Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Internecie znajdziemy definicję: Dopalacze- bywają mieszankami substancji naturalnych np. ziół, lub mogą być syntetyczne, czyli wytworzone w laboratorium.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Internecie znajdziemy definicję: Dopalacze- bywają mieszankami substancji naturalnych np. ziół, lub mogą być syntetyczne, czyli wytworzone w laboratorium."— Zapis prezentacji:

1

2 W Internecie znajdziemy definicję: Dopalacze- bywają mieszankami substancji naturalnych np. ziół, lub mogą być syntetyczne, czyli wytworzone w laboratorium chemicznym. Cała specyfika tzw. „legalnych narkotyków” polega na tym, że są one produkowane z substancji nie uznawanych za szkodliwe czy niedozwolone. Dopiero mieszanka – receptura – powoduje ich ukierunkowane działanie. A osoby, które je zażywały, mówią „Dawało kopa”, „Zapominałam o świecie”, „Wszystko było piękne”, „My tylko próbowaliśmy”, „Jeden raz zmienił się w parę razy dziennie”, „Wszyscy się uśmiechali, w ogóle było fajnie”, „Z nikim nie było kontaktu”, „Była dobra zabawa, często bez trzymanki”, „Życie było kolorowe”, „Później realny świat nie miał sensu wszystko było nudne i takie bez wyrazu”- każdy był zadowolony… do czasu.

3  Dopalacze mają działanie psychostymulujące (pobudzające), przypominające działanie amfetaminy oraz halucynogenne, a niektóre wywołują objawy charakterystyczne dla działania marihuany. Dopalacze omijają prawo, oferując efekty działania zbliżone do tych, które wywoływałyby na przykład zakazane prawem narkotyki.

4  Wielu z nas pewnie zadaje sobie pytanie, skąd oni biorą te „bilety w jedną stronę”, ależ odpowiedź jest prosta i oczywista. Handlarze, aby sprzedać, muszą szukać kupców. Co możemy od niego usłyszeć?... Weź ten, daje mocnego kopa, będziesz miał odlot. Często nie słyszymy prawdziwych nazw lub nie kojarzymy substancji, z których stworzona jest dana tabletka, bo przecież diler nie powie „masz, zawiera trutkę na szczury, ale będzie fajnie”. Po prostu chcą zarobić…!

5 › amfetamina › Barbiturany (leki nasenne) › Benzodiazepiny (leki uspokajające) › ecstasy › grzyby halucynogenne › kokaina › LSD › marihuana i haszysz › opiaty (m.in. heroina) › sterydy anaboliczne › środki wziewne (kleje)

6 Dragi towarzyszyły nam od zawsze i właściwie to nikomu nigdy nie przeszkadzały. Co więcej - niekiedy miały bardzo ważne miejsce w naszej kulturze i dość mocno wpłynęły na kształtowanie się filozofii, religii, a nawet medycyny. Ba, według pewnej teorii takie na przykład psylocybinowe grzybki wpłynęły na uformowanie się języka mówionego...

7  Ponieważ szkodzą zdrowiu, jedne miej, drugie więcej. Od wszystkiego możesz się uzależnić, od narkotyków także. Alkohol jest legalny, ponieważ to najpopularniejsza i najtańsza "używka". W Holandii czy w innych krajach narkotyki są legalne, bo ludzie chcą na czymś zarobić. Papierosy tez są legalne, oczywiście 18+, lecz kto się do tego stosuje w tych czasach. Aby zarobić, trzeba sprzedawać. E- papierosy są ogólno dostępne dla wszystkich, w pierwszym lepszym sklepie można je kupić.

8 Narkomania najczęściej bywa zapoczątkowana przez namowę narkomana, przez ciekawość, snobizm czy chęć imponowania. Narkotyki prowadzą do nałogu. Biorący je czują, że nie mogą bez narkotyków żyć. Aby zdobyć pieniądze gotowi są uciec do przestępstwa. Z chwilą popadnięcia w nałóg, wydobycie się z niego jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Ludzie zaczynają brać narkotyki, gdyż chcą poczuć się lepiej, kończą zaś biorąc je po to, by wydobyć się z tragicznego samopoczucia. Nałóg oznacza dla nich i ich rodzin ogromne nieszczęście i stres. Narkomani mogą uzyskać pomoc od lekarza, który w pewnych wypadkach może zalecić leczenie szpitalne, często w zakładzie zamkniętym. Istnieją również społeczne grupy pomocy, które pomagają narkomanom i ich rodzinom, mogą również wskazać sposoby wyleczenia się z nałogu.

9  To nie magiczne środki na rozwiązywanie problemów.  Nie widzisz że niszczysz siebie i swoją opinie.  Tracisz w oczach innych.  Powód częstych kłótni i problemów z prawem.  W ośrodku leczenia uzależnień nie jest tak fajnie jak w domu.

10

11 Wiele osób chce wkupić się w środowisko, pokazując, że „Co ja nie potrafię?”. I biorą tego pierwszego bucha… a potem „Co, z nami nie zapalisz, no weź!”. I właśnie tak to zmienia się w nałóg. Nie warto zmieniać się dla kolegów, bo przyjaciele chcą cię takiego jakim jesteś, a nie takiego, jakim by cię „uszyli”. Jest wiele przykładów na to, że bez alkoholu, dopalaczy, narkotyków i innych podobnych można bawić się cudownie z przyjaciółmi z nie urwanym filmem w środku imprezy. Trzeba tylko znać swoją wartość i mieć wsparcie, którego czasami brakuje nam ze strony najbliższych.

12

13 A jednak nie warto brać tego „świństwa”…

14

15  Najlepiej przed zażyciem znanej lub nie znanej nam substancji warto zadać sobie kilka pytań. Czy warto? Czy ja naprawdę potrzebuje tego do dobrej zabawy? Czy robię to ze względu na siebie czy otoczenie? Czy muszę być jak wszyscy?

16 * http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/dopalacze- objawy-zatrucia-i-skutki-uboczne-zazywania-dopalaczy_37554.html * http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/zdrowie-i- uroda/artykuly/art/8760713,dopalacze-odpalaja-bombe-zegarowa- jakie-objawy-wywoluja-i-jakie-moga-byc-skutki-ich- stosowania,id,t.html * https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-dopalaczy * http://www.wiecjestem.us.edu.pl/dopalacze-wypalacze-umyslu * http://www.narkomania.org.pl/informacje-o-narkotykach * Grafika Google


Pobierz ppt "W Internecie znajdziemy definicję: Dopalacze- bywają mieszankami substancji naturalnych np. ziół, lub mogą być syntetyczne, czyli wytworzone w laboratorium."

Podobne prezentacje


Reklamy Google