Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podróże z Henrykiem Sienkiewiczem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podróże z Henrykiem Sienkiewiczem"— Zapis prezentacji:

1 Podróże z Henrykiem Sienkiewiczem
Afryka – Egipt Rok 1891

2 Henryk Sienkiewicz wyruszył do Egiptu w 1890 roku
Henryk Sienkiewicz wyruszył do Egiptu w 1890 roku. Swoje wspomnienia z wyjazdu do Egiptu opisał w popularnych „Listach z Afryki”.

3 1 stycznia 1891 Henryk Sienkiewicz przebywa w Kairze.
Mieszka w Hôtel du Nil.

4 Sienkiewicz pisze do Jadwigi Janczewskiej:
„(…) W Kairze jestem trzeci dzień. Jechaliśmy od czwartku do wtorku angielskim statkiem „Rawenną”. W poniedziałek po południu wpłynęliśmy na kanał, po kilkugodzinnym odpoczynku w Port Said. Widziałem kanał – i pierwszy raz w życiu pustynię piaszczystą. Bardzo to piękne, zwłaszcza gdy od czasu do czasu pojawi się sznur wielbłądów z Arabami.

5 Port Said kiedyś i dziś Port Said - miasto egipskie leżące na północnym wschodzie tego kraju, nad Morzem Śródziemnym, w pobliżu Kanału Sueskiego. W Port Saidzie rozpoczyna się akcja powieści „W pustyni i w puszczy”.

6 Kanał Sueski – kanał głębokowodny dla statków morskich w Egipcie, łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, wykopany w latach Jedna z najważniejszych dróg wodnych świata.

7 Kair – stolica i największe miasto Egiptu

8 Piramidy i Sfinks Piramidy w Gizie – zespół historycznych budowli obejmujący dwie największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie (piramidę Cheopsa i piramidę Chefrena) oraz mniejszą piramidę Mykerinosa i towarzyszące im obiekty. Pierwszą piramidę wybudowano w 2560 r. p.n.e

9  7 stycznia 1891 Henryk Sienkiewicz pisze do Henryka Hektora Siemiradzkiego: „Wyjeżdżam do Zanzibaru dopiero 19bm., bo jedyny statek, który idzie wcześniej, okazał się na wpół handlowym.” Zanzibar – wyspa na Oceanie Indyjskim. Jest największą wyspą Archipelagu Zanzibar. Należy w całości do Tanzanii i wchodzi w skład jej autonomicznej części, Zanzibaru. Powierzchnia wyspy wynosi km², co czyni ją największą wyspą tanzańską

10 „Tymczasem jednak Cook and Comp
„Tymczasem jednak Cook and Comp. Urządza nam wyprawę do Medinet El Fayum (125 klm od Kairu) z namiotami, wielbłądami, drogmanem, służbą etc. (…) Cztery dni będziemy koczowali i będzie trochę strzelaniny ze strzelb, a jeszcze więcej z aparatów fotograficznych. Zwiedziłem już dużo rzeczy. Sfinksa przy księżycu powinniście kiedy w życiu obejrzeć, jest nieporównany. (…)”

11 Fajum (także m.in. Medinat Al-Fajum – miasto w północnym Egipcie, leżące na Pustyni Libijskiej 85 km na południowy zachód od Kairu. W północnej części miasta pozostałości starożytnego miasta egipskiego Szedet. Rozgrywają się w nim początkowe wydarzenia opisane w książce Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".

12 Aleksandria Aleksandria – drugie co do wielkości miasto w Egipcie

13 Suez Suez – miasto portowe i stolica muhafazy, leży w pobliżu Kanału Sueskiego kompletnie zniszczone po wojnie Izraelsko-arabskiej w 1967 roku, przebudowano je po ponownym otwarciu kanału, w 1975 roku.

14 Henryk Sienkiewicz niemieckim statkiem „Bundesrath” płynie po Morzu Czerwonym do Zanzibaru. Pisze do Jadwigi Janczewskiej: „(…) Pozdrowienia z pełnego morza. Wczoraj jeszcze minęliśmy zwrotnik Raka. Ani Arabii, ani Afryki nie widać. Pogoda cudowna. Temperatura rozkosz. Dwadzieścia R w cieniu, ale powiew tak miły, że ani trochę nie gorąco. Z gardłem bez porównania lżej, lepiej – dobrzem zrobił, żem wyjechał. Morze bardzo spokojne. Wczoraj trochęśmy się kołysali, ale mnie to nic. Statków spotykamy pełno. Ryby latające pokazują się czasami nad morzem.”

15 Synaj - Góra Mojżesza Góra w Egipcie, w południowej części Półwyspu Synaj. Wysokość 2285 m n.p.m. Jest to poszarpany nagi masyw górski z szaroczerwonego granitu. W 2002 obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tradycyjnie utożsamiana z biblijną górą Synaj, gdzie według Starego Testamentu, Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań i zawarł przymierze z narodem izraelskim.

16 Żegnaj Afryko!!!

17 Swoje wspomnienia z podróży Henryk Sienkiewicz opisał w „Listach z Afryki”

18 Koniec Dziękuję za uwagę Maciek Olechnowicz Klasa IV a


Pobierz ppt "Podróże z Henrykiem Sienkiewiczem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google