Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wszystko piękne: Położenie geograficzne Piławy Górnej Walory krajobrazowe Zwierzęta i rośliny Miejsca do spacerów i odpoczynku Trasy rowerowe Jak dawniej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wszystko piękne: Położenie geograficzne Piławy Górnej Walory krajobrazowe Zwierzęta i rośliny Miejsca do spacerów i odpoczynku Trasy rowerowe Jak dawniej."— Zapis prezentacji:

1

2 Wszystko piękne: Położenie geograficzne Piławy Górnej Walory krajobrazowe Zwierzęta i rośliny Miejsca do spacerów i odpoczynku Trasy rowerowe Jak dawniej wypoczywano? Okolice Piławy Górnej- miejsca warte zobaczenia

3 Płonące niebo nad Piławą

4 Położenie geograficzne Piława Góna położona jest we wschodniej części Kotliny Dzierżoniowskiej na styku ze Wzgórzami Niemczańskimi

5 Panorama miasta

6 Walory krajobrazowe Powiat dzierżoniowski, na terenie którego znajduje się nasza miejscowość charakteryzuje się znacznymi walorami krajobrazowo – turystycznymi, które mają istotne znaczenie dla rozwoju turystyki. Potencjał przyrodniczy powiatu z całą pewnością stanowią dwa parki krajobrazowe, rezerwat przyrody, liczne pomniki przyrody, jak również wyjątkowa fauna i flora, w szczególności największa w Polsce populacja korsykańskiego muflona i liczne stada nietoperzy.

7 W ogródkach takie rośliny

8 Elementy walorów przyrodniczych

9 Parki

10 Pierwszy park Zabytkowy Park założony w II połowie XVIII wieku przez Braci Morawskich. Jego najstarszą częścią jest wzgórze Questenberg - obecnie Góra Parkowa Rosną w nim dęby, lipy, buki i klony

11 Drugi park… Występuje na terenie Pałacu Gladishof potocznie: „ Zamczysko” i stanowi z nim funkcjonalną całość. Część rosnących w nim drzew stanowi pomnik przyrody np. lipa o średnicy 4,6 m.

12 Tajemnicze kamienie sjenity – skały jawnokrystaliczne, głębinowe, z niewielka ilością kwarcu amfibolity - skała zbudowana w znacznej mierze z amfiboli serpentynity- skała metamorficzna zbudowana prawie wyłącznie z minerałów z grupy serpentynów, głównie antygorytu i chryzotylu, migmatyty - skały mieszane, skały metamorficzne zbudowane głównie z kwarcu, skaleni i biotytu,

13 Ścieżki przyrodnicze Bogate walory przyrodnicze występujące na terenie całego powiatu dzierżoniowskiego można poznawać także dzięki wytyczonym ścieżkom edukacyjno – przyrodniczym. Wśród nich wyróżnić należy następujące ścieżki:

14

15 Ssaki Zwierzęta należące do kręgowców, charakteryzujące się głównie występowaniem gruczołów mlekowych u samic, obecnością owłosienia (włosy lub futro) oraz ciepłokrwistością.

16 Muflon

17 Płazy Gromada kręgowców ziemnowodnych, czworonożnych (wyjątek: płazy beznogie), o ciele okrytym cienką skórą bez łusek (wyjątek płazy beznogie). Jest to jedyna gromada kręgowców, której wszyscy przedstawiciele są drapieżnikami.

18 Traszka górska Osiąga maksymalną długość ciała: 12 cm (samica) 10 cm (samiec). Jej skóra posiada gruczoły, jest wyraźnie ziarnista Występuje w całej Europie Środkowej. Najdalej na północ wysunięta granica jej zasięgu sięga 55 stopni szer. północnej (zasięg obejmuje całą Danię ) W okresie pobytu na lądzie żeruje głównie nocą, w czasie deszczów również w dzień. W okresie godów, które spędza w wodzie, jest aktywna całą dobę.

19 Gady Współczesne gady są pozostałością po znacznie większej grupie zwierząt, której największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów, ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły..

20 Zaskroniec

21 Ptaki Ptaki– gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. Gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

22 Dzięcioł zielonosiwy

23 Rośliny Osobliwością naszych terenów są stare i niezwykle cenne zespoły buczyn, a także chronionych i rzadko występujących gatunków roślin, takich jak wawrzynek wilczełyko i lilia złotogłów. Występują tutaj także rzadkie gatunki drzew obcego pochodzenia, takie jak np. miłorząb japoński, jedlica zielona

24 Lilia złotogłów

25 Buk To rodzaj drzew z rodziny bukowatych obejmujący 9–10 gatunków. Występują one głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. W Polsce występuje w stanie naturalnym tylko buk zwyczajny. Uprawianych jest kilka gatunków obcych i liczne odmiany ozdobne buka zwyczajnego.

26 Miejsca do spacerów i odpoczynku Za walory wypoczynkowe przyjmuje się takie uwarunkowania środowiska naturalnego, które umożliwiają powrót do zdrowia oraz regenerację sił fizycznych i psychicznych. Takich miejsc jest wiele w samej Piławie, jak też i w najbliższej okolicy.

27 Trasy rowerowe Pierwsza rozpoczyna się na Placu Piastów Śląskich, następnie przez bramę Parku Miejskiego do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego ul. Staszica. Kolejnym etapem są ruiny Zamku oraz Kościół wraz z krzyżem pokutnym ul. Sienkiewicza - za kościołem skręcając w pierwszą w lewo (ul. Lipowa) – stąd mamy możliwość dojazdu do wyrobiska „Kośmin”. Mijając „starą czerwoną szkołę”, wjeżdżamy na ulicę Okrzei, mijamy stację PKP oraz staw. Drogą polną w kierunku „Ogródków Działkowych”, a następnie na Placu Piastów Śląskich kończy się trasa rowerowa w Piławie Górnej.

28

29

30 Ulica Stawowa

31

32 Przy dworcu kolejowym zawsze czekały taksówki

33 Spacery do pięknych i ulubionych miejsc to oczywiście znane w okolicy…

34 PUNKTY WIDOKOWE

35 Wieża widokowa Zbudowana pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie na terenie posiadłości Seidlitzów- ówczesnych właścicieli Owiesna, położona na jednym ze wzniesień pomiędzy Piławą Górną a Owiesnem.

36 Grzybowiec To wzgórze pomiędzy Piławą Górną a Przerzeczynem Zdrój, czyli Grzybowiec. Z jego szczytu roztacza się panorama Wzgórz Szklarskich, Kotliny Dzierżoniowskiej i Wzgórz Gilowskich.

37 Widać stąd między innymi Szklary, Kluczową, Bielawę, Pieszyce, Dzierżoniów, Gilów. Na przełomie XIX i XX wieku na Grzybowcu funkcjonowała wieża widokowa. Wzgórze to doskonałe miejsce na wycieczki.

38 Góra- Parkowa Góra- Questenberg

39 Punkt widokowy przy kamiennym stole na północnym stoku Góry Parkowej

40 Punkt widokowy na wschodnim zboczu Góry Parkowej z widocznym krzyżem- pomnikiem

41 Kopiec widokowy na szczycie Góry Parkowej

42 Rybia Góra Miejscem wartym odwiedzenia jest jeden ze szczytów Wzgórz Gilowskich, który znajduje się na północ od Piławy Górnej tj. Rybia Góra. Tutaj w roku 1762 miała miejsce ostatnia bitwa wojny siedmioletniej, w której to Prusacy pod dowództwem Augusta Wilhelmavon Bevern podbili austriacką armię.

43 Małe też jest piękne

44 Na zakończenie

45 Bibliografia 1.Strony internetowe 2.Zdjęcia i teksty własne

46


Pobierz ppt "Wszystko piękne: Położenie geograficzne Piławy Górnej Walory krajobrazowe Zwierzęta i rośliny Miejsca do spacerów i odpoczynku Trasy rowerowe Jak dawniej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google