Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREHISTORIA I NARODZINY KINA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREHISTORIA I NARODZINY KINA"— Zapis prezentacji:

1 PREHISTORIA I NARODZINY KINA

2 POCZĄTKI… Malowidła naskalne – malarstwo jaskiniowe – rysunki i malowidła wykonane na ścianach lub sklepieniach jaskiń, najczęściej w czasach prehistorycznych. Powstawały od okresu górnego paleolitu, datowanego od 40 tys. lat p.n.e.

3 POCZĄTKI… Chiński teatr cieni – sztuka ludowa, w której kukły umieszczone na nitce poruszane są przez aktora. Przy świetle ich cienie odbijają się na ekranie. Aktorzy poruszają kukłami i śpiewają. Wszystko odbywa się za ekranem. Teatr cieni dziś:

4 OLIMPIADY Olimpiada – okres pomiędzy dwoma następującymi po sobie igrzyskami. Zazwyczaj trwał około 4 lat. Co tyle lat odbywały się starożytne igrzyska w Olimpii i właśnie stąd wywodzi się nazwa tego okresu. Starożytne igrzyska olimpijskie – święte igrzyska olimpijskie – na cześć boga Zeusa. Odbywały się w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), mieście na Półwyspie Peloponeskim, co cztery lata.

5 ŻYCIE CODZIENNE Wazy greckie są wyjątkowe, ponieważ sztuka malowania waz znana jest tylko ze starożytnej Grecji. Często widzimy na wazach sceny codzienne, bitwy, wojowników, bogów. Postacie te są w ruchu, bo człowiek od zawsze chciał utrwalać ruch.

6 CZASY NOWOŻYTNE – Thomas Alva Edison
Jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie, przedsiębiorca - około 5000 patentów, z których wystawionych jest na jego nazwisko. Samouk, od 1927 członek Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Wśród wynalazków: fonograf, silnik prądu stałego, prądnica prądu stałego, oscyloskop, płyta gramofonowa, perforowana taśma filmowa, kamera filmowa z jednoczesną rejestracją dźwięku na taśmie filmowej, projektor filmowy do filmów dźwiękowych, betoniarka, lodówka, suche baterie alkaliczne, dyktafon, pióro elektryczne, pierwsza na świecie guma syntetyczna tzw. Buna, krzesło elektryczne, wyrzynarka do wewnętrznego wyrzynania.

7 WYNALAZKI EDISONA Fonograf (z gr. zapis dźwięku) – jedno z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku, poprzednik gramofonu. Został skonstruowany przez Thomasa Edisona. Edison swój wynalazek zademonstrował 29 listopada 1877, a opatentował 19 lutego Samo słowo fonograf oznacza urządzenie służące do zapisu dźwięku. Kinetoskop – urządzenie służące do wyświetlania ruchomych obrazów. Zostało wynalezione przez Thomasa Alvę Edisona w 1892 roku, jako urządzenie przeznaczone dla jednego widza, działające na zasadzie fotoplastykonu.

8 WYNALAZKI EDISONA Perforowana taśma filmowa – błona filmowa – perforowany, światłoczuły nośnik filmu, negatyw lub kopia pokazowa pozytywowa – najczęściej o szerokości 35 mm, ale także 16, 8 i 70 mm. Podłożem (mechanicznym nośnikiem) taśmy filmowej stosowanym w przeszłości był łatwopalny celuloid, obecnie stosowane są trudnopalne podłoża na bazie octanu celulozy bądź, ostatnio, poliesterów. Na taśmie film jest zapisany w postaci pojedynczych klatek – kadrów, przesuwających się w projektorze kinowym z prędkością 24 klatek na sekundę (w epoce kina niemego było to 16 klatek na sek.). Oprócz obrazu, z boku kadru znajduje się ścieżka dźwiękowa. Perforacja służy do przesuwu taśmy w projektorze i kamerze.

9 WYNALAZKI EDISONA Kamera filmowa z jednoczesną rejestracją dźwięku na taśmie filmowej – urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej. Obecnie, w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące taśmy filmowe 35 mm.

10 WYNALAZKI EDISONA Projektor filmowy do filmów dźwiękowych – aparat optyczny przeznaczony do rzutowania obrazów na ekran projekcyjny, wyposażony w mechanizm szybkiego przesuwu filmu w ten sposób, że rzutowane na akranie obrazy zmieniają się na tyle szybko (na ogół nie mniej niż 16 obrazów na sekundę), że ludzkie oko odbiera je jako obraz ruchomy.

11 WCZESNY ETAP KINA NIEMEGO
Bracia Auguste i Louis Lumière – podjęli pracę w studiu fotograficznym ojca, w którym pracowali nad udoskonaleniem technik fotograficznych. W 1895 bracia skonstruowali i opatentowali kinematograf i 28 grudnia, w Salonie Indyjskim przy bulwarze Kapucynów w Paryżu, zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu (nosił on tytuł Wyjście robotników z fabryki), obejrzało go 35 osób.

12 JAK WIDZIMY RUCH - KADR Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka filmowa bądź fotograficzna, objęta ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Kamera to urządzenie, które pozwala zrobić 24 klatki/zdjęcia na sekundę.


Pobierz ppt "PREHISTORIA I NARODZINY KINA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google