Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

T: Powtórzenie wiadomości z działu „Prąd elektryczny”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "T: Powtórzenie wiadomości z działu „Prąd elektryczny”"— Zapis prezentacji:

1 T: Powtórzenie wiadomości z działu „Prąd elektryczny”

2 Sprawdź, czy potrafisz:
opisać przepływ prądu w przewodnikach jako ruch elektronów swobodnych; posługiwać się pojęciem natężenia prądu elektrycznego posługiwać się (intuicyjnie) pojęciem napięcia elektrycznego; posługiwać się pojęciem oporu elektrycznego, stosować prawo Ohma w prostych obwodach elektrycznych; posługiwać się pojęciem pracy i mocy prądu elektrycznego; przeliczać energię elektryczną podaną w kilowatogodzinach na dżule i dżule na kilowatogodziny; budować proste obwody elektryczne i rysować ich schematy; wymieniać formy energii, na jakie zamieniana jest energia elektryczna.

3 Zadanie 1 (5min.) Uzupełnij tabelę: Wielkość fizyczna Oznaczenie
Jednostka Wzór Natężenie prądu Napięcie elektryczne Opór elektryczny Moc prądu elektrycznego Praca prądu elektrycznego

4 Zadanie 2 (15 min.) Masz do dyspozycji 2 rezystory oraz amperomierz, woltomierz, ogniwo (źródło napięcia) i przewody. Wykonaj następujące czynności: wyznacz opór każdego z otrzymanych rezystorów, wyznacz moc prądu płynącego przez każdy z oporników, narysuj schemat obwodu, w którym dwa rezystory połączone są szeregowo, następnie zbuduj taki obwód i wyznacz opór zastępczy.

5 Zadanie 3 (10min.) Dla układu przedstawionego na schemacie dokonaj odpowiednich pomiarów, a następnie narysuj wykres zależności I(U). Zastanów się jakie prawo odkryłeś?

6 Zadanie 4 (10 min.) Rozwiąż zadanie: Przez spiralę grzejną żelazka podłączonego do napięcia 230 V w czasie 8 s przepłynął ładunek elektryczny 40 C. Oblicz moc tego żelazka. Dane: Wzór: Szukane: Obliczenia: Odpowiedź:


Pobierz ppt "T: Powtórzenie wiadomości z działu „Prąd elektryczny”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google