Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego śniadanie jest takie ważne?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego śniadanie jest takie ważne?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego śniadanie jest takie ważne?

2 Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia!
Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. MĄDROŚCI LUDOWE: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” „Rano jedz jak król, w południe jak książę, a wieczorem jak żebrak”

3 12 zasad zdrowego odżywiania
ŚNIADANIE = PALIWO 12 zasad zdrowego odżywiania

4 1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem!
Poranny posiłek zapewnia dostarczenie energii na drogę do szkoły i na kilka pierwszych lekcji. W czasie zajęć szkolnych dziecko wykonuje zarówno pracę umysłową (pracuje na lekcjach) jak i fizyczną (gimnastyka). Zużywana energia ze śniadania zjedzonego w domu wystarcza na pierwsze godziny nauki. Aby uczucie głodu nie przeszkadzało w dalszej nauce, niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku – drugiego, szkolnego śniadania.

5 2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości!
Uczniowie zachęcani są w różny sposób do picia mleka np.: „Szklanka mleka dla każdego ucznia”, „Pij mleko – będziesz wielki”. Namawianie do spożywania mleka i jego przetworów uzasadnione jest ich wartością odżywczą – są zdrowe, pomagają dobrze rozwijać się kościom i zębom!

6 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem!
Przez kontakt brudnych rąk z jedzeniem można wprowadzić do organizmu bakterie i wirusy. Można wtedy trafić do szpitala. !!! Niedopuszczalne jest również picie z jednej butelki przez kilka osób. Podzielenie się posiłkiem polega na oddzieleniu fragmentu kanapki czy jabłka czystymi rękami, a nie na odgryzaniu kęsów ze śniadania kolegi !!!

7 4. Pięć posiłków dziennie jest na piątkę!
Należy jeść często – 5 razy dziennie. Wtedy organizm „na bieżąco” wykorzystuje dostawy z zewnątrz, nie musi gromadzić zapasów, a zjadane pokarmy gwarantują dobre samopoczucie całego organizmu. Wtedy również nie podjadamy między posiłkami czyli nie sięgamy po niezdrowe jedzenie lub picie. Zwykle są to słodycze, przekąski, słodkie napoje.

8 5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się!
Należy jeść o stałych, określonych porach. Ułatwia to naukę systematyczności poprzez organizację dnia ucznia. Jest czas na jedzenie, naukę i zabawę 

9 6. Mięso, jaja, ryby – możesz wybierać!
Mięso, ryby, i jaja mają podobną wartość odżywczą. Dlatego produkty te mogą być wykorzystywane zamiennie. W Polsce mięso stanowi najczęściej podstawę posiłku obiadowego. Ważne, aby przygotowane posiłki były urozmaicone i smaczne.

10 7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki!
Zawartość wartościowych składników w przetworach zbożowych – kaszach czy mące, jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna. Im bardziej zmielone ziarno, tym mniejszą zawartością witamin i składników mineralnych charakteryzuje się produkt. !!! Biała mąka, z której wypiekane są bułki pozbawiona jest cennych składników !!!

11 8. Dzień bez pięciu porcji owoców, warzyw lub soku to dzień stracony!
Warzywa i owoce powinny być częścią składową każdego posiłku ucznia!!!

12 9. Obiad to zapas siły na aktywne popołudnie!
Jeżeli dziecko pozostaje w szkole dłużej niż przez 5 lekcji lub ma zajęcia pozalekcyjne, warto rozważyć zjedzenie obiadu w szkole. Jeżeli nie jemy w szkole obiad powinniśmy zjeść zaraz po powrocie do domu!

13 10. Kolację zjadaj wieczorem, ale nie tuż przed snem!
Kolacje powinny być zjadane co najmniej 1 – 2 godziny przed snem. Organizm dziecka powinien w nocy odpoczywać. Z pustym brzuchem lepiej się śpi, a rano chce się nam jeść!

14 11. Dobrą wodą gaś pragnienie!
Około 80% masy ciała dziecka stanowi woda! Napoje gazowane i słodzone są niezdrowe! Picie czystej wody lub wody z cytryną to inwestycja w nasze zdrowie! Zdrowe są również świeże soki warzywne i owocowe oraz herbaty owocowe i ziołowe!

15 12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem!
Ograniczenie spożycia słodyczy i dużo ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu, zapobiega otyłości i sprawia, że jesteśmy zdrowi!

16 PODSUMUJMY Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!!!

17 Dziękuję za uwagę Kamil


Pobierz ppt "Dlaczego śniadanie jest takie ważne?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google