Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piława Górna Nasze miejsce na ziemi. Historia i charakterystyka miasta Początki osady datuje się na I połowę XII w. Istnieją dwie teorie pochodzenia nazwy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piława Górna Nasze miejsce na ziemi. Historia i charakterystyka miasta Początki osady datuje się na I połowę XII w. Istnieją dwie teorie pochodzenia nazwy."— Zapis prezentacji:

1 Piława Górna Nasze miejsce na ziemi

2 Historia i charakterystyka miasta Początki osady datuje się na I połowę XII w. Istnieją dwie teorie pochodzenia nazwy osady. Pierwsza wzięła się od pilarzy dostarczający surowe drewno. Druga wskazuje na nazwę rzeki, którą już wcześniej zwano Piławą.

3 Mapki, które możemy wykorzystać poznając nasze miasteczko

4 Położenie Piławy Górnej na mapie Polski Piława Górna

5 Mapka Piławy Górnej z zaznaczonym miejscem, gdzie przypuszczalnie znajduje się legendarny kamień

6 Plan miasta

7 Krótko o tym, dlaczego chcemy opowiedzieć o naszym mieście … Poznając historię i dzień dzisiejszy Piławy Górnej na lekcjach edukacji regionalnej, rozmawiając o naszych rodzinach i tradycjach świątecznych, wspominając naszych bliskich, wielokrotnie myśleliśmy o tym, by utrwalić te nasze „rozmowy” i pozostawić je w kartotece regionaliów naszej szkolnej biblioteki. Po latach, być może wrócimy w mury naszej szkoły, niekoniecznie jako uczniowie i odnajdziemy ślady naszego w niej pobytu.

8 Bracia Morawscy w Piławie Górnej

9 Wiek XVIII Dzisiejsze miasteczko rozwinęło się dzięki protestanckiej kolonii Braci Morawskich założonej w 1743 roku przez Ernsta Juliusa von Seidlitz.

10 Dawna Piława Górna Szkoła dla chłopców- Realschule Ulica Stawowa

11 Dawna Piława Górna Tak było wiele lat temu …

12 Zbudowany w 1746 r. obecnie plac Piastów Śląskich nr 4 dla nieżonatych mężczyzn, tj. braci zboru wraz z warsztatami rzemieślniczymi. Położony przy byłym placu Kościelnym obecnie plac Piastów Śląskich nr 5, 5a i 5b zbudowany w latach 1743- 1750; w 1785 r.

13 Osiedle Braci Morawskich-widok z lotu ptaka

14 Dom braci – zbudowany w 1746 roku dla nieżonatych mężczyzn tj. braci zboru wraz z warsztatami rzemieślniczymi.

15 Inne ujęcie Osiedla Braci-widać budynek dzisiejszego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

16 Inne miejsca związane z Braćmi Morawskimi Dawna brama prowadząca na Cmentarz Braci. Ulica Piastowska-dawniej Bismarckstrasse

17 Dziedziniec Domu Braci Morawskich Dziedziniec Domu Braci obecnie plac Piastów Śląskich nr 4, skrzydło wschodnie i południowe, w tle kościół i mały Dom Braci, akwarela Redemanna z 1934 r.

18 Zachodnia pierzeja placu Kościelnego (obecnie plac Piastów Śląskich). Od prawej: dom Hornów, dom sklepowy i Dom Braci, widokówka z 1916 r. Od 1744 do 1945 r. był to plac Kościelny.

19 Ulica Piastowska na wysokości ulicy Fabrycznej- dawniej Bismarckstrasse

20 Plac Piastów Śląskich Kirchenplatz

21 Kirchenplatz – Plac Piastów Śląskich Dawny wygląd budynków nr 5 i nr 2

22 PLAC PIASTÓW ŚLĄSKICH Plac Piastów Śląskich był miejscem założenia Osady Braci Morawskich w 1743 r. W latach 1744-1745 zbudowany został Zbór, a wzdłuż boków Placu wybudowane zostały domy prezbiterian, a także domy mieszkalne.

23 Przedszkole Publiczne Przedszkole Publiczne w 2004 r. otrzymało Certyfikat Placówki Promującej Zdrowie. Najważniejszym celem placówki jest rozwijanie postaw twórczych dziecka.

24 Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Szkoła przy ulicy T. Kościuszki 1 zaczęła swoją działalność 1 września 1969 r. szk. Dnia 09.05.1988 r. nadano szkole imię K. K. Baczyńskiego oraz przyznano sztandar. W październiku 1993 r. nastąpiło otwarcie drugiego, nowego budynku szkolnego, w którym uczą się uczniowie kl. I-II.

25 Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru mieści się przy ul. Wiejskiej 2. Przygotowuje uczniów do nauki i dorosłego życia w zgodzie z postawami tolerancji i szacunku. Realizowany jest program edukacji regionalnej, promowane działania europejskie, prozdrowotne i ekologiczne.

26 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Kompleks pałacowy z XIX w., który obejmował również sąsiednie budynki po przeciwnej stronie ulicy oraz park pałacowy. Po wojnie była tam szkoła żeńska. Obecnie mieści się tu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. JanaTwardowskiego ( ul. Szkolna 6 ).

27 Tablica Pamiątkowa-nadanie ośrodkowi imienia

28 Zabytki i miejsca warte zobaczenia

29 KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA Po II wojnie światowej Piława Górna była filią parafii w Piławie Dolnej. Od 1957 r. stała się samodzielną parafią. W 1787 r. odnotowano pożar wieży. W 1806 r. kościół był remontowany wewnątrz i na zewnątrz. Kolejnego remontu i rozbudowy dokonano w latach 1831-1837.

30 Krzyż pokutny z drugiej połowy XVII wieku przy kościele św. Marcina Według legendy, wystawili go skruszeni kawalerzyści, którzy w okresie prześladowań religijnych (1654 r.) zamordowali tutejszego pastora Glentnera.

31 Dworzec Kolejowy

32 Pałac Gladishof Zespół pałacowo- parkowy przy ul. H. Sienkiewicza 96, obecnie częściowo w ruinie. Zbudowany na początku XVIII w. i rozbudowany w 2 poł. XIX w. Zachowała się kamienna fontanna, łuki Tudorów w oknach i galeriach, czworoboczna wieża z tarczami zegarowymi, lodownia oraz zabudowania obór i stajni.

33 Wieża widokowa Zbudowana pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie na terenie posiadłości Seidlitzów- ówczesnych właścicieli Owiesna, położona na jednym ze wzniesień pomiędzy Piławą Górną, a Owiesnem. Dziś pozostaly tylko ruiny.

34 Wiatrak Osiemnastowieczny wiatrak typu "holender", usytuowany na Górze Wiatracznej, obecnie ul. Nowa.

35 Jeden ze szczytów Wzgórz Gilowskich, znajduje się na północ od Piławy Górnej. Tutaj 16. 08. 1762 r. miała miejsce ostatnia bitwa wojny siedmioletniej, w której to Prusacy pod dowództwem Augusta Wilhelma von Bevern pobili austriacką armię.

36 Krzyż Pokutny

37

38 Krzyż na Placu Piastów Śląskich

39 Tablice i pomniki

40

41 Tablica upamiętniająca przybycie Braci Morawskich

42 Tablica na Domu Parafialnym

43

44

45 Tablica na Urzędzie Miasta

46 Pracę wykonał: Bartosz Chrząszcz kl. VI”d” rok szkolny 2008/2009


Pobierz ppt "Piława Górna Nasze miejsce na ziemi. Historia i charakterystyka miasta Początki osady datuje się na I połowę XII w. Istnieją dwie teorie pochodzenia nazwy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google