Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jest świetnie przystosowana do życia w wodzie. Choć jest maleńka, tworzy pływające dywany. Jej długie, wiotkie łodygi są podatne na falującą wodę. Maleńkie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jest świetnie przystosowana do życia w wodzie. Choć jest maleńka, tworzy pływające dywany. Jej długie, wiotkie łodygi są podatne na falującą wodę. Maleńkie."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Jest świetnie przystosowana do życia w wodzie. Choć jest maleńka, tworzy pływające dywany. Jej długie, wiotkie łodygi są podatne na falującą wodę. Maleńkie wiotkie korzenie nie sięgają dna i są zanurzone w wodzie.

4 Grzybień biały Ta roślina ma duże, sercowate i pływające liście. Ten kształt pomaga jej unosić się na wodzie. Poza tym ma długie kłącze płożące się w mule. Górna powierzchnia liści zabezpieczona jest od zamoknięcia wydzieliną woskową. Oddycha przez szparki znajdujące się na górnej stronie. Spodnia strona liścia pokryta jest śluzowatym nalotem. Tam chętnie przyklejają się glony i ślimaki.

5

6 Tatarak Ma grube kłącze, które jest mocno rozgałęzione. Jego liście są faliste, równolegle unerwione i osiągają długość do jednego metra.

7 Trzcina pospolita Ta roślina ma pustą łodygę, która pomaga jej przeciwstawić się falom i wiatrowi. Liście ma twarde, ostre i długie. Jej kwiatostan jest w postaci wiechy. Źdźbła są grube, sztywne i wysokie. Występuje podziemne kłącza.

8 Pałka wodna Ma obłą łodygę, która jest prosto wzniesiona. Jej liście są bardzo długie. Kwiaty ma zebrane w kolbowate kwiatostany. Ma dobrze rozwinięte kłącze, które umożliwia przytwierdzenie się rośliny do podłoża.

9

10 Rogatek Roślina ta nie wytwarza korzeni. Kwiaty ma zanurzone i przystosowane do zapylania pod wodą. Liście ma sztywne, kruche. Łodyga jest delikatna i rozgałęziona.

11 Moczarka kanadyjska Dzięki kanałom powietrznym pędy unoszą się w wodzie, część jednak płoży się po dnie i zakorzenia. Liście ma drobne. W powietrzu roślina jest wiotka. Moczarka jest długa do 60 cm, rzadziej osiągająca nawet do 3 m długości.

12 Rafy koralowe występują w stosunkowo płytkich przybrzeżnych wodach w strefie międzyzwrotnikowej. Zbudowana jest z wapienia, który tworzą szkielety obumarłych koralowców. Żyją na nich całe kolonie innych organizmów i żerują bardzo liczne gatunki zwierząt.

13 Ryby to według definicji encyklopedycznej - zmiennocieplne kręgowce wodne oddychające skrzelami poruszające się za pomocą płetw. Niezwykle zróżnicowane pod względem budowy zewnętrznej i wewnętrznej. Są ubarwione oraz przystosowane do warunków środowiska. Stanowią najliczniejszą grupę - ponad połowę - współcześnie żyjących kręgowców. Na świecie znanych jest blisko 30 tys. a w Polsce około 120 gatunków żyjących współcześnie. Są najstarszymi kręgowcami świata. Dział zoologii zajmujący się rybami to ichtiologia. Jednak ryby to cudowne stworzenia. Bardzo dobrze przystosowały się do życia w wodzie. Ich doskonałe życie jest możliwe między innymi dzięki: Kształtowi ciała Pokryciu ciała Obecności płetw Płetwie ogonowej Oddychaniu u ryb Głowie ryby i otworowi gębowemu Narządowi linii bocznej Pęcherzowi pławnemu

14 KSZTAŁT CIAŁA Poruszanie się w wodzie wymaga specyficznego kształtu ciała ze względu na przymus ciągłego pokonywania jej oporu, w czym pomaga odpowiednio wykształcony, opływowy, hydrodynamiczny kształt ciała. Ryby posiadają bardzo zróżnicowany kształt, ściśle związany z miejscem zamieszkiwania, typem pokarmu i sposobem odżywiania. Np: -Bocznie spłaszczone ciało mają ryby żyjące w wodach stojących. - Grzbieto - brzusznie spłaszczone ciało posiadają ryby żyjące w strefie przydennej. PODSTAWOWY – ciało o kształcie wrzecionowatym owalnym w przekroju poprzecznym, charakterystyczne dla ryb pływających z dużą prędkością w wodach pelagialnych (wodach otwartych oceanów, mórz i dużych jezior oddzielone od brzegów strefami litoralu i sublitolaru.) (np.tuńczyk)

15 Podczas naszej pracy korzystaliśmy z: Wikipedii Encyklopedii PWN

16 Pracę wykonali:

17


Pobierz ppt "Jest świetnie przystosowana do życia w wodzie. Choć jest maleńka, tworzy pływające dywany. Jej długie, wiotkie łodygi są podatne na falującą wodę. Maleńkie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google