Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Edukacja regionalna pozwala uczniom „zobaczyć świat w kropli wody”. „Celem edukacji regionalnej w procesie dydaktyczno- wychowawczym jest ukształtowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Edukacja regionalna pozwala uczniom „zobaczyć świat w kropli wody”. „Celem edukacji regionalnej w procesie dydaktyczno- wychowawczym jest ukształtowanie."— Zapis prezentacji:

1

2 Edukacja regionalna pozwala uczniom „zobaczyć świat w kropli wody”. „Celem edukacji regionalnej w procesie dydaktyczno- wychowawczym jest ukształtowanie w uczniach poczucia własnej tożsamości regionalnej jako postawy zaangażowania się w funkcjonowanie własnego środowiska i autentycznego otwarcia się na inne społeczności i kultury”.

3 Od 1999r. Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie organizuje Gminny Turniej Wiedzy o Regionie „Nasza Mała Ojczyzna”.

4 Trochę historii: Początek lat 90-tych XX w. wzrost zainteresowania Regionem, renesans „regionalizmu” nazywany też „przebudzeniem etnicznym”. Ministerstwo Edukacji Narodowej zauważając ogromny potencjał tkwiący w regionach oraz bogactwo kulturowe, przygotowało materiał pt.”Dziedzictwo kulturowe regionu” Miało to zachęcić szkoły do wprowadzania do programów nauczania zagadnień poświęconych regionalizmowi.

5 Wzrost zainteresowania regionami i ich dziedzictwem kulturowym znalazł swoje odbicie w różnorodnych formach inicjatyw na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym. Duże zasługi należy przypisać lokalnym rozgłośniom, które zaangażowały się w promocję regionu / chociażby audycja katowickiej rozgłośni radiowej :Po naszymu czyli po śląsku czy też konkurs na Ślązaka roku/

6 W gminie Miedźna także powstały liczne inicjatywy popularyzujące „małą ojczyznę”. W szkołach i przedszkolach zaczęły powstawać dziecięce zespoły folklorystyczne. Szkoły wprowadziły do programów nauczania zajęcia poświęcone przybliżaniu uczniom zagadnień regionalizmu. Gminny Ośrodek Kultury zainicjował Międzygminny Festiwal Folklorystyczny oraz Turniej Recytatorski, poświęcony w części tekstom gwarowym.

7 Zakres tematyczny tych imprez objął jednak fragment zagadnień związanych z regionalizmem. Dostrzegając ogromne bogactwo i walory historyczne, przyrodnicze naszej miedźniańskiej ziemi, a w szerszym kontekście ziemi pszczyńskiej Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej zainicjowała Turniej wiedzy o regionie. Do współpracy, od strony organizacyjnej, zaprosiliśmy GOK oraz ZOiW, zaś w kwestiach merytorycznych korzystaliśmy z pomocy pana Alojzego Lyski. Do prac przy konkursie pozyskaliśmy też innych specjalistów od historii i znawców problematyki regionu – Emanuela Famuloka, dr Marię Szostak i dr Danutę Kocurek.

8 Rok 1999 był inauguracyjny dla naszego konkursu. Zaadresowaliśmy go do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych gminy Miedźna. Konkurs, w założeniach, miał spopularyzować bogactwo materialne i duchowe naszego regionu, a w szczególności ziemi pszczyńskiej i gminy Miedźna. Wzbudzić zainteresowanie jej przeszłością i współczesnością, a także kształtować poczucie własnej tożsamości.

9 W pytaniach uwzględniliśmy takie zagadnienia jak: -historia regionu - położenie geograficzne -spuścizna materialna i duchowa minionych pokoleń - ludzie zasłużeni dla tej ziemi -tradycja ludowa i jej formy. Pierwszą edycję konkursu poprzedziły materiały, wzory pytań próbnych, które rozesłaliśmy do szkół.

10 Przez kolejne lata konkurs ewaluował, zmieniała się forma pytań i zadań, zmieniał się stopień jego trudności. Dostosowaliśmy go też do młodszych uczestników /kl.IV-VI/. Obecnie turniej składa się z 2 części : teoretycznej /pytania/ oraz praktycznej /zadania- takie same dla wszystkich drużyn oraz scenki rodzajowe/.

11 Warto podkreślić bogactwo, walory i znaczenie przygotowywanych przez drużyny scenek. A przez te lata konkursu była ich ogromna ilość i różnorodność. Młodzież przybliżała w nich zwyczaje świąteczne, gospodarskie, rodzinne takie jak: Wielkanoc, Wigilia, Dzień św. Łucji, jak św. Wojciech wędrował przez Śląsk, majowe, odpustowe świętowanie, dożynki, pieczenie chleba, pieczenie kołocza, kiszenie kapusty, wykopki, narodziny dziecka, zolyty i wesele, moik, zapomniane gry i zabawy, andrzejki.

12 Podczas kolejnych edycji naszego konkursu przygotowywaliśmy wystawy sprzętu gospodarczego i domowego. Naszą imprezę co roku wzbogacały występy zespołu dziecięcego „Miedźwianeczki” z Przedszkola w Miedźnej. W tym roku z kolei gościliśmy zespół „Folkowianie” ze Środowiskowego Domu Pomocy „Caritas” w Grzawie.

13 Wystawa stroju regionalnego

14 Folkowianie śpiewają

15 Hafty i koronki Anastazji Pękały

16 Przyśpiewki śląskie w wykonaniu uczniów z Miedźnej

17 Scenka „W babczynej szafie”

18 Scenka „Moik”


Pobierz ppt "Edukacja regionalna pozwala uczniom „zobaczyć świat w kropli wody”. „Celem edukacji regionalnej w procesie dydaktyczno- wychowawczym jest ukształtowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google