Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA - ŻYCIODAJNA SUBSTANCJA. CO TO JEST WODA? WODA (TLENEK WODORU) - ZWIĄZEK CHEMICZNY O WZORZE H 2 O, KTÓRY ODGRYWA BARDZO WAŻNĄ ROLĘ W PRZYRODZIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA - ŻYCIODAJNA SUBSTANCJA. CO TO JEST WODA? WODA (TLENEK WODORU) - ZWIĄZEK CHEMICZNY O WZORZE H 2 O, KTÓRY ODGRYWA BARDZO WAŻNĄ ROLĘ W PRZYRODZIE."— Zapis prezentacji:

1 WODA - ŻYCIODAJNA SUBSTANCJA

2 CO TO JEST WODA? WODA (TLENEK WODORU) - ZWIĄZEK CHEMICZNY O WZORZE H 2 O, KTÓRY ODGRYWA BARDZO WAŻNĄ ROLĘ W PRZYRODZIE.

3 WŁAŚCIWOŚCI WODY BEZBARWNA BEZWONNA POZBAWIONA SMAKU I KALORII GĘSTOŚĆ WODY W TEMPERATURZE 4° C WYNOSI 1G/CM³ I ZWIĘKSZA SIĘ WRAZ ZE WZROSTEM TEMPERATURY POD CIŚNIENIEM 1013hPA W TEMPERATURZE 0°C WODA KRZEPNIE LUB TOPNIEJE, A W 100°C WRZE (PARUJE W KAŻDEJ TEMPERATURZE )

4 W TEMPERATURZE 4°C WODA MA NAJMNIEJSZĄ OBJĘTOŚĆ I NAJWIĘKSZĄ GĘSTOŚĆ. DLATEGO OPADA NA DNO JEZIORA LUB INNEGO ZBIORNIKA. DZIĘKI TEMU, JEŻELI NAWET POWIERZCHNIA JEZIORA POKRYJE SIĘ LODEM, TO PRZY JEGO DNIE WODA MA TEMPERATURĘ 4°C, CO POZWALA RYBOM PRZEŻYĆ CIĘŻKĄ ZIMĘ.

5 WODA WYSTĘPUJE W 3 STANACH SKUPIENIA: CIEKŁYM: STAŁYM: GAZOWYM:

6 CZŁOWIEK JEST W 70% ZBUDOWANY Z WODY

7 FUNKCJE WODY W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA JEST NIEZBĘDNA DLA PROCESÓW PRZEMIANY MATERII JEST ŚRODKIEM TRANSPORTU (ROZPROWADZA WSZYSTKIE SKŁADNIKI ORGANICZNE I NIEORGANICZNE PO CAŁYM ORGANIZMIE DO WSZYSTKICH KOMÓREK ) REGULUJE TEMPERATURĘ CIAŁA UCZESTNICZY W TRAWIENIU JEST ROZPUSZCZALNIKIEM DLA WIĘKSZOŚCI WAŻNYCH ZWIĄZKÓW CHEMICZNEJ

8 KLASYFIKACJA WODY ZE WZGLĘDU NA CZYSTOŚĆ I.KLASA – WODY PRZEZNACZONE DO KORZYSTANIA JAKO WODA PITNA II.KLASA – WODY PRZEZNACZONE DO KORZYSTANIA JAKO WODA DLA ZWIERZĄT HODOWLANYCH, TAKŻE DLA RYB INNYCH NIŻ ŁOSOSIOWATE ORAZ DO SPORTU I REKREACJI III.KLASA – WODY PRZEZNACZONE DO KORZYSTANIA PRZEZ PRZEMYSŁ I ROLNICTWO

9 ZASOBY WODY NA ŚWIECIE

10 W JAKI SPOSÓB WODA SIĘ OCZYSZCZA? WODA ZAWIERA MIKROSKOPIJNE BAKTERIE I GRZYBY, KTÓRE PRZETWARZAJĄ TOKSYCZNE ODPADY W SOLE MINERALNE I MATERIAŁY ODŻYWCZE DLA ROŚLIN WODNYCH I PLANKTONU, A TE Z KOLEI SĄ POŻYWIENIEM RYB.

11 SPOSOBY OCZYSZCZANIA WÓD MECHANICZNE DESTYLACJA SEDYMENTACJA KRYSTALIZACJA ODWRÓCONA OSMOZA FILTRACJA CHEMICZNE CHLOROWANIE WYMIANA JONOWA OZONOWANIE STRĄCANIE OSADÓW BIOLOGICZNE BAKTERIE INNE MIKROORGANIZMY

12


Pobierz ppt "WODA - ŻYCIODAJNA SUBSTANCJA. CO TO JEST WODA? WODA (TLENEK WODORU) - ZWIĄZEK CHEMICZNY O WZORZE H 2 O, KTÓRY ODGRYWA BARDZO WAŻNĄ ROLĘ W PRZYRODZIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google