Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jesteś młodym mężczyzną, młodą kobietą… … zdrowym chłopakiem … zdrową dziewczyną … cieszysz się życiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jesteś młodym mężczyzną, młodą kobietą… … zdrowym chłopakiem … zdrową dziewczyną … cieszysz się życiem."— Zapis prezentacji:

1

2 Jesteś młodym mężczyzną, młodą kobietą… … zdrowym chłopakiem … zdrową dziewczyną … cieszysz się życiem

3 …podziwiasz świat …zdobywasz wiedzę i doświadczenie… …kochasz

4 … założysz rodzinę Nie pozwól, by Cię zabrakło … abyś pozostał/a tylko we wspomnieniach … Powiedz…

5 UZALEŻNIENIA mnie nie wypalą… … i weź odpowiedzialność za swoje życie. Najbliższe kilka minut poświęć na zdobycie wiedzy, którą będziesz mógł podzielić się z innymi. Być może Twoje kilka minut uratuje czyjeś życie… Jesteś młodym człowiekiem i jeśli problem uzależnień nie dotyczy Ciebie, to na pewno znasz kogoś, komu nie jest on obcy…

6

7

8  Opiaty np. heroina, morfina  Psychostymulanty np. amfetamina, metamfetamina  Kokaina  Marihuana i haszysz  Halucynogeny np. DMT  Psychodeliki np. LSD-25  Środki lotne – kleje  Leki uspokajające i barbiturany  Nikotyna  Alkohol  Steroidy

9 Często narkotyki dzieli się na miękkie i twarde, choć kryterium podziału nie jest jasno ustalone. Jako twarde najczęściej określa się te, których używanie prowadzi do silnego uzależnienia, zwłaszcza kiedy jest połączone z poważnymi następstwami zdrowotnymi. Do narkotyków twardych najczęściej zalicza się kokainę i opioidy takie jak heroina czy morfina. Za miękkie uznaje się te, które uzależniają w dużo mniejszym stopniu lub wcale. Do narkotyków miękkich najczęściej zalicza się marihuanę, haszysz czy grzyby psylocybinowe.

10

11 Działanie dopalaczy opiera się na substancjach psychoaktywnych, które wywołują różne efekty zbliżone do działania narkotyków. Wyróżnia się trzy grupy dopalaczy:  susze i kadzidełka (tzw. „spice”) pochodzenia najczęściej roślinnego, których działanie jest zbliżone do marihuany lub opium, a zażywa się je za pomocą spalania w fajkach lub skrętach; w ich składzie może znajdować się także kofeina, wanilina, THC, eugenol;  tzw. „party pills”, czyli tabletki lub proszek pochodzenia głównie syntetycznego, będące mieszanką halucynogenów, stymulantów, opioidów, empatogenów lub dysocjantów; ich działanie ma być pobudzające i poprawiające nastrój, a także wspomagające przy braku energii; tabletka ecstasy była dawniej „party pill” – obecnie jest zakazana;  środki syntetyczne w formie m.in. małych pigułek lub znaczków do lizania, w składzie których jest tylko jedna substancja.

12  nudności,  bóle głowy,  zawroty głowy,  stany lękowe,  bezsenność,  drgawki,  problemy z oddychaniem,  znużenie,  urojenia,  ataki szału,  wysoką gorączkę,  nadmierne pocenie się,  śpiączkę,  wymioty,  biegunkę,  brązowienie na skórze. Skutki używania dopalaczy nie są jeszcze do końca zbadane. Skład dopalaczy wielokrotnie ulegał zmianie, dlatego nie wiadomo do końca, jakie są następstwa ich stosowania. Jedno jest pewne – skutki dopalaczy są poważne. Dopalacze mogą wywołać w zależności od wrażliwości organizmu:

13 Tytoń Tytoń – produkt tworzony z liści tytoniu, który można skonsumować, używać jako formy pestycydów lub jako lekarstwa. Najczęściej jest wykorzystywany w formie używki, a najpopularniejsze sposoby spożywania tytoniu to palenie (np. w formie papierosa), zażywanie doustne (snus) lub wdychanie przez śluzówkę nosa (tabaka). Ponieważ tytoń zawiera nikotynę, spożywanie go może prowadzić do uzależnienia. Dym tytoniowy zawiera toksyczną nikotynę oraz zawiera substancje smoliste, które mogą wywołać raka. Jest także groźny dla osób, które znajdują się w pobliżu osób palących (tzw. „bierne palenie”). Według badań bierne palenie jest przyczyną tych samych schorzeń jak w przypadku bezpośredniego palenia, między innymi raka płuc, chorób układu krążenia oraz układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli czy astma. Dane statystyczne pokazały, że niepalące osoby żyjące z partnerami, którzy palą w domu, są narażone o 20-30% bardziej na zachorowanie na raka płuc, natomiast dla osób narażonych na działanie dymu tytoniowego w miejscu pracy ryzyko to wzrasta o 16-19%. Dym tytoniowy jest ponadto alergenem mogącym spowodować u osób mających alergię typowe symptomy podrażnienia, takie jak katar, łzawiące oczy, kichanie czy kaszel.

14 Dostępne prawie w każdym sklepie i niebudzące najmniejszych podejrzeń, zawierają niewielkie dawki substancji uzależniających. Te substancje to guarana i tauryna. Guarana to znany brazylijski afrodyzjak, który pobudza i zwiększa sprawność seksualną. Bezsenność, zaburzenia lękowe i depresja – to stany, do których może doprowadzić zażywanie guarany. Natomiast tauryna poprawia metabolizm na krótki czas oraz daje przypływ energii. Niestety, po pewnym czasie prowadzi do wyczerpania psychicznego i fizycznego oraz do depresji. Znane są przypadki osób, u których po odstawieniu napojów energetycznych, zaobserwowano typowe objawy abstynencji, jak w alkoholizmie, np.: drgawki, delirium, inne dolegliwości związane z odstawieniem używki.

15 https://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyk https://pl.wikipedia.org/wiki/Dopalacze https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-dopalaczy http://uzaleznieniehelp.blog.pl/


Pobierz ppt "Jesteś młodym mężczyzną, młodą kobietą… … zdrowym chłopakiem … zdrową dziewczyną … cieszysz się życiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google