Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław Lem, Bajka o królu Murdasie. Był sobie król ambitny i tchórzliwy, który bardzo chciał posiadać wielką władzę, król zadecydował pozbawić życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław Lem, Bajka o królu Murdasie. Był sobie król ambitny i tchórzliwy, który bardzo chciał posiadać wielką władzę, król zadecydował pozbawić życia."— Zapis prezentacji:

1 Stanisław Lem, Bajka o królu Murdasie

2 Był sobie król ambitny i tchórzliwy, który bardzo chciał posiadać wielką władzę, król zadecydował pozbawić życia wszystkich swoich bliższych i dalszych krewnych. Po trwającej niezwykle krótko żałobie nadal poszukiwał krewnych, którzy mogli ujść z życiem. Władca nadal bał się spisku. Z tego powodu postanowił powiększyć swoje rozmiary. Konstruktorzy pracowali przy nim tak długo, że w końcu objął sobą nie tylko zamek, ale również całe królestwo - był wszędzie. Nie było już miejsca dla poddanych. Przy królu zostali jedynie najwierniejsi słudzy, którzy od czasu do czasu odkurzali poszczególne części swojego pana. Niepokój jednak nadal nie dawał spokoju Murdasowi. Ciągle śnił mu się zamordowany stryj, trupy i spiski. W końcu bał się położyć spać, ale kiedy nie spał to i tak nie był do końca pewien, czy nie zasnął i jego strach był wtedy jeszcze większy. W końcu tak się rozstroił, że każda jego część żyła własnym życiem. Śniło mu się setki snów. Król zaś nie potrafił powiedzieć, co jest jawą, a co snem. Z czasem popadł w obłęd i zniszczyły go jego własne urojenia.

3 Pytania 1.Jak nazywał się ojciec Murdasa ? 2.O co oskarżał Murdas krewnych ? 3.Czego przestraszył się Murdas ? 4.Co okropnego zrobił Murdas ? 5.Co rozkazał Murdas ? 6.Co obaliło Murdasa ? Odpowiedzi 1.Heliksand 2.O zdradę 3.Wiersza 4.Zabił swoich krewnych 5.Rozbudować się tak aż stał się państwem 6.Sny

4 Prezentację wykonał: Jakub Gronkiewicz Źródła: 1. Obrazek (SLAJD NR 1): https://www.google.com/search?hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1360&bih=667&q=bajk i+robot%C3%B3w&oq=bajki+robot%C3%B3w&gs_l=img.3..0l10.12737.17526.0.17895.13.13.0.0.0.0. 128.1375.4j9.13.0..3..0...1.1.64.img..0.13.1372.iSsXPZzXKxg#imgrc=CCgcvwlpwQHd_M%3A


Pobierz ppt "Stanisław Lem, Bajka o królu Murdasie. Był sobie król ambitny i tchórzliwy, który bardzo chciał posiadać wielką władzę, król zadecydował pozbawić życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google