Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zagrożona Amazonia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zagrożona Amazonia."— Zapis prezentacji:

1 Zagrożona Amazonia

2 Amazonia

3 Co to jest Amazonia? Region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej[. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii (60% lasu deszczowego), Peru (13%, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Cztery z nich noszą wobec tego nazwę krajów amazońskich. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie.

4 Formacja Roślinna Selva - nazwa wilgotnego lasu równikowego rosnącego w dorzeczu Amazonki w Ameryce Południowej

5

6

7 Bogactwo rozwijającego się w strefie okołorównikowej życia wynika z panujących tam warunków klimatycznych. W strefie tej występują bardzo duże i w miarę równomierne rozłożone w ciągu roku opady. Temperatury powietrza przez cały rok są wysokie i wahają się od C. Wilgotność powietrza jest również bardzo duża, Wilgotny las równikowy ma charakterystyczną strukturę warstwową (piętrową). Wśród roślin dominują drzewa, których występowanie jest uwarunkowane dużymi opadami, i wysokimi temperaturami. Najwyższe drzewa wyrastają do wysokości m. Tworzą górne piętro roślinności. Warstwa ta nie stanowi jednolicie zwartej powierzchni, przepuszcza dużo światła. Pomiędzy największymi drzewami rosną znacznie mniejsze, o wysokościach 30-40m. Jest to środkowe piętro lasu. Rozłożyste korony drzew tworzą tu zwartą warstwę zieleni o grubości około 7m, zwaną dachem lasu. Warstwa ta jest trudno przepuszczalna dla światła i ma istotny wpływ na rozwój świata organicznego w niższych strefach lasu. Przepuszcza ona zaledwie 5% docierającego do niej światła. W warstwie przy powierzchni ziemi panuje półmrok, powietrze jest nasycone wilgocią i występuje niewiele roślin. Gleba na której rosną lasy równikowe jest uboga w substancje odżywcze, gdyż krążą one nieustannie w żywych organizmach. Ściółka i próchnica praktycznie nie występują, gdyż reducenci bardzo szybko rozkładają materię organiczną a uwolnione związki mineralne wracają do obiegu.

8 Fauna Amazonii:

9

10

11

12 Zagrożenia Dzisiejszej Amazonii
Lasy Amazonii to obecnie największy importer drewna na cały świat, pomijając fakt, że część puszczy Amazońskiej objęta jest ochroną, to ludzie karczują ogromną ilość hektarów dziennie, głównie na obróbkę do warsztatów stolarskich, gdzie następuje obróbka na meble i inne wyroby meblarskie, a reszta drzewa ląduje w tartakach, gdzie przerabiana jest na klocki i sprzedawana jako opał. Skutkami wyniszczania lasów Amazonii z pewnością będzie pogarszająca się jakość powietrza (mówi się, że lasy Amazonii to zielone płuca Ziemi), oraz wyginięcie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących tylko tamte obszary, negatywnym skutkiem będzie również pustynnienie gleb, co wiąże się ze wzrostem cen za warzywa i owoce i ogólnym pogorszeniem się stanu gospodarki większości państw na świecie, oraz upadek rdzennych plemion zamieszkujących tamtejsze obszary.

13 Główne przyczyny niszczenia lasów Amazonii:
Import drewna na cały świat Rolnictwo i Pasterstwo Eksploatacja złóż mineralnych Rozwija się przemysł

14 Import drewna na cały świat

15 Rolnictwo i Pasterstwo

16 Rozwija się przemysł

17 Za i Przeciw Amazonia jest skarbcem drogocennych minerałów, kamieni szlachetnych oraz najwyższej jakości drewna. Jednakże wycinając lasy Amazonii przyczyniamy się do wymarcia wielu gatunków zwierząt i dzikich plemion. Mówi się, że Amazonia to ,, zielone płuca świata’’ niszcząc jej lasy szkodzimy samym sobie.


Pobierz ppt "Zagrożona Amazonia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google