Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości... Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości... Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych."— Zapis prezentacji:

1

2 Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości... Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych potrzebach; ponosimy wielką odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń, które rozliczą nas z naszego zaangażowania dla zachowania bogactw naturalnych powierzonych nam przez Stwórcę, tak abyśmy je traktowali z troską i szacunkiem.... JAN PAWEŁ II( lipiec, 2000 )

3 Co to jest oczyszczalnia ścieków? Krótko mówiąc oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych przed odprowadzeniem ich do rzeki, jeziora, morza czy gruntu. Krótko mówiąc oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych przed odprowadzeniem ich do rzeki, jeziora, morza czy gruntu.

4 Dlaczego trzeba budować oczyszczalnie ścieków?

5 Po pierwsze... oczyszczalnie ścieków służą ochronie zdrowia, życia, środowiska oraz chronią zasoby czystej wody, która będzie wykorzystana przez przyszłe pokolenia. oczyszczalnie ścieków służą ochronie zdrowia, życia, środowiska oraz chronią zasoby czystej wody, która będzie wykorzystana przez przyszłe pokolenia.

6 Po drugie... Myjąc naczynia, piorąc, spłukując toaletę wytwarzamy ogromne ilości ścieków, które zagrażają naszemu zdrowiu, czasami życiu, a także grożą zanieczyszczeniem zasobów wody, z których jest ona pompowana do wodociągu. Oprócz ścieków "domowych" często mamy do czynienia ze ściekami pochodzącymi z powstających na wsi małych przedsiębiorstw, ośrodków zdrowia, szpitali, urzędów i szkół. Myjąc naczynia, piorąc, spłukując toaletę wytwarzamy ogromne ilości ścieków, które zagrażają naszemu zdrowiu, czasami życiu, a także grożą zanieczyszczeniem zasobów wody, z których jest ona pompowana do wodociągu. Oprócz ścieków "domowych" często mamy do czynienia ze ściekami pochodzącymi z powstających na wsi małych przedsiębiorstw, ośrodków zdrowia, szpitali, urzędów i szkół.

7 Dlaczego trzeba oczyszczać ścieki?

8 Ścieki oczyszczamy bo... nie oczyszczane ścieki stanowią zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet dla życia mieszkańców. nie oczyszczane ścieki stanowią zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet dla życia mieszkańców.

9 ponieważ... nie oczyszczane ścieki zagrażają środowisku naturalnemu, w tym szczególnie zagrożone są zasoby wody będące źródłem dla wodociągów. nie oczyszczane ścieki zagrażają środowisku naturalnemu, w tym szczególnie zagrożone są zasoby wody będące źródłem dla wodociągów.

10 ze względów estetycznych......nie czyszczone ścieki brzydko pachną, a wyciekając na ulicę są przenoszone na butach wraz ze wszystkimi groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami....nie czyszczone ścieki brzydko pachną, a wyciekając na ulicę są przenoszone na butach wraz ze wszystkimi groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami.

11 Oczyszczalnia w Żórawinie, która została oddana do użytku we wrześniu 1999r jest oczyszczalnią typu SBR, czyli sekwencyjny biologiczny reaktor. Oczyszczalnia w Żórawinie, która została oddana do użytku we wrześniu 1999r jest oczyszczalnią typu SBR, czyli sekwencyjny biologiczny reaktor.

12 Oczyszczalnia w Żórawinie oczyszcza ścieki bezpośrednio z Żórawiny, Osiedla, Karwian i Komorowic oraz ścieki dowożone szambiarkami z terenu całej gminy. Główne etapy oczyszczania dzieli się na mechaniczne i chemiczne. Oczyszczalnia w Żórawinie oczyszcza ścieki bezpośrednio z Żórawiny, Osiedla, Karwian i Komorowic oraz ścieki dowożone szambiarkami z terenu całej gminy. Główne etapy oczyszczania dzieli się na mechaniczne i chemiczne.

13 Etap mechaniczny zaczyna się przy zlewni, gdzie pierwszą przeszkodą dla ścieków jest kratka, zatrzymująca zanieczyszczenia stałe. Etap mechaniczny zaczyna się przy zlewni, gdzie pierwszą przeszkodą dla ścieków jest kratka, zatrzymująca zanieczyszczenia stałe.

14 Następnie ciecz przechodzi przez poziomy piaskownik, który zatrzymuje ciężkie składniki ścieków. Pracuje tam ciągle ruchoma pompa piaskowa. Następnie ciecz przechodzi przez poziomy piaskownik, który zatrzymuje ciężkie składniki ścieków. Pracuje tam ciągle ruchoma pompa piaskowa.

15 Na końcu etapu mechanicznego przepompownia tłoczy wstępnie oczyszczone ścieki do zbiornika retencyjnego. Na końcu etapu mechanicznego przepompownia tłoczy wstępnie oczyszczone ścieki do zbiornika retencyjnego.

16 Etap chemiczny zaczyna się w reaktorze z dwoma zbiornikami, pierścieniowym i okrągłym. Pierścieniowy zbiera ścieki surowe, a w okrągłym najważniejszą role odgrywa osad zżerający zanieczyszczenia. Etap chemiczny zaczyna się w reaktorze z dwoma zbiornikami, pierścieniowym i okrągłym. Pierścieniowy zbiera ścieki surowe, a w okrągłym najważniejszą role odgrywa osad zżerający zanieczyszczenia.

17 Ścieki oczyszczone przepływają do stawów stabilizacyjnych, w których osad pozostaje na dnie. Pozostałości ze zbiornika biologicznego trafiają do stacji oddawania odpadów. Ścieki oczyszczone przepływają do stawów stabilizacyjnych, w których osad pozostaje na dnie. Pozostałości ze zbiornika biologicznego trafiają do stacji oddawania odpadów.

18 Stawy ostatecznie oczyszczają ścieki, które następnie trafiają do sąsiadującej z oczyszczalnią rzeki Ślęzy. Stawy ostatecznie oczyszczają ścieki, które następnie trafiają do sąsiadującej z oczyszczalnią rzeki Ślęzy.


Pobierz ppt "Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości... Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google