Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadleśnictwo w Złotym Potoku. Co to jest nadleśnictwo? Nadleśnictwo – podstawowa jednostka gospodarcza i organizacyjna w strukturze Lasów Państwowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadleśnictwo w Złotym Potoku. Co to jest nadleśnictwo? Nadleśnictwo – podstawowa jednostka gospodarcza i organizacyjna w strukturze Lasów Państwowych."— Zapis prezentacji:

1 Nadleśnictwo w Złotym Potoku

2 Co to jest nadleśnictwo? Nadleśnictwo – podstawowa jednostka gospodarcza i organizacyjna w strukturze Lasów Państwowych. Nadleśnictwo wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i obejmuje swoim obszarem możliwy do zapewnienia szczegółowego nadzoru i kontroli pracy podległych leśniczych.

3 Jakie są zadania nadleśnictwa? Zadaniem nadleśnictwa jest prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony zwierząt i lasu, zapobieganiu pożarom, pozyskania drewna, a także melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych i konstrukcji związanych z gospodarstwem leśnym.

4 Jak zorganizowane są nadleśnictwa? Na czele tej jednostki gospodarczej stoi nadleśniczy kierujący całokształtem działalności. Wykonuje swoje obowiązki z pomocą zastępcy i inżyniera nadzoru. Oddział główny podzielony jest na 1–4 obrębów, a obręby dzielą się na kilka lub kilkanaście leśnictw – mniejszych wydziałów organizacyjnych. W Polsce aktualnie jest 431 nadleśnictw. Każde z nich gospodaruje na obszarze od kilku tysięcy do ponad 30 tysięcy ha lasów.

5 Nadleśnictwo w Złotym Potoku Nadleśnictwo Złoty Potok jest jednostką przynależną do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Położone jest w VI Krainie Przyrodniczo-Leśnej Małopolskiej. Obejmuje swym zasięgiem 18163 ha terenów leśnych Skarbu Państwa oraz 9506 ha lasów nadzorowanych.

6 Lokalizacja Nadleśnictwa w Złotym Potoku na mapie Polski

7 Historia nadle ś nictwa w Złotym Potoku W skład Nadleśnictwa wchodzą dawne lasy prywatnych własności, z których część w trakcie zaboru przeszła na własność rządu carskiego (tzw. Leśnictwo Gidelskie). Po zakończeniu I wojny światowej lasy carskie przeszły na rzecz Skarbu Państwa i utworzono Nadleśnictwo. Największy z majątków - Złoty Potok należał do rodu Szreniawitów. W XVIII wieku kolejnymi właścicielami lasów złotopotockich byli Koniecpolscy, Potoccy i Krasińscy. Ostatnim właścicielem był hrabia Raczyński, który wszedł w posiadanie tego majątku drogą małżeństwa z ostatnią dziedziczką z rodziny Krasińskich. Nadleśnictwo Złoty Potok w obecnych granicach powstało w 1972 roku z połączenia trzech Nadleśnictw: Złoty Potok, Olsztyn i Julianka, a w 1974 roku dołączono północną część Nadleśnictwa Rzeniszów.

8 Walory lasów nadleśnictwa Urozmaicone środowisko, bogata flora i fauna przy słabej eksploracji przez ludzi, stwarzają idealne warunki dla turystów – koneserów, przyrodników, fotoamatorów kochających spokój i samotne obcowanie z naturą. Rozległe, zwarte kompleksy leśne Nadleśnictwa Złoty Potok obfitujące w grzyby i jagody, piękna przyroda oraz czyste powietrze przyciągają turystów i miłośników aktywnej rekreacji.

9 Ochrona lasów nadleśnictwa Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze. Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:  biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),  abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),  antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

10 Źródła:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadle%C5%9Bnictwo_Z%C5%82oty_Potok https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadle%C5%9Bnictwo_Z%C5%82oty_Potok  http://www.zlotypotok.katowice.lasy.gov.pl/hodowla-lasu#.VwkY6EdEoec http://www.zlotypotok.katowice.lasy.gov.pl/hodowla-lasu#.VwkY6EdEoec  http://www.lasy.gov.pl/nasza-praca/ochrona-lasu http://www.lasy.gov.pl/nasza-praca/ochrona-lasu  http://www.lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl/walory-turystyczne#.VwkdokdEoed http://www.lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl/walory-turystyczne#.VwkdokdEoed  http://www.lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl/walory-turystyczne#.VwkdokdEoed http://www.lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl/walory-turystyczne#.VwkdokdEoed  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadle%C5%9Bnictwo https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadle%C5%9Bnictwo  Zdjęcia autorskie Prezentację wykonali uczniowie klasy IIIb Gimnazjum nr 12 im Jana Matejki w Częstochowie: Marta Barczak, Jacek Kowalski, Michał Zjawiony


Pobierz ppt "Nadleśnictwo w Złotym Potoku. Co to jest nadleśnictwo? Nadleśnictwo – podstawowa jednostka gospodarcza i organizacyjna w strukturze Lasów Państwowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google