Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwyczaje wielkanocne Wykonał: Jakub Górski kl. II a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwyczaje wielkanocne Wykonał: Jakub Górski kl. II a."— Zapis prezentacji:

1 Zwyczaje wielkanocne Wykonał: Jakub Górski kl. II a

2 Święta w Szwecji Święta w Polsce W Szwecji nie ma zwyczaju robienia palm Zwyczaj robienia palm Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

3 Święta w Szwecji Święta w Polsce Święta Wielkanocne w Szwecji wyraźnie zauważyć można od Wielkanocnego Piątku, kiedy domownicy smagają się brzozowymi gałązkami. Robią to na pamiątkę biczowania Chrystusa. Gałązki można zorganizować samemu, albo też kupić na szwedzkich targowiskach, są kolorowe, ozdobione piórkami i koralikami. Czasami Szwedzi stosują formę uproszczoną i ograniczają się do ściągnięcia kołdry ze śpiącej osoby. Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

4 Święta w Szwecji Święta w Polsce Popularny jest tu zwyczaj barwienia jaj. Szwedzi używają w tym celu dębowych liści, łupin cebuli i kłosów zbóż Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jajek. Tworzyć pisanki można na wiele sposobów, najprostszym z nich jest zanurzanie jajek w wodzie w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce.

5 Święta w Szwecji Święta w Polsce W Wielkanocną Sobotę dziewczęta ubrane w długie suknie, z barwnymi piegami - przebrane za wiedźmy chodzą po domach zbierając drobne i słodycze. W niektórych miastach tradycja dziecięcego kolędowania ma miejsce w Czwartek. Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

6 Święta w Szwecji Święta w Polsce Szukanie zajączka Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego. W Szwecji wielkanocny zajączek także przynosi dziecią słodkości

7 Święta w Szwecji Święta w Polsce Wielką Niedzielę Szwedzi świętują podczas uroczystego obiadu. Na stole króluje łosoś, śledź oraz inne ryby W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, - czyli mazurka.

8 Lany poniedziałek Poniedziałek nie jest obchodzony. Lany poniedziałek, śmingus-dyngus, święto lejka-zabawa, która wszyscy doskonale znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Chłopak wręczająć pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.


Pobierz ppt "Zwyczaje wielkanocne Wykonał: Jakub Górski kl. II a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google