Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ameryka Północna. Większość życia pisarz spędził w podróży. Przez biografów i historyków literatury nazywany był Latającym Holendrem i polskim Odyseuszem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ameryka Północna. Większość życia pisarz spędził w podróży. Przez biografów i historyków literatury nazywany był Latającym Holendrem i polskim Odyseuszem."— Zapis prezentacji:

1 Ameryka Północna

2 Większość życia pisarz spędził w podróży. Przez biografów i historyków literatury nazywany był Latającym Holendrem i polskim Odyseuszem. Odwiedził niemal wszystkie państwa Europy, wyprawił się również do Egiptu i Zanzibaru, a także trzy lata przebywał w Kalifornii. Z jego książek jedynie „Ogniem i mieczem” powstało w całości w Warszawie. Szczególnie ważną rolę w biografii pisarza odegrały dwie wielkie wyprawy transoceaniczne: amerykańska i afrykańska.

3 W dwuletnią podróż do Ameryki (1876–1877) Sienkiewicz udał się jako korespondent „Gazety Polskiej”, m.in. z malarzem Stanisławem Witkiewiczem i aktorką Heleną Modrzejewską. W „Podróżach” jest wszystko, co każdy chciałby zobaczyć i poznać. To właśnie widok amerykańskich stepów Sienkiewicz upamiętnił w Trylogii.

4 Henryk Sienkiewicz pisał w „Listach z podróży do Ameryki”: „New York nie tylko nie zachwycił mnie, ale rozczarował potężnie. Każde z europejskich miast ma jakąś swoją osobliwość (…). W New Yorku nie ma tego wszystkiego. Główne ciekawości miasta to hotele i banki, czyli inaczej mówiąc: nie ma tu żadnych pamiątek historycznych, żadnych ciekawości. Historii Stanów Zjednoczonych szukaj w Waszyngtonie; w New Yorku masz tylko kupców. Handel, handel i handel, business i business, oto, co widzisz od rana do wieczora, o czym ustawicznie słyszysz i czytasz.”

5 „Chcąc opisać to miasto, nie wiedzieć, od czego zacząć, gdzie zaczepić myśl i oko; jedna ulica podobna do drugiej, wszędzie ruch, gwar i ścisk, tłumy powozów i omnibusów; mieszkańcy śpieszą się z gorączką na twarzy i w ruchach, jak gdyby mieli pomieszanie zmysłów. Pośpiech ten widzisz wszędzie: w budowie domów, ulic, chodników. Jedno zrobione i doprowadzone do możliwej doskonałości, drugie zaledwie poczęte”

6 (Wtedy Los Angelos)Miasto nad Oceanem Spokojnym, popularnie nazywane Miastem Aniołów (City of Angels). Henryk Sienkiewicz przebywał tam we wrześniu 1876 r., gdzie skończył „Szkice węglem”, w Hotelu „Pico House”, który przez wiele lat był głównym hotelem Los Angeles.

7 Miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonej przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia

8 Stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Miasto leży u zbiegu rzek Sacramento i American River w północnej części Doliny Kalifornijskiej.

9 Wschodnie łańcuchy Kordylierów, ciągnące się na długości ok. 4800 km, od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk. Najwyższy szczyt pasma to Mount Elbert(4401 m n.p.m.) znajdujący się w amerykańskim stanie Kolorado.

10

11 Bartosz Olechnowicz


Pobierz ppt "Ameryka Północna. Większość życia pisarz spędził w podróży. Przez biografów i historyków literatury nazywany był Latającym Holendrem i polskim Odyseuszem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google