Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw;

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw;"— Zapis prezentacji:

1

2 Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw; łódzkiego w powiatach: łowickim, rawskim, skierniewickim, tomaszowskim, Mieście Skierniewice oraz mazowieckiego w powiecie żyrardowskim. Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ŁÓDŹ

3 W miejscu dawnej osady pierwszego leśniczego Karola Nemethy (bażantarni) pozostały ponad stu letnie drzewa owocowe (jabłonie i czereśnie z dawnego sadu). Na terenie dawnej bażantarni ustanowiono rezerwat przyrody. Nadleśnictwo Skierniewice powstało w 1919 roku. W chwili udostępnienia terenów w lasach spalskich w podskierniewickim Zwierzyńcu pozostawiono jedynie hodowle zwierząt małych. Wtedy otworzono bażantarnię. Pierwszym gospodarzem był leśnik węgierskiego pochodzenia Karol Nemethy, zmarł w roku 1915 r. a grób jego i jego rodziny znajdują się na Makowskim cmentarzu. W czasach świetności co roku hodowano ponad 4500 bażancich jaj z których część trafiała do Rosji.

4 Car Rosji jako gospodarz na tych terenach zaprosił gości na wspólne polowanie właśnie do Zwierzyńca Królewskiego. Zwierzyniec był miejscem polowań cara Rosji oraz jego rodziny. W1884 r. Skierniewice gościły trzech cesarzy (Franciszka Józefa – cesarza Austro-Wegier, Wilhelma I – cesarza Niemiec oraz Aleksandra III – cesarza Rosji). Interesującym obiektem jest Zespół Przyrodniczo- Krajobrazowy "Zwierzyniec Królewski„. Był to, za czasów zaboru rosyjskiego, jedyny w Polsce ogrodzony las w którym hodowano zwierzęta łowne.

5 Na terenie Nadleśnictwa Skierniewice przeważają gatunki iglaste które stanowią 78% powierzchni lasów.

6 Na terenie nadleśnictwa znajduje się 8 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 401,16 ha. - Rezerwat Trębaczew- o powierzchni 173,66 ha - Rezerwat Bażantarnia - o powierzchni 44,52 ha - Rezerwat Źródła Borówki - o powierzchni 21,99 ha - Rezerwat Babsk- o powierzchni 10,97 ha - Rezerwat Ruda Chlebacz - o powierzchni 12,42 ha - Rezerwat Kopanicha- o powierzchni 42,53 ha - Rezerwat Polana Siwica- o powierzchni 68,38 ha. - Rezerwat Rawka - o powierzchni 26,69 ha.

7 Na terenie Nadleśnictwa Skierniewice znajduje się Bolimowski Park Krajobrazowy (BPK)- został utworzony w 1986 roku. Łączna powierzchnia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z otuliną w zasięgu terytorialnym wynosi 12858 ha, w tym na gruntach Nadleśnictwa Skierniewice 6232,06 ha.

8 Na terenie nadleśnictwa znajduje się 123 pomniki przyrody. Większość tych pięknych drzew spotkać można w leśnictwie Zwierzyniec. Najciekawszy egzemplarz dębu bezszypułkowego rośnie w leśnictwie Chociw. Drzewo o obwodzie 626 cm rozdziela się na wysokości i 1,5 metra na 4 pnie o obwodach 257, 240, 238, 225 cm. Jest to najgrubszy w Lasach Państwowych dąb bezszypułkowy, nazywany „cztery dęby"..

9 mgr inż. Jan Pawlaczyk – wieloletni (42 lata pracy) pracownik Nadleśnictwa Skierniewice, pracował jako m.in.: leśny nadzór inżynierski oraz zastępca nadleśniczego. Nadzorował prace leśne w 14 leśnictwach i lasach na obszarze 20 gmin o zasięgu ponad 175 km². Czuwał nad pracą około 50- ciu osób na powierzchni leśnej ok. 14 tys. ha. Nasz przewodnik po Nadleśnictwie Skierniewice.

10 Jan Ziombski- pseudonim „Zimorodek” Zuzanna Kowalska - pseudonim „Malina” Jan Ptasiński - pseudonim „Ptaszek” Uczniowie klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach. Opiekun mgr. Anna Łukasik bibliografia- http://www.skierniewice.lodz.lasy.gov.pl/


Pobierz ppt "Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw;"

Podobne prezentacje


Reklamy Google