Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)"— Zapis prezentacji:

1 Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)
Występuje w Europie oraz południowo – wschodniej Azji. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat.

2 Kwiaty dębu szypułkowego
Owoce dębu szypułkowego

3 Liście i kora dębu szypułkowego

4 Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea Liebl.)
Występuje w Europie Środkowej, Irlandii, Wielkiej Brytanii, południowej Skandynawii, aż po tereny Włoch i Bułgarii. W Polsce występuje rzadziej od dębu szypułkowego .

5 Kwiaty dębu bezszypułkowego
Owoce dębu bezszypułkowego

6 Liście i kora dębu bezszypułkowego

7 Dąb czerwony (Quercus rubra L.)
Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, w której jest najpospolitszym gatunkiem. W Polsce to gatunek introdukowany, ok. XIX w. został sprowadzony przez leśników jako gatunek pielęgnacyjny i ochronny. Wypiera rodzime gatunki dębów i inne drzewa.

8 Owoc dębu czerwonego Liść i kora dębu czerwonego

9 Charakterystyka porównawcza dębów
Dąb szypułkowy Dąb bezszypułkowy Dąb czerwony Wysokość Do 40 m., rzadko jeszcze wyższe Do 40 m. Do 25 m. Kora Gruba, ciemnoszara, głęboko spękana, Cienka, jasnoszara do żółtawej Gładka, szara, lekko lśniąca, z wiekiem brązowawa, spękana i matowa Pień Na małej wysokości rozdziela się na kilka bardzo grubych konarów Dość prosty, do połowy korony wyraźnie widoczny Masywny i gruby, dość nisko nad ziemią rozgałęziający się na grube konary

10 W bezszypułkowych miseczkach,
Dąb szypułkowy Dąb bezszypułkowy Dąb czerwony Owoce (Orzechy zwane żołędziami) W płaskich miseczkach o szypułkach 4 – 6 cm. W bezszypułkowych miseczkach, pokryte licznymi łuskami długości do 3 cm. Pękate z płaską podstawą, widoczne podłużne paski, na krótkiej szypułce, osadzone w płytkiej miseczce, Liście - Około 12 cm. długości, - ogonki krótkie 2-6 mm długości, - skrętoległe, - nieregularna blaszka liściowa, - niesymetryczne, - zatokowato powycinane, - na szczycie zaokrąglone, - skórzaste, z wierzchu ciemnozielone, niezbyt lśniące, od spodu jaśniejsze - ogonki 2 cm. długości, - regularne zatoki po obu stronach, - na szczycie okrągłe, - u nasadu klinowato zwężone, - grube i sztywne - regularne klapy blaszki, - Około 20 cm. długości, - ogonki 2-5 cm. długości, - blaszkowate, - u nasady szeroko klinowate, - ciemnozielone z ostro zakończonymi brzegami, - jesienią przebarwiają się na czerwono


Pobierz ppt "Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google