Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław Wyspiański. Ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław Wyspiański. Ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem."— Zapis prezentacji:

1 Stanisław Wyspiański

2 Ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Nieoficjalnie nazywany Czwartym Wieszczem Polskim. Ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Nieoficjalnie nazywany Czwartym Wieszczem Polskim.

3 Życie Matka zmarła kiedy Stanisław Wyspiański miał siedem lat, a ponieważ ojciec nie potrafił sprawować nad nim odpowiedniej opieki, od 1880 roku wychowywał się u bezdzietnego wujostwa Kazimierza i Janiny Stankiewiczów, traktowany jak ich własne dziecko. Stankiewiczowie należeli do wyższej warstwy mieszczaństwa, a ich dom uchodził za wysoce kulturalny. Bywał u nich między innymi Jan Matejko.

4 Wyspiański uczył się w gimnazjum św. Anny w Krakowie, gdzie wykłady odbywały się w języku polskim, a dużą wagę przywiązywano do nauki historii Polski i historii literatury polskiej.

5 W 1887r. Stanisław zapisał się na wydział filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego - gdzie w latach 1887-1890 i 1896-1897 uczęszczał na wykłady z historii, historii sztuki i literatury - i rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, której dyrektorem był w tym czasie Jan Matejko. Jako wyróżniającemu się uczniowi, Matejko powierzył mu współudział w wykonaniu zaprojektowanej przez siebie polichromii w odnawianym kościele Mariackim.

6 Uniwersytet Jagielloński

7 Kościół Mariacki

8 W roku 1890 artysta udał się w podróż zagraniczną po Europie - jej trasa wiodła przez Włochy i Szwajcarię do Francji, a dalej do Niemiec i Pragi czeskiej. W latach 1891-1894 trzykrotnie przebywał w Paryżu, uczył się w prywatnej Academii Colarrosi i wiele malował. Żył wówczas w trudnych warunkach materialnych korzystając ze stypendium Szkoły Sztuk Pięknych.

9 Pod koniec lat 90. XIX wieku artysta odegrał istotną rolę w ruchu modernistycznym. Zaprojektował i częściowo wykonał polichromię w restaurowanym kościele Franciszkanów złożoną z motywów kwiatowych, heraldycznych i geometrycznych oraz witraże.

10 Kościół św. Franciszka z Asyżu

11 Ulubioną techniką Stanisława Wyspiańskiego był pastel (wizerunki dzieci, portrety, (wizerunki dzieci, portrety,Macierzyństwo).

12

13

14

15

16 Witraże i polichromie

17 Stygmatyzacja św. Franciszka

18 Święty Franciszek

19 Błogosławiona Salomea

20 Madonna z Dzieciątkiem,

21 Fragment polichromii w kościele Franciszkanów w Krakowie

22 W roku 1900 Wyspiański poślubił chłopkę Teodorę Teofilę Pytko. Jeszcze przed ślubem urodziła się ich córka Helena i syn Mieczysław, a później Stanisław.

23 W listopadzie 1900 wziął udział w weselu swego przyjaciela Lucjana Rydla w Bronowicach. Na kanwie tego wydarzenia powstało słynne Wesele wydane w roku 1901, które przyniosło Wyspiańskiemu sławę i uznanie.

24 Wesele

25 Zajmował się też grafiką (m.in. ilustracje do “Iliady” Homera).

26 (Gniew Achillesa)

27 Apollo na Olimpie (Apollo grający harmonię sprzeczności)

28 Achilles, którego Pallas za włosy wstrzymała

29 Hermes wiedzie duchy bohaterów do głębin Hadesu

30 Jutrzenka, Phosphoros, Hesperos, Helios

31 Wyspiański chorował przez wiele lat i zmarł na nieuleczalną wówczas kiłę. Pogrzeb w Krakowie w 1907 stał się manifestacją narodową. Pochowany został w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

32 Pogrzeb Stanisława Wyspiańskiego 2grudnia 1907r.

33

34 Pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

35 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Stanisław Wyspiański. Ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google