Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROŚLINY TRUJĄCE W NASZYM OTOCZENIU Wykonali: Dawid; Krystian; Mateusz; Sebastian.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROŚLINY TRUJĄCE W NASZYM OTOCZENIU Wykonali: Dawid; Krystian; Mateusz; Sebastian."— Zapis prezentacji:

1 ROŚLINY TRUJĄCE W NASZYM OTOCZENIU Wykonali: Dawid; Krystian; Mateusz; Sebastian

2 Rośliny trujące to te, które zawierają w niektórych swoich częściach lub w całym organizmie substancje trujące, które charakteryzują się wysoką toksycznością, mogą zawierać takie związki chemiczne jak np. alkaloidy czy glikozydy. Wiele gatunków roślin w większym lub w mniejszym stopniu zawiera substancje szkodliwe dla człowieka, jak i zwierząt. Wytwarzanie trucizn to dla rośliny sposób ochrony głównie przed zjedzeniem przez zwierzęta i niektóre choroby czy pasożyty. Trujące rośliny poznaje się głównie po nieprzyjemnym zapachu i ostrym, żrącym smaku. Niestety nie zawsze tak jest.

3 W przypadku kontaktu z trucizną nie należy panikować, tylko zacząć działać jak najszybciej. W przypadku zjedzenia części rośliny należy jak najszybciej sprowokować wymioty. Można podać węgiel (ale tylko wtedy, gdy nie pojawiły się zaburzenia świadomości, nie wolno w żadnym wypadku podawać wtedy żadnych leków i płynów). Następnie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub na pogotowie.

4 Rośliny trujące w parkach, lasach i ogrodach Na terenie Polski występuje około 400 gatunków roślin powodujących w różnym stopniu działanie szkodliwe, prawie 60 z nich ma silne właściwości toksyczne dla człowieka. Statystyki szpitalne podają, że corocznie ulega zatruciu roślinami około 150 osób.

5 KONWALIA MAJOWA (Convallaria majalis) Delikatna, ale bardzo niebezpieczna- w kwiatach i owocach znajdują się glikozydy nasercowe. Te związki chemiczne są silnie trujące dla człowieka i z trudem ulegają rozkładowi. Zjedzenie części konwalii powoduje nie tylko nudności- skutki mogą być niebezpieczne dla życia. Trucizny wywołują zaburzenia widzenia, bóle głowy, problemy z układem pokarmowym i jeśli organizmowi nie uda się pozbyć toksyny, może dojść do zatrzymania akcji serca.

6 KONWALIA: BIAŁA DAMA Szczególnie niebezpieczna dla dzieci - spożycie jakiejkolwiek części rośliny lub wody, w której stały konwalie, może mieć dla dziecka tragiczny finał, zapach konwalii w zamkniętym pomieszczeniu może wywołać bóle głowy i nudności.

7 POKRZYK WILCZA JAGODA Związki chemiczne zawarte w wilczej jagodzie należą do najniebezpieczniejszych trucizn na świecie. Alkaloidy, takie jak atropina, hioscyjamina czy skopolamina, mogą doprowadzić do halucynacji, dezorientacj, zaburzeń pamięci, a także narkotycznej śpiączki i zatrzymania oddechu. (Atropa belladonna)

8 POKRZYK WILCZA JAGODA Masowy morderca- w wielu przypadkach ta roślina zabija w mniej niż 24 godziny. Powód: stężenie toksyn jest w niej tak duże, że spożycie zaledwie 10-20 wilczych jagód może spowodować śmierć. Słodkie, czarnogranatowe jagody wielkości wiśni, zawierające nasiona podobne do maku, są niebezpieczną pokusą dla dzieci. 100mg jest w stanie zabić dorosłego człowieka. U dzieci dawka śmiertelna może być dziesięciokrotnie mniejsza. Ta roślina to potencjalny masowy morderca.

9 NAPARSTNICA (Digitalis) Jedna z najniebezpieczniejszych roślin świata. Już 0,75g jej suszonego liścia może zabić dorosłego człowieka. Zdarzały się zatrucia po wypiciu przez dzieci wody z flakonu, w którym stały jej piękne kwiaty. Odpowiedzialne za to są tzw. glikozydy nasercowe, a przede wszystkim digitoksyna. Wszystkie części rośliny zawierają ją w dużym stężeniu. Jednak ta niszczycielska siła trucizny może mieć także pozytywne efekty, gdyż wyciąg z naparstnicy nie tylko leczy choroby serca i nerwice, ale działa jako cytostatyk, czyli zwalcza komórki rakowe. Niestety dawki lecznicze są bardzo bliskie dawkom toksycznym.

10 CIS POSPOLITY (Taxus baccata) Cała roślina jest śmiertelnie trująca za wyjątkiem kolorowej osnówki nasiona. Zawiera silnie trujący alkaloid - taksynę (uznaną za jedną z najbardziej trujących substancji świata). Spożycie elementów cisa pospolitego grozi poważnymi konsekwencjami - może dojść do uszkodzenia serca, nerek i ośrodkowego układu nerwowego, a kobietom ciężarnym zagraża poronienie. Trujący jest także dym spalanych gałązek cisa, więc nie róbmy tego!

11 ZIEMNIAK (Solanum tuberosum) Zielona trucizna- wydaje się, że ziemniak to źródło niezbędnych dla zdrowia substancji odżywczych. Jednak wiele osób nie wie,że może być także trujący. W jego zielonych częściach- liściach, łodydze, ale także w pewnych fragmentach bulw, zmagazynowana jest solanina. Ten glikoalkaloid może mieć działanie rakotwórcze, atakuje także nasze połączenia mięśniowo- nerwowe, wywołuje wymioty, biegunkę, gorączkę i bóle głowy.

12 Trujące rośliny doniczkowe Powinniśmy wiedzieć,które z roślin doniczkowych w naszym domu są trujące czyli zawierają substancje dla nas szkodliwe. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować całkowicie z kwiatów w domu. Podstawowe środki ostrożności wystarczą, aby nasze mieszkanie było bezpieczne. Aby nie dopuścić do nieszczęścia, należy przede wszystkim trujące rośliny doniczkowe ustawić w miejscach trudno dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Nie wolno ich stawiać na podłodze czy niskich stolikach bądź niewysokich szafkach. Ustawiajmy je zawsze wysoko, aby dzieci nie mogły do nich dosięgnąć. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych starajmy się chronić skórę i oczy przed ewentualnym wyciekiem soku rośliny trującej-oczy osłońmy okularami ochronnymi, a na ręce załóżmy gumowe rękawiczki. Po zakończeniu prac dokładnie umyjmy ręce mydłem.

13 Oleandry Niebezpiecznie piękne- Jedna z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych, domowych roślin jest jednocześnie jedną z najbardziej trujących. Zawierają one śmiertelnie niebezpieczne glikozydy nasercowe, które mogą powodować zaburzenia pracy serca. Dlatego lepiej ich nie uprawiać, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Pielęgnując rośliny trzeba zachowywać dużą ostrożność.

14 A NTURIUM (Anthurium) Trujące są liście, pędy oraz korzenie. Rośliny zawierają bliżej nieznaną substancję drażniącą i saponiny, które mogą działać szkodliwie na skórę i błony śluzowe. Przy zatruciu doustnym może dojść do wymiotów.

15 C We wszystkich częściach rośliny jest zawarty sok mleczny, który zewnętrznie może powodować podrażnienia skóry. Po zażyciu doustnym może wywołać wymioty i biegunki- należy wówczas podawać dużo płynów. KROTON (Codiaeum)

16 CYKLAMEN PERSKI W różnych częściach rośliny, a przede wszystkim w świeżych bulwach, są zawarte saponiny triterpenowe oraz trujący glikozyd cyklamina. Po przyjęciu niewielkiej ilości tych substancji mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka. Przy większych ilościach bardzo poważne objawy żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, silne pocenie się, drgawki a później porażenie.

17 GWIAZDA BETLEJEMSKA (Euphorbia Pulcherrima) Piękna i trująca- ze względu na swoje różnobarwne liście, których gama kolorów sięga od ciemnej zieleni, przez żółtawy róż do jasnej czerwieni, jest jedną z ulubionych roślin doniczkowych. W łodygach i liściach zawiera trujący sok mleczny. Opryskaną sokiem skórę trzeba natychmiast dokładnie zmyć. Przy zatruciu wewnętrznym może dojść do gwałtownych biegunek i podrażnienia nerek.

18 Diffenbachia (Diffenbachia Schott) Cała roślina jest trująca- liście zawierają dużą ilość rafidów, czyli nierozpuszczalnych szczawianów wapnia, które podrażniają błony śluzowe i powodują ich obrzęk. Sok tej rośliny może podrażniać skórę, wywoływać stany zapalne i alergię. Przy zabiegach pielęgnacyjnych i przesadzaniu należy zakładać rękawice, a potem myć dłonie.Jeżeli sok dostanie się do organizmu należy udać się do lekarza.

19 Źródła: Fotografie: ●Wawrzynek wilczełyko- photo credit: akitashov via photopin cc http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ ●Konwalia - photo credit: tuija via photopin cc ●Pokrzyk wicza jagoda- photo credit: melina1965 via photopin cc http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/ photo credit: Plbmak via photopin cc ●Naparstnica- photo credit: chooyutshing via photopin cc http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/ ●Cis- photo credit: Henry Hemming via photopin cc

20 ●Ziemniak- photo credit: Jasmic via photopin cc { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.pl/37/10710113/slides/slide_20.jpg", "name": "●Ziemniak- photo credit: Jasmic via photopin cc

21 ●http://reportal.pl/przy-dotykaniu-zachowaj-nalezyta-ostroznosc-czyli-co-nieco-o-trujacych-wlasciwosciach- kwiatow-9.01.2015http://reportal.pl/przy-dotykaniu-zachowaj-nalezyta-ostroznosc-czyli-co-nieco-o-trujacych-wlasciwosciach- kwiatow ● http://www.chemia.uni.lodz.pl/kchogin/dydaktyka/toksykologia/pdf/2013/T7.pdf-9.01.2015 http://www.chemia.uni.lodz.pl/kchogin/dydaktyka/toksykologia/pdf/2013/T7.pdf ●Przegląd ogrodniczy-Jak rozpoznać trujące rośliny? http://przeglad-ogrodniczy.pl/rady/porady- prace/177-jak-rozpoznac-trujace-rosliny-22.12.2014 http://przeglad-ogrodniczy.pl/rady/porady- prace/177-jak-rozpoznac-trujace-rosliny ●Uwaga na trujące rośliny doniczkowe. http://www.megapedia.pl/uwaga-na-trujace-rosliny- doniczkowe.html http://www.megapedia.pl/uwaga-na-trujace-rosliny- doniczkowe.html ●Karolina Jędruszczak- Dzieci w ogrodzie http://www.miejskiogrodnik.pl/miejski-ogrod/item/907- dzieci-w-grodzie- 22.12.2014 http://www.miejskiogrodnik.pl/miejski-ogrod/item/907- dzieci-w-grodzie- 22.12.2014 ● Edyta Hanszke - Difenbachia jak uprawiać tę trującą roślinę http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/dieffenbachia-jak-uprawiac-te-trujaca-rosline- 22.12.2014 http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/dieffenbachia-jak-uprawiac-te-trujaca-rosline- 22.12.2014 ●Katarzyna Wielosławska - Piękne chociaż trujące http://www.rod-giszowiec.cba.pl/truj1.html- 8.12.2014 http://www.rod-giszowiec.cba.pl/truj1.html ●Rośliny trujące hhttp://www.e-ziola.info/28,rosliny-trujace.html-19.11.2014 hhttp://www.e-ziola.info/28,rosliny-trujace.html ● Kamila Śnieżek-Uważaj na trujące rośliny http://www.benc.pl/czytelnia/580/uwazaj-na-trujace- rosliny/ - 29.12.2014 http://www.benc.pl/czytelnia/580/uwazaj-na-trujace- rosliny/

22  Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne? http://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe/trujace-kwiaty-doniczkowe-w-domu- jakie-rosliny-doniczkowe-sa-niebezpieczne,65_1796.html -28.12.2014 http://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe/trujace-kwiaty-doniczkowe-w-domu- jakie-rosliny-doniczkowe-sa-niebezpieczne,65_1796.html  Monika Latkowska- Pachnący i cichy morderca, którego się nie spodziewasz http://www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/1132480,Pachnacy-i-cichy-morderca-ktorego-sie-nie-spodziewasz- http://www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/1132480,Pachnacy-i-cichy-morderca-ktorego-sie-nie-spodziewasz- 29.12.2014  Mateusz Zimmerman-Niebezpieczne rośliny w Polsce http://poznajpolske.onet.pl/niebezpieczne-rosliny-w- polsce/gyzby-19.11.2014http://poznajpolske.onet.pl/niebezpieczne-rosliny-w- polsce/gyzby Onet wiem- Najbardziej trujące rośliny świata http://ciekawe.onet.pl/fototematy/najbardziej-trujace-rosliny- swiata,5646964,0,galeria-maly.html- 9.01.2015http://ciekawe.onet.pl/fototematy/najbardziej-trujace-rosliny- swiata,5646964,0,galeria-maly.html  Niezłe ziółka..Świat wiedzy sierpień/2013


Pobierz ppt "ROŚLINY TRUJĄCE W NASZYM OTOCZENIU Wykonali: Dawid; Krystian; Mateusz; Sebastian."

Podobne prezentacje


Reklamy Google