ę g łę boko, g łę boko w przyrod ę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz. ~Albert Einstein Wykonanie: Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dąbrowie


Pobierz ppt "Nadleśnictwo Babki. Charakterystyka... Nasze Nadleśnictwo jest interesujące i bardzo dla nas ważne... Nadleśnictwo Babki, o którym mowa podlega Regionalnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google