Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIKOTYNA Cichy zabójca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIKOTYNA Cichy zabójca."— Zapis prezentacji:

1 NIKOTYNA Cichy zabójca

2

3 Skąd wzięła się nikotyna ?
Surowcem do otrzymywania nikotyny jest tytoń (Nicotiana), rodzaj z rodziny psiankowatych. Istnieje ponad 100 gatunków tej rośliny, głównie przywozi się ją z Nowego świata, ale jest również uprawiana w Polsce. Tytoń szlachetny (Nicotiana tabacum) jest ważną ekonomicznie rośliną uprawną, używkową, zawierającą w liściach alkaloid nikotynę o działaniu pobudzającym system nerwowy, w większych dawkach trujący. Tytoń używany był od dawna przez Indian. Zwyczaj palenia tytoniu został wprowadzony w Europie w XVI w. Obecnie tytoń uprawiany jest w wielu odmianach. Tytoń bakun, czyli machorka (Nicotiana Rustica) jest rzadszy w uprawie i stosowany głównie do produkcji insektycydów.

4 Gdzie jest nikotyna? Jaka jest śmiertelna dawka? Co grozi palaczowi?
Jej śladowe ilości znajdują się też w pomidorach, bakłażanach i papryce. Nikotyna jest to silna toksyna, działająca na układ nerwowy. Stosuje się ją również jako środek owadobójczy. W dawkach do 3 mg, czyli niewielkich wykazuje działanie stymulujące, przez co osoby palące odczuwają przyjemność. W większych dawkach powoduje paraliż układu oddechowego - dawka śmiertelna dla ludzi ok. 60 mg. Nikotyna działa na organizm człowieka na wiele różnych sposobów, gdyż wiąże się trwale i blokuje działanie kilkudziesięciu różnego rodzaju fermentów (enzymów). W małych niewielkich dawkach ma działanie stymulujące, powodując wzmożone wydzielanie hormonu walki, czyli adrenaliny, co powoduje wszystkie związane z tym objawy, takie jak: zanik bólu i głodu, przyspieszone bicie serca czy rozszerzone źrenice itp.W większych dawkach powoduje trwałe zablokowanie działania układu nerwowego, ponieważ wiąże się ona trwale z tzw. receptorami nikotynowymi w komórkach nerwowych zaburzając ich przemianę materii i energii (tzw. metabolizm).

5 Badania dostarczyły naukowych dowodów, że bierne palenie tytoniu powoduje te same problemy jak palenie bezpośrednie, włączając raka płuc, choroby układu krążenia oraz schorzenia płuc takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli i astma. Analizy danych pokazały, że dla osób niepalących mieszkających z partnerami, którzy palą w domu, ryzyko zachorowania na raka wzrosło o 20-30%, natomiast dla osób narażonych na dym tytoniowy w miejscu pracy wzrost ryzyka wynosił 16-19%.

6 Wpływ papierosów na dzieci
Fakt, że tak dużo dzieci jest wystawionych na działanie dymu z papierosów w domu, jest zatrważający. Skutkiem biernego palenia jest wzrost ryzyka zachorowalności na choroby układu krążenia, choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego, w tym astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Dzieci, które mają kontakt z dymem tytoniowym, charakteryzują się także obniżoną odpornością.

7

8 Społeczne skutki palenia:
Bezrobocie Samobójstwa Skrócenie długości życia Kłótnie i przemoc w rodzinie Zaburzenia emocjonalne Naruszenia prawa

9 Bierny palacz Dym tytoniowy środowiskowy występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych. Aktualne dowody naukowe wykazują, że bierna ekspozycja na dym tytoniowy może przyczynić się do śmierci i chorób, wśród których są schorzenia przewlekłe prowadzące do inwalidztwa. Ocenia się, że z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce 1 tys. osób, w USA 53 tys. ,a na całym świecie około 600 tysięcy osób. Badania wykazały, że wraz z upływem czasu od momentu przerwania ekspozycji zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka płuc i ekspozycja sprzed 15 lat na dym tytoniowy osób, które nie palą, nie zwiększa już ryzyka zachorowania na raka płuca.

10 Nikotyna w e-papierosach
Na jednego papierosa, dla uproszczenia, przyjmuje się zaciągnięć, czyli jedno zaciągnięcie to 0,05 mg nikotyny. Pomiędzy zaciągnięciami jest około s przerwy ,a poza tym połowa dymu ulatuje... można przyjąć, że jedno zaciągnięcie się zwykłym papierosem to 0,025 mg rozłożone w czasie 2 minut spalania rolki tytoniu. Analogicznie przyjmuje się, że liquid średni to11 mg. W czasie jednego pociągnięcia spala się właśnie te 11 mg !!! połowa dymu z E- papierosa ulatuje co oznacza, że palacz przyjmuje jednorazowo 5,5 mg nikotyny !!! Wniosek: To tak jakby jednorazowo spalić 10 tradycyjnych papierosów o mocy 0,5 w ciągu sekundy!!!

11 Ankieta W ankiecie wzięło udział 9 osób Pytanie nr. 1 Czy kiedykolwiek paliłeś papierosy lub e-papierosy jeśli tak to ile razy i jak często? 100% pytanych odpowiedziało twierdząco, że paliło chociaż raz 33% pytanych odpowiedziało że palą cały czas 66% pytanych odpowiedziało że chcieli tylko spróbować Pytanie nr. 2 Czy twoi znajomi palili lub palą papierosy lub e-papierosy? 66% pytanych potwierdziło że palą cały czas 33% pytanych nie chcę popadać w nałóg Pytanie nr. 3 Czy znasz zagrożenia związane z nałogowym paleniem? 100% ankietowanych wymieniło po dwie dolegliwości w tym: rak, zawał serca, miażdżyca, nieprzyjemny oddech, zielony kolor zębów i udar

12


Pobierz ppt "NIKOTYNA Cichy zabójca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google