Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zuzia Pall klasa VIb. Koszalin leży w województwie zachodniopomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Dzierżęcinka. Herb i flaga województwa zachodniopomorskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zuzia Pall klasa VIb. Koszalin leży w województwie zachodniopomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Dzierżęcinka. Herb i flaga województwa zachodniopomorskiego."— Zapis prezentacji:

1 Zuzia Pall klasa VIb

2 Koszalin leży w województwie zachodniopomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Dzierżęcinka. Herb i flaga województwa zachodniopomorskiego

3

4 FLAGA GODŁO

5 Krętactwa książąt, mordy, gwałty nie osiągnęły swych zamierzeń, dalej po polsku szumiał Bałtyk I lud stał wiernie przy macierzy. Gdy zawierucha przeszła krwawa i wolność do nas zawitała, cieszyła z nami się Warszawa i Moskwa salut z dział oddała. ref. O koszalińska ziemio moja, o ziemio żyzna, kwitnących zbóż, po ciężkich trudach, krwawych bojach wróciłaś do nas na zawsze już. Szły dniem i nocą dzielne wojska przez Złotów, Drawsko, Wałcz, Czaplinek a pod ich stopą rosła Polska na zachód hen za Koszalinem. I po tej ziemi rozproszony po latach krzywdy lud się zbratał a walka trwa, bój nieskończony o lepsze, jasne jutro świata. ref. O koszalińska ziemio moja o ziemio żyzna… Ucichły wiatry, przeszły burze, Koszalin w słońcu promienieje. Słowiański las na Chełmskiej Górze prastare opowiada dzieje. A my w tym mieście urodzeni, o naszych ojcach pamiętając dobrobyt tworzymy tej ziemi z uśmiechem w przyszłość spoglądając. ref. O koszalińska ziemio moja o ziemio żyzna… Pieśń o Ziemi Koszalińskiej

6 23.05.1266r. – Koszalin otrzymał prawa miejskie. Pierwsze godło miasta przedstawiało założyciela miasta, biskupa kamieńskiego Hermana von Gleichena. Godło to znajdowało się na pierwszej dużej pieczęci miejskiej.

7 1266-1440 1840-1800 1880-1938 1938-1959Od 1959

8

9 Widok miasta z lotu ptakaDworzec PKP Liceum im. Dubois

10 Ratusz Poczta główna Muzeum okręgowe

11  Festiwal Filmowy „Młodzi i Film”  Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”  Letni Festiwal Kabaretów  Festiwal Organowy  Hanza Jazz Festiwal  Festiwal Chórów Polonijnych

12 KOSZALINA

13 Budynek dawnej katowni znajduje się przy parku Książąt Pomorskich.

14 Jednym z ładniejszych miejsc Koszalina są okolice amfiteatru, położonego w parku przy ul. Tadeusza Kościuszki.

15 Góra Chełmska jest najwyższym wzniesieniu niżu bałtyckiego.

16 Zbudowany został w 1869 roku. Od końca II wojny światowej był jedynym kościołem w Koszaline.

17 Kaplica znajduje się tuż obok teatru. Pochodzi z XIV w.

18 Zostały postawione na cześć „Tym, co walczyli o polskość i wolność ziem Pomorza”.

19 Została wzniesiona w 1884 roku. Budynek zwraca uwagę na architekturę neogotycką.

20 Jeden z najważniejszych zbytków Koszalina.

21 Średniowieczna kamienica (XIV wiek) położona jest w pobliżu wieży koszalińskiej katedry.

22 Budowę murów miejskich rozpoczęto w 1921 roku i trwała ona przez 20 lat. Długość murów wynosiła wtedy 1560 m, a wysokość 7 m.

23 Skansen zlokalizowany jest na terenie koszalińskiego muzeum przy ulicy Młyńskiej. Składa się z chaty rybackiej, warsztatu szewca oraz zrekonstruowanej stodoły z kuźnią. Obiekty te przeniesione zostały tutaj ze wsi Dąbki w 1983 roku.

24 Kamienica wzniesiona została pod koniec XVI w. W jej narożnikach znajdują się starsze elementy, ostrołukowe blendy z przełomu XV i XVI w. Uległa ona zniszczeniu w wielkim pożarze miasta.

25 Jest stacją początkową Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

26 Wieża widokowa na Krzyżance (136,2 m n.p.m.) najwyższym wierzchołku Góry Chełmskiej to również najwyżej położony punkt widokowy w okolicach Koszalina. Zbudowana w 1888 roku wieża znajduje się 8 km w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego. Ma 31,5 metra wysokości.

27  W Koszalinie jest obecnie 458 ulic  W Koszalinie mieszka więcej kobiet niż mężczyzn  Najdłużej urzędującym burmistrzem miasta był Ernst August Braun (43lata)  Największy sukces sportowy w dziejach miasta osiągnął Heinrich von Pollay, zdobywając na olimpiadzie 2 złote medale w jeździectwie. Dla uczczenia tego sukcesu zasadzono w Koszalinie tzw. 'dąb pamięci'.

28  Na początku XIV wieku ukończono liczące około 1.400 metrów mury miejskie, na których umiejscowiono liczne czatownie i wieże. Miasto posiadało trzy bramy miejskie  Ostatnią z zachowanych średniowiecznych kaplic jest unikatowa kaplica św. Gertrudy  Wielką osobą XIX-wiecznego Koszalina był lekarz miejski dr. Mosser. Za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc określano go mianem 'ojca biednych'. Po śmierci lubianego i przykładnego lekarza, jego zwłoki wystawiono-co było ewenementem- w ratuszu.

29  http://www.koszalin.pl/pl/page/symbole-miejskie- koszalina  https://pl.wikipedia.org/wiki/Koszalin  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_  historii_Koszalina/media/File:Koszalin_Herb  https://pl.wikipedia.org/wiki/HerbKoszalina/ media/File:Koszalin_coat_of_arms_Benno  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_ historii_Koszalina#/media/File:Wappenslin1.png  http://4.bp.blogspot.com/s1600/13559541- ilustracion-de-un-mapa-del-tesoro.jpg

30  http://www.radio.koszalin.pl/pl/artykul/koszalin- dawniej-i-dzis.13422.html  http://www.iceis.pl/koszalin/koszalin,_galeria,1280x 960px.jpg  http://www.polskaniezwykla.pl/pictures/original/28 1310.jpg  http://www.polskaniezwykla.pl/pictures/original/27 3010.jpg  http://www.powiat.koszalin.pl/assets/images/zabyt ki/szczeglino.jpg  https://kolekcjonersurowcow.files.wordpress.com/20 11/09/pieniadze_banknoty.jpeg

31


Pobierz ppt "Zuzia Pall klasa VIb. Koszalin leży w województwie zachodniopomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Dzierżęcinka. Herb i flaga województwa zachodniopomorskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google