Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Analiza spektralna. Laser i jego zastosowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Analiza spektralna. Laser i jego zastosowanie."— Zapis prezentacji:

1 Analiza spektralna. Laser i jego zastosowanie.
Spektroskop Rodzaje widm Linie Fraunhofera w widmie słonecznym Serie widmowe w modelu Bohra atomu wodoru Laser – budowa, działanie i zastosowanie

2 Analiza spektralna Analiza spektralna (widmowa ) - metoda jakościowego i ilościowego określania substancji na podstawie widma. Z pomiarów fal linii widmowych dla danej substancji można wyznaczyć jej skład identyfikując pierwiastki w niej zawarte, energie połączeń, a także układ cząsteczek i atomów w cząsteczkach. Do analizy widmowej wystarczą śladowe ilości substancji. Analizę widmową wykorzystuje się w astronomii, do klasyfikacji gwiazd, oraz do badania ich składu chemicznego i warunków fizycznych panujących w atmosferze gwiazdy.

3 Analiza spektroskopowa wodoru

4

5 Widma gwiazd

6 Sztuczne źródła światła

7 Widmo żarówki energooszczędnej

8 Widmo żarówki klasycznej

9 Etapy analizy widmowej
poprzez porównanie widma substancji z widmami wzorcowymi określa się, jakie substancje (pierwiastki) wchodzą w jej skład, poprzez porównanie natężenia światła widm różnych pierwiastków wchodzących w skład substancji określa się jej skład procentowy, określa się ciśnienie gazu i oddziaływania między cząsteczkami, rozszczepienie linii umożliwia badanie pola magnetycznego, a przesunięcie oddalania się lub energii grawitacyjnej.

10 Spektroskop - budowa

11 Zasada działania spektroskopu

12 Rodzaje widm ciągłe dyskretne pasmowe emisyjne absorpcyjne

13 Widmo ciągłe Widmo ciągłe, czyli wspomniana już tęcza bądź tez jej fragmenty.

14 Widmo dyskretne Widmo liniowe ( dyskretne ) składające się z pojedynczych barwnych prążków. Takie widmo związane jest z rodzajem atomów z których składa się badana substancje.

15 Widmo pasmowe Widmo pasmowe ma postać szerszych barwnych pasów lub bardzo gęsto położonych prążków a jego powstawanie jest związane nie z energiami pojedynczych atomów a z energiami cząsteczek

16 Widmo emisyjne Widmo emisyjne - gdy badamy światło wyemitowane bezpośrednio przez badaną substancję. W taki sposób bada się gazy, które zostają elektrycznie pobudzone do świecenia.

17 Widmo absorpcyjne Widmo absorpcyjne - powstaje gdy na drodze światła białego umieścimy substancje pochłaniająca pewne jego długości, czego efektem będzie barwne widmo ciągłe z czarnymi prążkami.

18 Linie Fraunhofera Linie Fraunhofera odkryte w 1821 przez J. Fraunhofera linie absorpcyjne w widmie światła słonecznego, widoczne w postaci cienkich czarnych prążków - przerw w widmie ciągłym. Są to ciemne kształty spowodowane obecnością pierwiastków chemicznych, znajdujących się w wyższych warstwach Słońca. Pierwiastki te absorbują światło wyemitowane z głębszych warstw Słońca. Różne rodzaje gazu pochłaniają światło różnej barwy, dlatego za ich pomocą można określić, z czego zbudowane jest Słońce.

19 Linie Fraunhofera

20 Serie widmowe w modelu Bohra atomu wodoru

21 Serie widmowe w modelu Bohra atomu wodoru


Pobierz ppt "Analiza spektralna. Laser i jego zastosowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google