Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W czasie podróży odwiedziliśmy 3 kraje : Białoruś, Rosję oraz Litwę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W czasie podróży odwiedziliśmy 3 kraje : Białoruś, Rosję oraz Litwę."— Zapis prezentacji:

1

2 W czasie podróży odwiedziliśmy 3 kraje : Białoruś, Rosję oraz Litwę.

3 Wycieczka odbyła się w terminie od 4 do 11 października 2010r.  Główne punkty wycieczki : Jezioro Świteź Nowogródek Zaosie ( miejsce urodzenia Adama Mickiewicza) Kuropaty Katyń Stacja Gniezdowo Smoleńsk Wilno Ponary Zułów oraz Powiewiórka Troki

4  Edukacyjny aspekt objazdu realizowany był dwojako: poprzez wygłaszane w autokarze prelekcje, dotyczące m.in. rozmaitych aspektów Zbrodni Katyńskiej, innych zbrodni sowieckich, czy zbrodni w Ponarach oraz wyświetlanie filmów dokumentalnych, związanych tematycznie z tymi problemami.

5 Jezioro Świteź Na początku podróży zwiedziliśmy słynne jezioro z twórczości Adama Mickiewicza.

6 Nowogródek Miasto w zachodniej Białorusi w obwodzie grodzieńskim. Zwiedziliśmy tutaj m.in. :  Ruiny zamku wybudowanego przez Mendoga  Muzeum Adama Mickiewicza  Cerkiew św. Borysa i Gleba  Rynek  Sobór św. Mikołaja

7 Zaosie Odwiedziliśmy także dwór oraz folwark rodziny Mickiewiczów.

8 Jest to uroczysko na skraju Mińska, gdzie odkryto masowe groby ludzi rozstrzeliwanych przez NKWD. Liczba ofiar szacowana przez historyków sięga 30 tys. Przypadkowe osoby stawiały krzyże w lesie, stąd dziś stoją w nim ich setki. Została tu także odprawiona polowa msza święta.

9

10 Stacja Gniezdowo Kolejnym miejscem po Katyniu była stacja kolejowa, gdzie przywożono polskich jeńców. Stąd transportami w ciężarówkach byli wywożeni do miejsca ich późniejszej śmierci.

11  Nasza podróż była podzielona na dwa etapy : 1) zwiedzanie miasta ( twierdza, sobór, pomnik Kutuzowa ) 2) msza na miejscu katastrofy prezydenckiego TU154 na lotnisku Smoleńsk - Siewiernyj

12 Miejsce katastrofy

13 Miasto Smoleńsk

14 Kolejnym miejscem bestialskiego mordu były Ponary. Jest to obecnie lewobrzeżna dzielnica Wilna. Swoją złą sławę zyskały po mordzie dokonanym na 100 tys. osób, głównie Żydów. Zostali oni zamordowani przez litewskie oddziały szaulisów, którzy zabijali na zlecenie Gestapo.

15 Ostatnim ważnym elementem naszej wycieczki była stolica Litwy – Wilno. Podczas pobytu dokładnie zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta oraz została odprawiona msza w Ostrej Bramie.

16 Te miejsca związane są z Józefem Piłsudskim. Było to miejsce urodzenia marszałka oraz kościół, w którym był ochrzczony.

17 Naszym ostatnim etapem był zamek w Trokach, dawna stolica Litwy. Miasto zamieszkuje też ludność karaimska, która została sprowadzona z Krymu przez Witolda w XV wieku.


Pobierz ppt "W czasie podróży odwiedziliśmy 3 kraje : Białoruś, Rosję oraz Litwę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google