Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekty społeczno- obywatelskie klasy pierwsze i drugie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 im A. Mickiewicza w Słupsku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekty społeczno- obywatelskie klasy pierwsze i drugie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 im A. Mickiewicza w Słupsku."— Zapis prezentacji:

1 Projekty społeczno- obywatelskie klasy pierwsze i drugie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 im A. Mickiewicza w Słupsku

2 Rok Szkolny 2015/2016

3 Klasa I A Debata oksfordzka wychowawca – Karolina Szewczyk

4 Założenia i działania ● Zaprosiliśmy na to wydarzenie klasę IIa, którą chcieliśmy nauczyć zasad debat oksfordzkich. Pierwszym etapem przygotowań do niej było stworzenie filmu instruktażowego dotyczącego zasad prowadzenia takich debat. Następnie określiliśmy temat: „Praca za granicą przynosi więcej korzyści niż strat”. Potem wyłoniliśmy 8 mówców i ich badaczy, sekretarza oraz ekipy techniczne. ● Film instruktażowy umieściliśmy na kanale YOUTUBE szkoły, a na stronie wystosowaliśmy zaproszenie do obejrzenia filmu i samej debaty. ● 6 Kwietnia w auli szkoły odbyła się debata, w której udział wzięli również zaproszeni goście: p. Renata Kołosowska- specjalista ds. komunikacji przy ODN oraz p. Maciej Maraszkiewicz – socjolog i wykładowca akademicki. Przyjęli oni rolę „Loży Mędrców” i ocenili na końcu naszych uczestników. Grupa Propozycji poruszała takie kwestie jak: - lepsze zarobki za granicą - nauczenie się języka kraju, w którym pracujemy pozwala nam poczuć się jak „obywatele świata” -poszerzenie horyzontów zawodowych, nowe inspiracje, dostęp do nowych technologii - zminimalizowanie obaw związanych z inną kulturą, bo jak pokazała ankieta przeprowadzona wcześniej w naszej szkole, większość uczniów boi się innej religii, narodowości i orientacji. ● Drużyna Opozycji zaakcentowała: -problem tzw. „Eurosierot”- czyli dzieci rodziców pracujących za granicą, według badań tracą one poczucie własnej wartości i często w dorosłym życiu maja problem z założeniem stabilnej rodziny - fakt niepłacenia podatków w swoim kraju przez osoby pracujące za granicą, co powoduje zubożenie społeczeństwa. Tu padło pytanie ze strony mówcy Propozycji: „Czy zabranianie wyjazdów osobom ambitnych nie podcina im skrzydeł?” Opozycja odpowiedziała, że mogą wyjechać i wrócić do kraju. ● Zarówno uczestnicy debaty jak i publiczność korzystała z tzw. „wtrąceń”, czyli pytań zadawanych mówcy w trakcie wystąpienia przez osobę ze strony przeciwnej lub publiczności. Mówcy, którzy przyjęli swoje pytania nie zawsze odpowiadali bez problemów, zdarzały się chwile krępującej ciszy, a jedna z uczestniczek po dopuszczeniu do głosu zapomniała swojego pytania, ale jak podsumowała p. Kołosowska: świadczyło to o żywych ludzkich emocjach, które udało nam się wytworzyć w czasie debaty. Mimo, że po podliczeniu głosów zarówno przed jak i po debacie, zwyciężyła Propozycja to obie drużyny przekonały kilka osób do zmiany miejsca na sali i poglądów na podany temat.

5 Przebieg debaty

6

7

8 Klasa I B wychowawca – Joanna Młynarkiewicz Światowy Dzień Chorego 11 lutego

9 Założenia i działania ● Zwrócenie uwagi na znaczenie drobnych gestów świadczących o pamięci, o tych którzy cierpią z powodu choroby. ● Zapewnienie zajęcia i rozrywki dzieciom podczas pobytu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku na Oddziale Pediatrycznym. ● Przygotowanie ogłoszenia o zbiórce zabawek, gier, książek, akcesoriów do malowania i rysowania oraz innych. ● Przygotowanie i przeprowadzenie sprzedaży „Walentynkowych” słodkości w szkole. Za zgromadzone pieniądze zakupiono różne przybory. Wszystkie zebrane i zakupione przedmioty przekazaliśmy chorym dzieciom. Na Oddziale zostaliśmy bardzo otwarcie i ciepło przyjęci.

10 Zakupione podarunki

11 Sprzedaż słodyczy

12 Ogłoszenia w szkole

13

14 Klasa I C Cała Polska czyta dzieciom – czytanie bajek przedszkolakom wychowawca – Justyna Szczypek

15 Założenia i działania ● Kształtowanie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szacunku dla nich. ● Przekazywanie wartości moralnych za pośrednictwem literatury. ● Stworzenie okazji do czytania, dzielenia się znajomością literatury z innymi. ● Rozbudzanie wyobraźni. ● Zapobieganie uzależnieniom od telewizji i komputera. ● Nauka troski o drugiego człowieka, otwartości na jego potrzeby. ● Utrwalanie pozytywnych zachowań pro-społecznych

16 Przedszkole Miejskie nr 23 w Słupsku ● Opis projektu W bieżącym roku szkolnym klasa I c dwukrotnie odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 23 w Słupsku. Pierwsza wizyta miała miejsce w styczniu, a druga w maju. Za każdym razem młodzież gimnazjalna przygotowała wybrane utwory literackie dla dzieci i odczytała je. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ głośne czytanie wymaga odpowiedniego przećwiczenia, dykcji i intonacji. Oprócz tego należy czytać bardzo głośno, aby wszystkie dzieci dobrze słyszały. Nie każdy potrafił czytać tak, aby wszystkich zainteresować. Ale były osoby, które robiły to świetnie i wzbudziły zainteresowanie pięciolatków. Po przeczytaniu wybranych opowiadań, młodzież spędziła trochę czasu na wspólnej zabawie z przedszkolakami. Za pierwszym razem śpiewali piosenki oraz tańczyli, a za drugim razem bawili się na świeżym powietrzu w gry i zabawy zespołowe. Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko i przyjemnie. Niektóre dziewczęta odkryły w sobie talent do pracy z dziećmi i świetnie się angażując nawiązały kontakt z przedszkolakami, ale niektórym było trudno przekonać się do współpracy z młodszymi. Praca w ramach projektu okazała się dużym wyzwaniem dla uczniów klasy I c. Pokazała, że do takich zadań należy odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim chcieć się zaangażować. Pokazała im również, iż należy być otwartym na drugiego człowieka i jego potrzeby.

17

18

19 Klasa II A i II B Pomoc kombatantom na kresach wschodnich (paczki świąteczne) Wychowawca kl. II A – Emilia Semeniuk Wychowawca kl. II B – Iwona Tłuchowska

20 Założenia i działania ● Klasa II a i II b tradycyjnie już, jak w ubiegłych latach, w mijającym roku szkolnym współpracowała ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen i organizowała zbiórkę żywności i drobnej odzieży oraz wykonywała okolicznościowe kartki świąteczne dla kombatantów polskich mieszkających na Litwie i Białorusi.

21 Zgromadzone podarunki

22

23 Klasa II C Wizyta w ośrodku pomocy bezdomnym zwierzętom Zbiórka paczek z karmą. wychowawca – Krzysztof Kaluga

24 Założenia i działania ● 20 maja 2016r. klasa 2c wspomogła Schronisko dla Zwierząt w Słupsku w ramach projektu społeczno-obywatelskiego. Karma i inne produkty na pewno się przydadzą. ● Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u młodzieży gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. ● Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej jak również uwrażliwienie uczniów na sprawy społeczne oraz pokazanie w jaki sposób sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt. ● Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z zasadami pracy w wolontariacie na rzecz schroniska dla zwierząt.

25 Pieski i inne zwierzęta w schronisku czekają na pomoc

26 Klasa II D Pomagamy bezdomnym zwierzętom wychowawca – Piotr Czechowski

27 Założenia i działania Humanitarne traktowanie zwierząt, objęcie ochroną i otoczenie opieką, Ochrona zwierząt i niesienie pomocy: zwierzętom przebywającym w schronisku dla bezdomnych zwierząt, zwierzętom niehumanitarnie traktowanym przez swych właścicieli, chorym i szczególnie potrzebującym pomocy, dokarmianie bezdomnych zwierząt, Przeciwdziałanie wszelkim formom stosowania okrucieństwa wobec zwierząt, Kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt i propagowanie odpowiedzialności za byt zwierząt domowych, Wspieranie wszelkich działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie bezdomności zwierząt, Krzewienie idei ochrony środowiska przyrodniczego, a zwłaszcza świata zwierząt.

28 Przygotowanie plakatów ogłoszeniowych dotyczących zbiórki

29 Dowód wpłaty zebranej kwoty

30

31 Dziękujemy za wykonaną pracę Prezentację przygotowała: Joanna Młynarkiewicz


Pobierz ppt "Projekty społeczno- obywatelskie klasy pierwsze i drugie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 im A. Mickiewicza w Słupsku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google