Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Międzynarodowe prawo humanitarne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Międzynarodowe prawo humanitarne"— Zapis prezentacji:

1 Międzynarodowe prawo humanitarne
Radosław Kołpacki

2 PRAWO HUMANITARNE Prawo Humanitarne jest podstawą i nakazem działania Międzynarodowego ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Czerwony Krzyż jest promotorem prawa humanitarnego.

3 Podstawowe zasady międzynarodowego prawa humanitarnego:
-zabronione jest stosowanie broni które powodują zbędne cierpienia lub nadmierne straty w środowisku. -ludność cywilna nie powinna być przedmiotem ataków wojskowych -zabronione jest zabijanie lub ranienie przeciwnika poddającego się lub niezdolnego do walki -ranni i chorzy powinni być ewakuowani z pola walki -każdej osobie przysługują podstawowe gwarancje sądowe nikt nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za czyn którego nie popełnił

4

5 Konwencje genewskie KONWENCJE GENEWSKIE Z 12 SIERPNIA 1945 ROKU O OCHRONIE OFIAR WOJNY: I KONWENCJA GENEWSKA – o polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych na lądzie II KONWENCJA GENEWSKA – o polepszeniu losu rannych, chorych i rozbitków sił zbrojnych na morzu.

6 III KONWENCJA GENEWSKA – o traktowaniu jeńców.
IV KONWENCJA GENEWSKA – o ochronie osób cywilnych podczas wojny.

7 Protokoły dodatkowe MKCK w 1977 roku przyjęto protokoły dodatkowe do konwencji: 1 protokół dodatkowy do konwencji genewskiej z 12 sierpnia 1949 roku dotyczy ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych. 2 protokół dodatkowy do konwencji genewskiej z 12 sierpnia 1949 roku dotyczy ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych

8

9 Polski Czerwony Krzyż (PCK)
-najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się: udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych,, rozpowszechnianiem wiedzy o międzynarodowych prawach konfliktów zbrojnych.

10 Członkami Polskiego Czerwonego Krzyża mogą zostać osoby pragnące uczestniczyć społecznie w realizacji zadań Stowarzyszenia. Członkowie należą do kół PCK w szkołach, zakładach pracy lub środowiskach.


Pobierz ppt "Międzynarodowe prawo humanitarne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google