Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie ?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie ?

2 Ogólnie o piłce nożnej.  Gra zespołowa, jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  Od 1900 r. dyscyplina olimpijska.  Pełny skład drużyny liczy 11 zawodników, w tym bramkarz.  Drużyna może również wyznaczyć maksymalnie 7 zawodników rezerwowych.  Międzynarodową federacją piłki nożnej jest FIFA. Należy do niej ponad 208 narodowych federacji piłki nożnej.  Federacją zrzeszającą europejskie związki piłkarskie jest Unia Europejskich Związków Piłkarskich Piłki Nożnej (UEFA).  Gra zespołowa, jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  Od 1900 r. dyscyplina olimpijska.  Pełny skład drużyny liczy 11 zawodników, w tym bramkarz.  Drużyna może również wyznaczyć maksymalnie 7 zawodników rezerwowych.  Międzynarodową federacją piłki nożnej jest FIFA. Należy do niej ponad 208 narodowych federacji piłki nożnej.  Federacją zrzeszającą europejskie związki piłkarskie jest Unia Europejskich Związków Piłkarskich Piłki Nożnej (UEFA).

3

4 Jak powstała piłka nożna ? Jest możliwe ustalenie prapoczątków piłki nożnej. W grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce (rytualne zawody Azteków), czy średniowiecznej Wenecji. Prawdopodobnie z tamtych terenów gra dostała się do wysp brytyjskich. Pierwszym monarchą na Wyspach Brytyjskich, który interesował się piłką nożną był Karol II, który w 1681 r. dał jej królewską aprobatę. W Anglii i Szkocji od XVIII - XIX wieku narodziła się ogromna pasja do gry w piłkę. Na początku grano tak ostro i bez opamiętania, że ciągle po zakończonych spotkaniach dochodziło do ekscesów. Skutkiem tej namiętności były wielokrotnie ogłaszane przez burmistrza Londynu oraz przez Królów Anglii i Szkocji zakazy uprawiania tej "bezproduktywnej gry". Jednak, jak pokazał czas, nie mogło to w żaden sposób powstrzymać rozwoju futbolu w Anglii i Szkocji.

5 Puchary na ś wiecie.

6 UEFA Champions Leauge Liga Mistrzów (ang. UEFA Champions Leauge) - najbardziej prestiżowe i chyba najbardziej oglądane, klubowe zmagania piłkarskie w Europie utworzone w 1956 roku. Real Madryt ma na swoim koncie najwięcej, bo 9 triumfów w „LM”. Aktualnym mistrzem jest Chelsea Londyn.

7 UEFA Europa League Liga Europejska (ang. UEFA Europa League) - międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez UEFA, utworzony w 1971 roku, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów.

8 UEFA Super Cup Super puchar Europy UEFA (ang. UEFA Super Cup) - mecz odbywający się już po zakończeniu rozgrywek Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Biorą w nim udział zwycięzcy tych rozgrywek. Spotkanie pomiędzy nimi ma w założeniu wyłonienie najlepszego piłkarskiego klubu w Europie.

9 Mundial Mistrzostwa Świata „Mundial” - międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział reprezentacje narodowe należące do FIFA. Pierwszy mundial był w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, które nie odbyły się z powodu II wojny światowej.  Pierwszy triumf należał do Urugwaju. Najwięcej triumfów (bo 5) posiada Brazylia. Aktualnym mistrzem jest reprezentacja Hiszpanii.

10 Euro Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej Euro) - międzynarodowy turniej piłkarski, organizowane przez UEFA dla europejskich reprezentacji narodowych.

11 Koniec !


Pobierz ppt "Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google