Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybór patrona. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybór patrona. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie."— Zapis prezentacji:

1 Wybór patrona

2 Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W latach 1891-95 roku studiowała na Wydziale Matematyczno- Przyrodniczym w Sorbonie, otrzymując licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. W domu prof. Kowalskiego poznała Piotra Curie, z którym wzięła ślub w 1895 r. i przyjęła obywatelstwo francuskie. Maria Curie-Skłodowska urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 r. Była córką nauczyciela fizyki w gimnazjum. Ukończyła szkołę średnią w Warszawie ze złotym medalem, po czym przez osiem lat była nauczycielką.

3 Maria Curie – Skłodowska została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla: W dziedzinie fizyki w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Becquerelem za prace nad promieniotwórczością. W dziedzinie chemii 1911 r. za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.

4

5

6 Pierre Curie (ur. 15 maja 1859, zm. 10 kwietnia 1906r.) Francuski fizyk, wykładowca na Uniwersytecie Paryskim, laureat Nagrody Nobla. Mąż, Marii Skłodowskiej Curie, ojciec Eve Curie i Irene Joliot - Curie.

7

8 Ève Curie Labouisse (ur. 6 grudnia 1904 w Paryżu, zm.22 Października 2007 roku w Nowym Jorku) – francusko-amerykańska pisarka, dziennikarka, pianistka i polityk. Córka Polki Marii Skłodowskiej Curie i Francuza Pierre Curie, młodsza siostra Irene Joliot – Curie szwagierka Frederika Joliot. Autorka biografii swojej matki Maria Curie i reportażu wojennego podróż wśród wojowników. Od lat 60. XX wieku czynnie zaangażowana w pracę UNICEF – organizacji pomocy na rzecz dzieci.

9

10 Irène Joliot-Curie (ur. 12września 1897 w Paryżu zm.17 marca 1956) –francuska fizykochemiczka, laureatka Nagrody Nobla. Córka Polki Marii Skłodowskiej Curie i Francuza Pierre’a Curie. W 1934 roku wraz z mężem, Frederikiem Joliot, wykonała zdjęcie komory mgłowej, na którym uwieczniła zjawisko tworzenia się par elektron z fotonów. W 1935 r. otrzymała wraz z mężem Nagrodę nobla z chemii w uznaniu za odkrycie sztucznej promieniotwórczości – syntezy nowych nuklidów promieniotwórczych.

11

12 Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 r. w wieku 67 lat. Była jedyną kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. Przyczyną jej śmierci była złośliwa anemia o przebiegu piorunującym, poprzedzona chorobą popromienną. Polska uczona zajęła się promieniowaniem radiacyjnym wkrótce po tym jak 2 marca 1896 r. fizyk francuski Henri Becquerel ogłosił na posiedzeniu Akademii Nauk, że minerał zawierający uran emituje nowe, nieznane promieniowanie bez uprzedniego naświetlania.

13


Pobierz ppt "Wybór patrona. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google