Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architekt – osoba specjalizująca się w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli. Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architekt – osoba specjalizująca się w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli. Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego."— Zapis prezentacji:

1

2 Architekt – osoba specjalizująca się w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli. Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego obiektów architektury. Określenie zawodu architekta wywodzi się z starogreckich słów αρχη [arché] (= początek, podstawa) oraz τεχνη [techné] = rzemiosło, sztuka.

3 Plusy: - to prestiżowy zawód, - architekt musi być wszędzie jest potrzeby, do budowania, np. domów, biurowców itp., - dużo zarabiasz, Minusy: - musisz być bardzo odpowiedzialny, - to bardzo długie zajęcie. Nieraz będzie trzeba jeden projekt poprawiać i przerysowywać wiele razy, - gdy pracujesz dla kogoś musisz uwzględnić nawet jego najdziwniejsze pomysły.

4 W przyszłości chciałabym zostać architektem ponieważ jest to bardzo ciekawy zawód który pasjonuje mnie od kilku lat. Architekt może projektować domy rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność. Nie jest to łatwy zawód ale ja bardzo lubię kontakt z ludźmi, a ta praca umożliwi mi współpracę z ciekawymi ludźmi. Lubię rysować, mam wyobraźnię i fantazję i te cechy na pewno pomogą mi w tym zawodzie. Mam kilkanaście zeszytów zarysowanych różnymi projektami i ciągle wymyślam nowe. Korzystanie z pomocy architekta staje się obecnie coraz bardziej powszechne. W przyszłości chciałabym pomóc ludziom urządzać mieszkania, w taki sposób, żeby wyróżniały się stylem, estetyką i pozwalały cieszyć się mieszkaniem przez długie lata.

5 Każdy pasjonat architektury powinien udać się do liceum o kierunku matematyczno-fizycznym, bądź matematyczno-geograficznym. Bardzo przydatną umiejętnością jest znajomość języka obcego. W naszym regionie szkoła początkową może być liceum im. S. Żeromskiego, J. Słowackiego, CK. Norwida.

6 Aby zostać architektem i projektować należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka na jednej z polskich politechnik np. Politechnika Świętokrzyska. Studia przygotowują do twórczej pracy projektowej – uczą jak kształtować przestrzeń, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. Studia te są przeznaczone szczególnie dla osób uzdolnionych w zakresie rysunku i plastyki, z predyspozycjami do nauk technicznych.

7 Samo ukończenie studiów nie daje jednak samodzielności zawodowej. Aby zdobyć uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej należy po pierwsze - mieć ukończone studia wyższe w dziedzinie architektury. Potem trzeba odbyć 3-letnią praktykę (1 rok na budowie i 2 lata w pracowni), potwierdzoną w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez organ samorządu zawodowego (tutaj: Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Dopiero wówczas można zdawać egzamin, którego pozytywny wynik oznacza uzyskanie uprawnień. Egzaminy są przeprowadzane przez okręgowe izby. Egzamin składa się z części pisemnej (test ze znajomości Prawa budowlanego, Warunków Technicznych, obowiązujących norm, KPA itd.) i ustnej. Architekt, który otrzymał uprawnienia budowlane musi zapisać się do właściwej izby architektów i opłacać comiesięczną składkę członkowską (jej obecna wysokość to 65 zł). Członkostwo w samorządzie zawodowym jest obowiązkowe dla osób, które chcą samodzielnie wykonywać funkcje techniczne w budownictwie..

8 Wyzwaniem dla architekta jest przekonanie inwestora do rozwiązań, które na początku współpracy były nie do zaakceptowania. Z biegiem czasu przełamując stereotypy, pokazując interesujące rozwiązania, tworzymy wnętrze, z którym inwestor zaczyna się uosabiać. Wielką przyjemnością jest uzyskanie zadowolenia osoby zamawiającej projekt. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość spotykania wciąż nowych ludzi, przekazania innym swojego punktu widzenia, a co za tym idzie nowych wyzwań projektowych, która są okazją do realizowania coraz to nowych pomysłów. Przyjemnością jest również obserwacja jak własna koncepcja przeradza się w rzeczywistość i satysfakcja, że można spełnić marzenia innych ludzi o pięknych wnętrzach, które stają się ich osobistą przestrzenią i nieodłączną częścią życia. Bycie architektem to zawód przyszłościowy. Po trudnych studiach czeka nas wspaniała lecz też trudna praca. Zapewnia ona nam wysokie zarobki ale także wiele przyjemności.

9  Termin architekt pojawił się po raz pierwszy w V w. p.n.e. u Herodota, który w ten sposób identyfikował konstruktora Akweduktu w Samos, Eupalinosa z Megary. Do czasu rewolucji przemysłowej architekci byli finansowani przez swoich mecenasów. W XIX wieku zaś zaczęli działać niezależnie od nich.  W Polsce tytuł architekta jest wydawany wyłącznie w połączeniu z tytułem inżynier lub tytułami magister inżynier. Polskie uczelnie wyższe przyznają go osobom, które ukończyły odpowiedni kierunek studiów. Po uzyskaniu dyplomu I stopnia jest to tytuł inżynier architekt, po uzyskaniu dyplomu II stopnia magister inżynier architekt

10 Koniec


Pobierz ppt "Architekt – osoba specjalizująca się w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli. Przedstawiciel zawodu polegającego na realizacji na zlecenie zamawiającego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google