Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nizina Wielkopolska. Na Nizinie Wielkopolskiej znajdują się miasta związane z najdawniejszymi dziejami Polski. Tu mieszkały plemiona Polan. Obecnie jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nizina Wielkopolska. Na Nizinie Wielkopolskiej znajdują się miasta związane z najdawniejszymi dziejami Polski. Tu mieszkały plemiona Polan. Obecnie jest."— Zapis prezentacji:

1 Nizina Wielkopolska. Na Nizinie Wielkopolskiej znajdują się miasta związane z najdawniejszymi dziejami Polski. Tu mieszkały plemiona Polan. Obecnie jest to ważna kraina rolnicza.

2 Nizina Mazowiecka. Nizina Mazowiecka jest wyjątkowo równinna. Monotonię krajobrazu urozmaicają doliny rzek o wysokich zboczach. Gleby są tu piaszczyste. Na Nizinie Mazowieckiej leży Warszawa, w pobliżu której znajduje się Kampinoski Park Narodowy.

3 Wyżyny leżą w części środkowej Polski oraz południowej.
Wyżyny Polski. Wyżyny leżą w części środkowej Polski oraz południowej.

4 Krajobraz rolniczy - Wyżyny Lubelskiej.
Wyżyny są niższe od wysokich gór. Ich krajobraz jest falisty, urozmaicony malowniczymi garbami skalnymi i dolinami rzek. W pasie wyżyn znajdują się między innymi rolnicza Wyżyna Lubelska oraz przemysłowa Wyżyna Śląska. Na Wyżynie Lubelskiej znajdują się bardzo urodzajne gleby, dlatego rozwinęło się tu rolnictwo.

5 Krajobraz przemysłowy - Wyżyny Śląskiej.
Na Wyżynie Śląskiej znajdują się największe pokłady węgla kamiennego. Jest tu wiele kopalń i fabryk.

6 Wyżyna Krakowsko –Częstochowska.
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska nazywana również Jurą Krakowską i Jurą Polską, położona jest w południowej Polsce. Stanowi wschodnią część Wyżyny Śląskiej.

7 Polskie góry. Tatry – to jedno z najpiękniejszych i najwyższych pasm górskich w Karpatach. Krajobraz gór wysokich jest bardzo urozmaicony. Są tu wysokie wzniesienia, ostre szczyty górskie, przełęcze, głębokie doliny i malownicze jeziora.

8 Polskie legendy. Malowniczym szczytem Tatr jest Giewont. Jego wysoki i stromy grzbiet porównywany jest przez górali do sylwetki śpiącego rycerza. Legenda o Janosiku również związana jest z Tatrami. Mówi ona o góralskiej wiosce położonej u stóp wysokich Tatr, w której mieszkach dzielny zbójnik Janosik. Obrońca biednych i dręczonych chłopów.

9 Legendy o najstarszych miastach Polski
Legendy o najstarszych miastach Polski. Gniezno - pierwsza stolica Polski. Legenda o „Czechu, Lechu i Rusie” mówi o trzech braciach, którzy wyruszyli w podróż w poszukiwaniu miejsca na założenie nowej osady. Lech wraz ze swoją starszyzną plemienną postanowił odpocząć na polanie, na której rósł potężny dąb, a na nim znajdowało się orle gniazdo. Lech zbudował tam gród, a na pamiątkę orlego gniazda nazwał go Gnieznem. Orzeł biały na czerwonym tle stał się herbem państwa polskiego, które bierze swój początek od Lecha.

10 Legenda o „Smoku wawelskim”.
Na wzgórzu wawelskim mieszkał książę Krak wraz ze swoją córką Wandą. W jaskini poniżej grodu zamieszkał smok siejący grozę i przerażenie… Smok ten pożerał piękne dziewczęta. Młody szewc Skuba, postanowił rozprawić się z bestią. Przed jamą podłożył owieczkę wypchaną siarką. W ten sposób pozbył się ogromnego potwora. W zamian za to otrzymał rękę księżniczki. Na wawelskim wzgórzu zbudowano obronny gród. Kraków przez 500 lat był drugą stolicą Polski.

11 Legenda o Warsie i Sawie .
Legenda ta mów o młodzieńcu Warsie i pięknej syrenie Sawie, których połączyła miłość. Zamieszkali oni w chacie wokół, której powstała osada rybacka. Na ich pamiątkę nazwano ją Warszawą. Dziś Warszawa jest wielkim miastem i stolicą Polski.

12 Poznańskie koziołki. Najstarsze zabytki Poznania znajdują się na Ostrowiu Tumskim. Tu kiedyś stał gród książęcy Mieszka I a obok była osada. Do cennych zabytków Poznania należy katedra, kościół Najświętszej Marii Panny, Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami oraz ratusz, przed którym w południe można wysłuchać hejnału i podziwiać poznańskie koziołki.

13 Legenda o Syrence. Różne były dzieje miasta Warszawa, czasem radosne, a czasem tragiczne. Jednak mieszkańcy Warszawy nigdy nie zapomnieli o swojej syrenie. Z tarczą i mieczem wzniesionym do góry stoi syrenka nad brzegiem Wisły, strzegąc bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców.

14 Poznajemy nasz kraj poprzez zabawę.
Podczas naszych zajęć układaliśmy również puzzle przedstawiające Mapę Administracyjną Rzeczpospolitej Polskiej oraz niektóre herby miast. Zdobywaliśmy także wiedzę czytając ciekawe książki i oglądając kolorowe albumy.

15 Nasza mała ‚BIBLIOTECZKA’

16


Pobierz ppt "Nizina Wielkopolska. Na Nizinie Wielkopolskiej znajdują się miasta związane z najdawniejszymi dziejami Polski. Tu mieszkały plemiona Polan. Obecnie jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google