Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MOJA MIEJSCOWOŚĆ NIEKŁAŃ WIELKI AUTORZY: SORBIAN EMIL RUSIN MACIEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MOJA MIEJSCOWOŚĆ NIEKŁAŃ WIELKI AUTORZY: SORBIAN EMIL RUSIN MACIEJ."— Zapis prezentacji:

1 MOJA MIEJSCOWOŚĆ NIEKŁAŃ WIELKI AUTORZY: SORBIAN EMIL RUSIN MACIEJ

2 Niekłań Wielki – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków.wieśPolscewojewództwie świętokrzyskimpowiecie koneckimgminie Stąporków W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Niekłań Wielki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.19731976gminy Niekłań WielkiW latach 1975-1998województwa kieleckiego Przez miejscowość przepływa rzeka Czarna Konecka, dopływ Pilicy.Czarna Konecka Pilicy

3 MAPA NIEKŁANIA

4

5 ZABYTKI Kościół w Niekłaniu.

6 WŁAŚCICIEL NIEKŁANIA Urodził się 6.10.1844 w Górze pod Śremem jako syn Cezarego, który za aktywny udział w Powstaniu Listopadowym stracił majątek i wyemigrował do Francji. Ludwik po swojej matce Stefanii z Małachowskich odziedziczył tereny lesiste, nieurodzajne ziemie i kilka przestarzałych zakładów przeróbki żelaza majątek Niekłań. Lasy te z powodu braku możliwości spławiania drewna i nie istnienia w pobliżu kolei stanowiły raczej kłopot niż możliwość osiągnięcia z nich dochodu. Plater doszedł do wniosku że w tych warunkach jedynym sposobem zagospodarowania drewna jest jego przerób na węgiel drzewny i spożytkowanie do produkcji żelaza. Dodatkowym nieszczęściem był pożar, w 1876 roku spaliła się doszczętnie fabryka żelaza w Furmanowie. Po tych przejściach wyjechał on na rok do Francji gdzie w wielu fabrykach żelaza pracował jako prosty robotnik na różnych stanowiskach, a najchętniej przy wielkich piecach. Zdobył tam wiele cennych informacji i poznał tajniki nowoczesnej produkcji żelaza.

7

8 NIEKŁAŃ DAWNIEJ

9 Kościół pw. św. Wawrzyńca Kościół św. Wawrzyńca to budowla kamienna w stylu neogotyckim. Wybudowany został w 1835r. z fundacji hrabiego Onufrego Małachowskiego. Świątynia znacznie została rozbudowana w 1881 r. przy finansowej pomocy hrabiego Ludwika Platera. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, sprowadzony z Rzymu przez hr. Elżbietę z Zamojskich Platerową jako wotum za uzdrowienie. W jednym z ołtarzy bocznych znajduje się wizerunek św. Wawrzyńca patrona kościoła - diakona i męczennika. Godnym polecenia jest cmentarz parafialny z XIX wieku.

10 SKAŁKI PIEKŁO

11 Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Konecko-Łopuszańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w gminie Stąporków, w powiecie koneckim, w północnej części województwa świętokrzyskiego [2], w pobliżu miejscowości Niekłań Wielki. Skałki ciągną się na długość około 1 kilometra, ich wysokość dochodzi do 8 metrów. rezerwat przyrody nieożywionej Konecko-Łopuszańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazugminie Stąporków Powierzchnia: 6,3 ha Rok utworzenia: 1959 Dokument powołujący: Zarządz. MLiPD z 1.04.1959; MP. 37/1959, poz. 170, zm. MP. 60/1965, poz. 311 Numer ewidencyjny WKP: 016 Charakter rezerwatu: częściowy Przedmiot ochrony: osobliwe formy skalne powstałe w wyniku erozji eolicznej oraz zachowanie żyjącej w szczelinach skalnych zanokcicy północnej (Asplenium septentrionale)

12 MIESZKAŃCY NIEKŁANIA

13

14 OTWARCIE,,PIEKIEŁKA” W NIEKŁANIU WIELKIM

15 ALEJKA

16 SZKOŁA JĘZYKÓW OBCYCH

17


Pobierz ppt "MOJA MIEJSCOWOŚĆ NIEKŁAŃ WIELKI AUTORZY: SORBIAN EMIL RUSIN MACIEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google