Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najbrzydsze zwierzęta świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najbrzydsze zwierzęta świata"— Zapis prezentacji:

1 Najbrzydsze zwierzęta świata

2 Blobfish – ryba-kleks Psychrolutes marcidus − gatunek ryby skorpeno kształtnej z rodziny Psychrolutidae, zamieszkującej głębokie wody u wybrzeży Australii i Tasmanii. Z powodu braku dostępu do miejsca jej występowania jest rzadko widywana przez ludzi. Długość ciała gatunku dochodzi do 30 cm. Charakterystyczną cechą tej ryby jest „obwisły” wygląd, stąd jest angielska nazwa - blobfish - blob oznacza bezkształtną masę. Mięśnie ryby są galaretowate i mniej gęste od wody. Z powodu wysokiego ciśnienia P. marcidus nie jest przydatny pęcherz pławny. Ubarwienie białawe. Żywi się każdym napotkanym pokarmem. Brak jest danych na temat rozrodu.

3 Blobfish – ryba-kleks Mięśnie ryby są galaretowate i mniej gęste od wody. Z powodu wysokiego ciśnienia P. marcidus nie jest przydatny pęcherz pławny. Ubarwienie białawe. Żywi się każdym napotkanym pokarmem. Brak jest danych na temat rozrodu.

4 Golec Piaskowy Golec piaskowy, dawniej: golec (Heterocephalus glaber) – gatunek gryzonia z rodziny kretoszczurów, żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej centralna Somalia, centralna i wschodnia Etiopia, centralna i wschodnia Kenia iDżibuti. Jedyny przedstawiciel rodzaju golec Heterocephalus. Gryzoń ten buduje rozległe podziemne kolonie, prawie nigdy nie wychodzi na powierzchnię. Żywi się korzeniami i bulwami roślin. Prawie zupełnie pozbawiony owłosienia i ślepy. Stada złożone z 20 do 300 osobników żyją razem w systemie podziemnych korytarzy. Golce piaskowe mają potężne siekacze, m.in. do kopania w ziemi.

5 Golec Piaskowy Żywi się korzeniami i bulwami roślin. Prawie zupełnie pozbawiony owłosienia i ślepy. Stada złożone z 20 do 300 osobników żyją razem w systemie podziemnych korytarzy. Golce piaskowe mają potężne siekacze, m.in. do kopania w ziemi.

6 Latimeria Latimeria –rodzaj drapieżnych ryb mieńśnio płetwych obejmujący współcześnie żyjące gatunki z uważanej przez długi czas za wymarłą ponad 60 mln lat temu podgromady ryb trzonopłetwych. Latimerie określane są jako żywe skamieniałości. Latimerie przebywają na głębokościach 150–700 m, nad skalistym dnem i w jaskiniach pochodzenia wulkanicznego.

7 Latimeria Latimerie początkowo (a wielu autorów nadal) zaliczano do rodziny Coelacanthidae, a po odkryciu blisko spokrewnionych z nimi gatunków wymarłych wyodrębnione zostały do rodziny Latimeriidae, Coelacanthidae obejmuje gatunki wymarłe.

8 Gwiazdonos amerykański
Gwiazdonos - występuje w Ameryce Północnej (Kanada i północno-wschodnie Stany Zjednoczone)Jego ryjek składa się z dwóch mięsistych, czerwonych lub różowych, ruchliwych wyrostków, które świetnie sprawdzają się podczas szukania żywności. Gwieździsty twór, przypominający otwartą dłoń składa się z 22 wypustek służących mu jako narząd dotyku.

9 Gwiazdonos amerykański
Gwieździsty twór, przypominający otwartą dłoń składa się z 22 wypustek służących mu jako narząd dotyku.

10 Gwiazdonos amerykański
Podczas wyszukiwania żywności gwiazdonos porusza wszystkimi wypustkami oprócz dwóch znajdujących się na samej górze.

11 Kondor Kalifornijski Kondor kalifornijski (Gymnogyps californianus) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny kondorowatych (Cathartidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Gymnogyps. Zamieszkuje góry północnej Kalifornii, a niegdyś całe Góry Skaliste.

12 Kondor Kalifornijski Cechy gatunku
Samiec większy od samicy. Upierzenie całego ciała czarne, jedynie pokrywy pod skrzydłowe białe. Głowa i szyja nagie. Pokrywa je pomarańczowa skóra, na bokach szyi czerwona. Dziób żółty. Osobniki młodociane szarawe. Kondor kalifornijski jest tak ciężki, że aby wzbić się w powietrze potrzebuje sprzyjających warunków. Podczas deszczu i pogody bezwietrznej ptak ten nie lata. Często przesiaduje w stałych miejscach wypoczynkowych i zażywa kąpieli słonecznej z rozłożonymi skrzydłami.

13 Kot Sfinks Sfinks (kanadyjski bezwłosy) – rasa kota. Występujące w Ameryce i Europie sfinksy pochodzą przeważnie od kanadyjskiego kota domowego. W 1966 r., w wyniku samoistnej mutacji, kotka urodziła dwa łyse młode.

14 Żaba purpurowa Nasikabatrachus sahyadrensis – gatunek płaza, jedyny przedstawiciel rodziny Nasikabatrachidae. Występuje w Ghatach Zachodnich w południowych Indiach. Najczęściej używane nazwy dla tego gatunku to żaba purpurowa lub żaba świnionosa. Odkryta została we wrześniu 2003 roku i jest unikatowa dla tego regionu geograficznego.

15 Palczak madagaskarski
Palczak madagaskarski, aj-aj (Daubentonia madagascariensis) – gatunek małpiatki, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny palczakowatych, blisko spokrewniony z większym od niego, wymarłym Daubentonia robusta. Palczak jest największym z naczelnych, które prowadzą nocny tryb życia.

16 Nosacz sundajski Nosacz sundajski, nosacz (Nasalis larvatus) – gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych (Cercopithecidae) wyróżniającej się charakterystycznym nosem.Gatunek po raz pierwszy opisany naukowo przez F. von Wurmba w 1787 roku pod nazwą Cercopithecus larvatus.

17 Nosacz sundajski Jakomiejsce typowe autor wskazał Pontianak w zachodnim Kalimantan w Indonezji. Jedyny przedstawiciel rodzaju Nasalis –nosacz, utworzonym przez É. Geoffroy Saint-Hilaire'a w 1812.

18 Mitsukurina Mitsukurina, rekin chochlik, rekin Owstona (Mitsukurina owstoni) – gatunek głębinowego rekina, jedyny żyjący przedstawiciel rodziny Mitsukurinidae. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest nietypowy kształt głowy, z długim, przypominającym kielnię dziobem (rostrum). Ponadto, mitsukurina wyróżnia się różowym kolorem całego ciała i wysuwalnymi szczękami.

19 Mitsukurina Charakterystyczną cechą tego gatunku jest nietypowy kształt głowy, z długim, przypominającym kielnię dziobem (rostrum). Ponadto, mitsukurina wyróżnia się różowym kolorem całego ciała i wysuwalnymi szczękami.

20 Autorzy: Źródła: Michał Zientara Kamil Pruski
Latimeria - https://pl.wikipedia.org/wiki/Latimeria Kot sfinks - https://pl.wikipedia.org/wiki/Sfinks_(rasa_kota) Kondor Kalifornijski - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kondor_kalifornijski Gwiazdonos amerykański - https://pl.wikipedia.org/wiki/Golec_piaskowy Golec - https://pl.wikipedia.org/wiki/Golec_piaskowy Blobfish -https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychrolutes_marcidus Mitsukurina - https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitsukurina Nosacz - https://pl.wikipedia.org/wiki/Nosacz_sundajski Palczak madagaskarski - https://pl.wikipedia.org/wiki/Palczak_madagaskarski Żaba purpurowa - https://pl.wikipedia.org/wiki/Nasikabatrachus_sahyadrensis


Pobierz ppt "Najbrzydsze zwierzęta świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google