Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nazywam się Anahit Sardaryan. Chodzę do Gimnazjum Nr 37 Integracyjnego w Bydgoszczy. Pochodzę z Armenii. W Polsce mieszkam od 3 lat. Uwielbiam spotykać.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nazywam się Anahit Sardaryan. Chodzę do Gimnazjum Nr 37 Integracyjnego w Bydgoszczy. Pochodzę z Armenii. W Polsce mieszkam od 3 lat. Uwielbiam spotykać."— Zapis prezentacji:

1 Nazywam się Anahit Sardaryan. Chodzę do Gimnazjum Nr 37 Integracyjnego w Bydgoszczy. Pochodzę z Armenii. W Polsce mieszkam od 3 lat. Uwielbiam spotykać się z polskimi rówieśnikami i zwiedzać Polskę.

2 ARMENIA ՀԱՅԱՍՏԱՆ

3 CIEKAWOSTKI Kraj ten zamieszkuje 1 200 Polaków. W kraju tym znajdowała się góra Ararat, na której według Biblii zatrzymała się po potopie Arka Noego. Przygotowanie tradycyjnych potraw wymaga dużo wysiłku i jest bardzo czasochłonne. Składa się z wielu czynności, które należy wykonywać oddzielnie i dopiero w końcowej fazie wszystko się ze sobą łączy. W 1915 roku podczas I Wojny Światowej, doszło do tureckiej rzezi Ormian, w wyniku której życie straciło 30 % ówczesnej populacji Armenii (ponad półtora mlion osób). Granica z Turcją i Azerbejdżanem jest zamknięta dla turystów. Narodowym alkoholem jest wino i Oghi. Początek edukacj rozpoczyna się w wieku 6 lat. W Erewanie znajduje się linia metra o długości 13,4 km ( 10 stacji). Otwarta została w 1981 roku. Najniższa temperatura: -41,9 °C zmierzona została w Ashotsk. A najwyższa temperatura: 43,7 °C zmierzona została w Megri. 90% kraju leży na wysokości ponad 1 000 m n.p.m. Od prawie dwóch tys. lat kultura opiera się na chrześcijaństwie. Mało kto wie,że to właśnie Ormianie jako pierwsi w świecie uznali chrześcijaństwo za oficjalną religię swego państwa, co miało miejsce W 301roku.

4 FLAGA I GODŁO ARMENII Herb Armenii to pięciopolowa tarcza podtrzymywana przez lwa i orła. Na tarczy sercowej znajduje się góra Ararat z Arką Noego, symbol narodu ormianskiego. Hymn Armenii "Mer Hayrenik" "Mer Hayrenik"

5 POŁOŻENIE

6 Armenia położona jest w południowej części Kaukazu. Graniczy z : na północ z Gruzją (164km) na południe z Iranem (35km) na wschód z Azerbedżanem (787km) na zachód z Turcją (268km) Najwyższy szczyt: Wygasły wulkan Aragac (4090m n.p.)

7 ALFABET ORMIAŃSKI Alfabet Ormiański stworzył Mesrop Masztoc w około 405 roku.Zawiera 39 liter.W oryginalnej postaci składał się 36 liter, ostatnie trzy, ( օ, ֆ i և ), zostały dodane między X a XII wiekiem.

8 OSZAKAN Miasto w Armenii, w prowincji Aragacotn, 8 km na południowy wschód od Asztaraku. Miejsce pochówku św. Mesropa.

9 STROJE NARODOWE I TANIEC NARODOWY TANIEC KOCHARI

10 EREWAŃ ( Երեվան )

11 MATENADARAN

12 CICERNAKABERD ( Ծիծեռնակաբերդ ) Kompleks pomnikowy, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku. Znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie.

13 KASKAD

14 OPERA

15

16 MOJA SZKOŁA W ARMENII

17 GARNI ( Գառնի ) Jest główną atrakcją turystyczną.W III w. p.n.e. istniała na tym miejscu twierdza cyklopowa, która służyła jako siedziba królewska i miejsce przebywania wojsk.

18 KLASZTOR GEGHARD Według tradycji został założony przez Grigora Lusaworiczia. Pierwszy klasztor został zniszczony przez Arabów w IX wieku.

19 SEWAN ( Սեվան ) Sewan–największe jezioro w Armenii, a także największe jezioro Kaukazu I jedno z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m.).Położone jest w prowincji Gegharkunik.

20 Chor Wirap Klasztor Chor Wirap w Lusart – klasztor Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Lusarat, Prowincja Ararat niedaleko góry Ararat,8 km na południe od miasta Artaszat, w pobliżu granicy z Turcją.

21 DILIDŻAN Według danych szacunkowych na rok 2008 liczyło 13 752 mieszkańców. Uzdrowisko, rozlewnie wód mineralnych; fabryka mebli.Centrum miasta to skrzyżowanie dróg krajowych M4 i M8.

22 TATEW

23 ARCACH Terytorium zamieszkane przez Ormian będące przedmiotem sporu pomiędzy chrześcijańską Armenią a muzułmańskim Azerbejdżanem. Obecnie obszar kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii.

24 SARDARAPAT

25 Tradycyjny lawash jest wypiekany w tonirze- gliniany piec o stożkowatym kształcie,zagłębionym w podłodze. LAWASH

26 CHASZ

27 TOLMA (Dolma)

28 PAHLAWA

29 BASTURMA

30 SUDŻUH DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "Nazywam się Anahit Sardaryan. Chodzę do Gimnazjum Nr 37 Integracyjnego w Bydgoszczy. Pochodzę z Armenii. W Polsce mieszkam od 3 lat. Uwielbiam spotykać."

Podobne prezentacje


Reklamy Google